Milli Suriye Ordusu “Ceyş El Vatani” Nedir?

Suriye’de 2012 yılından beri Esad rejimine karşı devam eden mücadelede önemli bir gelişme yaşandı. Uzun zamandır kurulması planlanan “Milli Suriye Ordusu”, Ceyş el Vatani adı altında resmen kuruldu. Peki Suriye iç savaşı başladığından beri kurulan en büyük muhalif yapı olan Ceyş el Vatani nedir? Dikkat çeken özellikleri ve diplomatik ilişkileri nelerdir?

ABD Tehdit Etmişti

Milli Suriye Ordusu kurulması yönünde çalışmalar başlatan muhalif unsurlar geçmişte ABD tarafından tehdit edilmişti. Eylül 2017’de muhalif kesimin üst düzey liderleri ile Ürdün’de bir araya gelen ABD’li yetkililer “Eğer Esad’a ve PKK/PYD’ye karşı sahadaki tüm askeri unsurlarınızı çekmez ve IŞİD’e karşı PKK/PYD ile ortak hareket etmezseniz ambargoya maruz kalırsınız ve Suriye’nin geleceğinde yer alamazsınız!” tehdidinde bulunmuşlardı.

Ancak  muhalifler, Pentagon kaynaklı tüm tehditlere rağmen devrim ruhuna bağlı kalacaklarını ve özgür bir Suriye için mücadelelerini sürdüreceklerini beyan etmişti. Muhaliflerce yapılan açıklamalarda özellikle “Türkiye’nin içinde yer almayacağı herhangi bir planda biz de yer almayız.” vurgusu dikkat çekmişti.

Türkiye Öncülüğünde Kuruldu

ABD’nin tüm tehditlerine rağmen kuruluş çalışmaları devam eden milli ordu, Türkiye’nin öncülüğünde Ceyş el Vatani adı altında bir araya gelerek resmen kuruldu. 30’dan fazla muhalif grubun bir araya gelmesiyle kurulan ordu, bugüne kadar Suriye’de kurulan en büyük muhalif askeri yapı olma özelliğine sahip.

Halep, İdlip, Humus, Hama, Rakka, Haseke, Deyrizor ve Lazkiye’li savaşçılardan müteşekkil milli ordu toplamda 22 binden fazla savaşçıya sahip. Türkiye öncülüğünde kurulan bu çatı yapıya Suriye Geçici Hükümet Başbakanı ve Savunma Bakanı Cevad Ebu Hatab liderlik ediyor.

“Afrin Operasyonu”na Katılacaklar

Ceyş el Vatani, toplam 22 bin askeri mevcudunun 15 bini ile “Afrin Operasyonu” sırasında TSK’ya destek verecek.Özellikle Fırat Kalkanı Harekatı sonrası askeri eğitimleri büyük ölçüde tamamlanan muhalif unsurlar Afrin Operasyonu akabinde yapılması planlanan Tel Abyad ve Münbiç Operasyonlarına da fiilen katılarak TSK’ya destek verecekler.

Milli Suriye Ordusu Ceyş el Vatani, askeri gücünün yanında muhtemel diplomatik etkisi ile de dikkat çekiyor. Suriye’nin geleceğinin görüşüldüğü Cenevre Zirvelerinde de söz sahibi olması beklenen Ceyş el Vatani bünyesinde 3 Türkmen Tugay da yer alıyor;

  • Doğan Süleyman komutasındaki Sultan Mehmed Fatih Tugayı,
  • Firas Paşa tarafından kurulan Muntasırbillah Tugayı,
  • Mahmud Hacı Hasan komutasındaki Sultan Murad Tugayı.

ABD’nin Terör Örgütü Planı

Suriye’de muhalefet cephesinde bu gelişmeler yaşanırken, bölgede terör örgütlerine destek vermekten bir türlü vazgeçmeyen ABD yönetimi ise yeni bir terör örgütü kuruyor. ABD’nin PYD/PKK eliyle Haseke ve Deyrizor’da 3 adet kamp tahsis ettiği “Ceyş el Suriye el Cedit” in (Yeni Suriye Ordusu) SGD adı altında kamufle olmaya çalışan terör örgütünün yerini alması planlanıyor. 

PYD/PKK kadrolarından 2500 terörist ABD tarafından Ceyş el Suriye el Cedit kadrosuna tahsis edilirken, yeni kurulan terör örgütünün yönetici kadrosundan kamuflaj ve flamasına kadar tüm planlamasının Brett McGurk tarafından yapıldığı iddialar arasında.

30 bin kişilik bir güç haline gelmesi planlanan yeni terör örgütü Ceyş el Suriye el Cedit hakkında Yeni Şafak’a açıklamalarda bulunan Haseke Eski Valisi Muhammet Şimali; “ABD’nin Suriye Demokratik Güçleri üzerinden sürdürdüğü aldatmaca ve PKK ile kurduğu ilişki tamamen alenileşti, Pentagon bir süredir alternatif arayış içerisinde idi ve Yeni Suriye Ordusu bu amaçla hazırlanıyor, yakın bir dönemde sahaya sürülebilir” dedi. Açıklamasında yeni kurulan örgütün doğrudan Kandil tarafından yönetileceğinin altını çizen Şimali, ABD’nin yeni terör örgütü için “Arap aşiretlerden oluşuyor” şeklinde propaganda yürüteceğini de iddia etti.

İlk Günden Bugüne Suriye İç Savaşı’nın Gelişimi

 

1 YORUM

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here