Dünyanın En Zengin Ülkesi Katar Hakkında Şaşırtan Bilgiler

Okunma Süresi: 66 dk 57 sn

Suudi Arabistan öncülüğünde 10’dan fazla ülkenin diplomatik ilişkilerini kestiği Katar Türkiye’nin bölgedeki en önemli müttefiki. Suriye İç Savaşı‘ndan Mısır, Libya ve Yemen’deki politikaları paralel olan iki ülke askeri anlamda da ilişkilerini güçlendiriyor.

Türk askerinin Katar’da konuşlandırılması ve Katar ile jandarma eğitimi anlaşması TBMM tarafından kabul edildi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı.

Dünyanın en zengin ülkesi olan Katar hakkında bilmeniz gereken önemli bilgiler kısaca şöyle:

– Arap Yarımadasındaki en çok yağmur düşen ülke olan Katar, Arapça’da yağmur damlası anlamına geliyor.

– 11 bin 521 km2 yüz ölçümüne sahip olan ülkenin tek kara sınırı Suudi Arabistan ile var. Başkenti Doha olan ülke mutlak monarşi ile yönetiliyor.

– 2.3 milyona yakın nüfusa sahip olan ülkenin silahlı kuvvetlerinde görevli olan asker sayısı 12 bin civarında.

– Resmi dili Arapça olan ülkede Katarlı Araplardan çok yabancı işçiler yaşıyor. İşçi ülkesi olarak bilinen Katar’da yabancıla oranı yüzde 87.

– Kişi başına düşen gelir bakımından dünyanın en zengin ülkesi olan Katar, dünyada yüzde 0.4’lük işsizlik oranıyla en az işsizliğin olduğu ikinci ülke.

– 1871 yılında Osmanlının egemenliğini kabul eden Katar ile ilişkiler 1913 yılında sona erdi. 1915 yılında İngilizlerin işgal ettiği ve 1971’de bağımsızlığını kazanabilen Katar’da doğalgaz ve petrol rezervleri 1940 yılında keşfedildi.

– Ülke ekonomisinin yaklaşık 60’ı doğal gaz ve petrole dayanıyor. Katar, dünyanın en büyük 3. kanıtlanmış gaz rezervlerine sahip olmasıyla birlikte dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatçısı.

– Rusya ile yaşanan uçak krizinden 10 gün sonra Türkiye ile sıvılaştırılmış doğalgaz anlaşması yapan Katar, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından da Türkiye’ye büyük destek verdi.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

Stratejik Ortak yazarlarının makalesi ve haritalar ücretsiz e-postanıza gelsin.

Abone oldunuz, teşekkürler.

Bir şeyler yanlış oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Abone Ol
Bildir
guest
8 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
vatansever

Kullanıcıya aynen katılıyorum

Tufan

Sayın kullanıcı Pkk nın toparlandığını söylüyorsunuz?! Fetö’cü polislerin ve güvenlik güçlerinin yardımları ile olduğunu yazmamışsınız. Katar ile ilgili TR’nin ne gibi bir sıkıntısı olabilir ? Ambargoyu uygulayan tüm ülkelerin TR ile çok iyi ilişkileri zaten devam ediyor İslam konferansının dönem başkanı TR’nin yurt dışında üslerinin bulunması niye sizleri bu kadar rahat ediyor?Abd gibi emperyalist güçler açtığı zaman sesiniz çıkmıyor ! Bizim gücümüzden şüpheniz mi var ? Barzaniye gelince referandum yapılır veya yapılmaz bu niye sizleri bu kadar korkutuyor ki Suriyede oluşturulan kendi Anayasalarını hazırlayan ve kantonlara ayrılan bir özerk bölge var.Bu kantonlarda ki Anayasa’nın altında orada yaşayan Türkmenlerin imzası var..… Daha fazlasını oku

Aliya

Bu suudlar ne kindarmis geçmişte olmuş hadisenin öcünü ellerine düşen ilk fırsatta almaya çalıştılar bunlar makyaveli falan çalışmamışlar böyle düşman edinmeyeceksin kindar deve üzerindekini bi gece ansızın çakalların önüne atarmış

kadir bekar

Baktılar Türkiye’ de pkk , dhkp-c gibi yapılanmalarla istenilen amaca ulaşamadılar şimdi Türkiye’nin elini ayağını keserek yalnız bırakmaya çalışıyorlar.İnşaallah bunda da başarılı olamayacaklar.Türkiye ve dostları katarı beraber savunacaklar.Planları başlarına yıkılacaktır.

Kullanıcı

Türkiye’de ki terör örgütleri içerisinde en etkin olan herkesi bildiği gibi pkk’dır. Son zamanlarda bazı operasyonlar yapılıyor fakat yıllardır seçim kampanyalarında söylendiği gibi bu terör bu hükümetle bitmeyecek. Kuzey Suriye’de ki sınırın %90 bölümünü elinde tutan ypg’ye karşı hala bir şey yapılmadı. Barzani referandum sonucu bağımsızlık ilan ettiğinde de bir şey yapılmayacak. Çünkü oradaki devletin temel altyapı işlerini yapanlar bile Türk firmalarıydı. Ülkemize yaptığı ziyarette astıkları pkk paçavrasını kimse unutacak değil. Oslo, Dolmabahçe, çözüm süreci gibi olaylarda da yapılan mücadele yerine müzakere etme işini de daima hatırlayacağız. Bunlar medya’da yankı bulanlar tabi ki daha birçok olay sıralayabiliriz. Katar konusunda bu… Daha fazlasını oku

Mustafa

Güzel gidiyordun ama” Yurtta sulh, cihanda sulh ” politikasını devrim olarak saymakla çuvalladın.

Muhalif

Sayın ‘kullanıcı’ şaşırıyorum size. Acaba bu bilgileri nerelerden öğrenmişsiniz? Çok zeki bir yaklaşım. Tek eksiği var -o da yalancı propaganda yapan sitelerden toplanmış olması…

Kullanıcı

Yalancı mı ? – Bana PYD nin sınırın büyük kısmını ele geçirmediğini söylebilir misiniz ? – Kuzey Irak’ya yapılan yatırımları görmemezlikten gelebilecek misiniz ? – pkk paçavrası asılmadı mı ? – Çözüm Süreci sırasında pkk tekrar toparlanmadı mı ? Şehirlerde yığınak yapmadı mı ? – Arap ülkelerinin siyasal islam politikası gütmediği ve terör örgütlerine verdikleri desteği görmemezlikten mi gelelim ? Bu ülkelerde bulunan ABD üsleri yokmuş gibi mi davranalım. – Katar’ın doğalgaz projesinin olmadığını ve Suriye’nin bunu kabul etmediğini yok sayabilir miyiz ? – Katar’ın Türkiye dahil diğer ülkelerde bulunan şirketlerini görmezden mi gelelim ? Peki bunların hiçbirini görmeyelim, duymayalım… Daha fazlasını oku