Karşılaştırılmalı Haritalar ile Suriye’de Son Durum (Kasım 2018)

Stratejik Ortak olarak geçtiğimiz Ekim ayı ve güncel Suriye’de son durum ve savaş haritasını sizler için hazırladık.

Suriye’de Rusya ile Türkiye arasında yapılan ‘İdlib Anlaşması‘ kapsamında bölgede sular durgun görünürken, dikkatler Fırat’ın doğusunda. İdlib’de Rusya ile anlaşmasını devam ettiren Türk Silahlı Kuvvetleri, Menbiç çevresinde YPG’lileri ilçeden uzaklaştırmak adına Menbiç’te ilk kez ortak devriyeye başladı. Öte yandan sınır hattındaki Tel Abyad ve Kobani’de sınır birliklerimize saldıran teröristlere topçular ile cevap verildi ve onlarca terörist ve terör mevzisi imha edildi.

Geçtiğimiz dönemde ABD destekli YPG’nin Deyri Zor çevresinde IŞİD ile yaşanan çatışmalarda büyük kayıplar verip çekilme kararı alması da bir başka dikkat çeken konular arasında. Deyri Zor bölgesinde ABD’nin hava desteğini alamayan YPG, IŞİD karşısında büyük kayıp yaşayarak geri çekildi. Aynı günlerde Türk topçuları sınırdaki terör mevzilerini bombalıyordu. Uzmanların yorumlarına göre YPG, bu yenilgiyi Türkiye’nin top atışlarına bağladı.

12 Kasım 2018:

Suriye savaş haritası (12 Kasım 2018) – Kaynak: Step News

5 Kasım 2018: Suriye’de askeri varlıkları (üs, danışman vb) olan Fransa, ABD, Rusya, İran ve Türkiye’nin harita üzerinde konumlandığı noktalar.

Suriye’deki yabancı askeri üsler (Harita: Suriye Gündemi)

1 Kasım 2018:

Suriye son durum haritası (1 Kasım 2018) – Harita: Suriye Gündemi

1 Ekim 2018:

Suriye son durum haritası (1Ekim 2018) – Harita: Suriye Gündemi

Suriye iç savaşı boyunca Suriye’nin kuzeyinde neler yaşandığını Suriye Gündemi 2013’ten bugüne farklı haritalar ile

Kuzey Suriye haritası 2013-2014-2015-2016-2017-2018 – (Kaynak: Suriye Gündemi)

Suriye ile ilgili geçen ayın bazı önemli başlıkları(eskiden yeniye):

* Teröristler, Suriye’nin Tel Abyad ilçesinde ABD’nin arananlar listesine eklediği üç PKK’lı elebaşı için destek gösterisi düzenledi.

* Ürdün parlamentosunda farklı partilerden oluşan heyet, Esad’ı ziyaret etti ve açıklama yaptı: Suriye, Batı müdahalelerine karşı birincil savunma hattı olarak işlev görüyor

* Türkiye, Rusya ve İran’ın 28-29 Kasım tarihlerinde Suriye konusunu görüşmek için Kazakistan’da bir araya geleceği açıklandı. BM yetkilileri ve Ürdün’ün, gözlemci olarak davet edildiği bildirildi.

* İran Bilim Araştırma ve Teknoloji Bakanı Mansur Golami, Tahran’daki Terbiyet-i Müderris Üniversitesi’nin bir şubesinin Suriye’de açılacağını söyledi.

* Milli Eğitim Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyinde Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarının yapıldığı bölgelerde eğitim gören 360 bin öğrenciye 3 milyon 600 bin ders kitabı dağıtacak.

* ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, YPG’yi PKK’nın aksine terör örgütü olarak tanımlamadıklarını ancak Türkiye’nin ikisi arasındaki bağa ilişkin güvenlik endişelerini anladıklarını söyledi.

* Rusya-İsrail Hükümetler Arası Komisyonu Eşbaşkanı Zeev Elkin, Suriye’deki S-300 hava savunma sistemlerinin İsrail hedeflerine ateş açmaları durumunda bu sistemlere saldırmaya hazır olduklarını söyledi.

* Suriye Türkmenleri’nin yeni bayrağını seçtiği belirtildi.

Suriye Türkmenlerinin yeni bayrağı

* ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Suriye’nin Deyrizor iline düzenlediği saldırıda aynı aileden çoğu kadın ve çocuk 17 sivili katletti.

* Suriye’nin Deyri Zor kırsalında IŞİD’e karşı süren operasyonları ‘Türkiye’nin saldırıları’ nedeniyle durdurma kararı alan YGP, 11 Kasım’da ABD’nin çabalarıyla operasyonlara tekrar başladığını duyurdu.

* Suriye muhalefeti içerisindeki ‘Barzani destekli’ ENKS:

– Fırat’ın doğusuna ilişkin uluslararası güçlerin planları var.

– Suriye’de federasyon istiyoruz.

– ABD, Suriye’de siyasi çözüm istiyor.

– Türkiye, ABD’nin izni olmadan Fırat’ın doğusuna müdahale edemez.

* Suriyeli rejim Generali Ahmed Hasan:

– Türkiye, İdlib’in kontrolümüze geçme süresini uzatıyor ancak sonuçta bizim olacak.

– Afrin’de kontrolü diplomatik yolla ele alamazsak güç kullanacağız.

– Daha önce üç gerilimi azaltma bölgesi bizim kontrolümüze girdi.

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here