Libya Son Durum Haritası (2018)

2011 yılında Kaddafi’nin devrilmesiyle istikrarın sağlanamadığı Libya’da, IŞİD’e karşı birçok operasyon düzenlendi. 13 Şubat 2015’te 21 Hristiyan’ı infaz ettikleri videoyu internette yayınlanan örgüt, Mayıs 2015’te Sirte şehrinin kontrolünü ele geçirdi. Bingazi ve Derne şehirlerin saldırılar düzenlese de Sirte şehrini kendi merkezi konumuna getirerek birçok bölgeden çekildi. Sirte merkezli ilerlemeyi sürdüren IŞİD, git gide ülkede genişlemeye ve güç kazanmaya devam ederken, Libya güçleri tarafından örgüte operasyon düzenlendi ve Kaddafi’nin memleketi olan Sirte’de örgüt şehir merkezinde sıkıştırıldı. Daha öncede örgütün elinden petrol kuyularını geri alan Libya’daki güçler, kentin etrafına askeri güç yerleştirmişti.

Libya’da Son Durum ve Harita [TIMELINE]

25 Kasım 2018: Libya’daki son durumu farklı değerlendiren bir harita. Ülkedeki farklı hükümetleri ve militan sayıları ayrı ayrı belirtilmiş. Haritaya hazırlayan Dzsihad Hadelli, renklendirmenin kesin sonuçlar elde edilerek verildiğini, çöl bölgelerindeki kontrolün kesinlik sağlanmadığı için gösterilmediğini ifade etti.

Libya Son Durum Haritası (25 Kasım 2018 – Harita: @dhadelli

14 Kasım 2018: Türkiye, Libyalı siyasi lider ile İtalya, Mısır, Tunus, Cezayir, Rusya, Fransa ve AB temsilcilerinin katıldığı gayriresmi toplantıdan dışlandığı için Uluslararası Libya Konferansı’ndan çekildi. Konferans sonunda ortak açıklama yapılamadı. Yeni bir konferans ve seçim için takvim belirlenmedi. Konferans’ta silahlı örgüt liderleri ve aşiret liderleri yer almaması dikkat çekti.

Konferansa giden yol

Trablus’un güneyindeki Terhune Yedinci Tugayı, 26 Ağustos’ta başkentteki gruplara karşı operasyon başlattıklarını açıkladı. AA’da yer alan bilgilere göre Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) çatısı altında güvenliği sağlayan milis grupları da Terhune Yedinci Tugayı ile çatışmalara girişti.

Taraflar 4 Eylül’de BM ara buluculuğunda ateşkes konusunda anlaştı ancak 12 Eylül’de başkent çevresinde çatışmalar yeniden başladı.

Uzmanlar, başkentte hakim milis grupların nüfuz ve mali çıkarlarını arttırması ve başkent dışındaki milislerin bu imkanları ele geçirme çabasını çatışmaların nedeni olarak gösteriyor.

Libya’da iki hükümet var ama kim hangi hükümeti destekliyor?

Ulusal Mutabakat Hükümeti‘nin merkezi Trablus’ta ve BM ve birçok üye ülke tarafından destekleniyor.

Temsilciler Meclisi ise Rusya, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa tarafından destek görüyor. Meclis ve ‘Libya Milli Ordusu‘ Türkiye karşıtı General Hafter’in darbesi sonrası kuruldu.

Libya’da Siyasi Durum

17 Aralık 2015’te Fas’ın Suheyrat kentinde varılan “Libya Siyasi Anlaşması” uyarınca UMH Başkanlık Konseyi kuruldu.

BM Güvenlik Konseyi, UMH Başkanlık Konseyi’nin Libya’nın tek meşru temsilcisi olarak tanıdı ancak konseyin sunduğu hükümet listeleri General Hafter’in baskıları nedeniyle Tobruk Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmadı ve süreç tıkandı.

BM Libya Özel Temsilcisi Selame’nin 2017’deki sunduğu 3 aşamalı plan 2018’de devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin yapılmasını amaçlıyordu fakat plan hayata geçirilemedi ve revize edildi.

Selame, 2019 baharında seçimlerini gerçekleşebileceğini söylüyor.

21 Eylül 2018:

Libya’da çoklu hükümet yönetimi devam ediyor.

IŞİD, kırsal alanda varlığını sürdürüyor.

Ülkenin güneyinde kontrol tamamen aşiretlerde ve bazı grupların bağımsızlık çalışması yaptığı belirtiliyor.

Mavi: Tobruk Hükümeti (Libya Ulusal Ordusu) ve müttefikleri
Yeşil: Ulusal Uzlaşı Hükümeti (Tobruk-Misrata Hükümetleri)
Gri: Bingazi Muhafaza Güçleri
Kırmızı: Tebu halkı
Sarı: Tuaregler
Siyah: IŞİD

Libya’da Taraflar
Libya Ulusal Ordusu, Zintan Tugayı – (YEŞİL)
Libya Şafağı, Misrata Güçleri – (SARI)
IŞİD, Ensar’uş Şeria gibi ‘cihadcı örgütler’ – (SİYAH)
Tuareg Kabilesi – (KIRMIZI)
Tebu Kabilesi – (TURKUAZ)
Berberiler/Amazigh – (KAHVERENGİ)

16 Temmuz 2018: IŞİD, Sirte’de kontrolü tamamen kaybetmesinin ardından hiçbir şehir merkezini kontrol etmese de bazı kırsal kesimlerde etkinliğini sürdürüyor.

Libya son durum haritası (16 Temmuz 2018)

12 Haziran 2017:

20 Şubat 2017:

20 Şubat 2017 Libya’da son durum haritası
Libya Son Durum Haritası (21.06.2016)
Libya Son Durum Haritası (21.06.2016)

Siyasi Kriz ve 3 Ayrı Hükümet

2016 itibariyle Libya’da son durum: Aşiretler ülkesi olarak bilinen ülkede tek bir hükümet yok, bir çok hükümet var. 2011 yılında geçici hükümet kurulmuştu ve 2012’de yeni bir parlamento oluşturulmuştu. Seçimi kaybedenler ayrı bir hükümet daha kurdu. Böylece ülkede iki ayrı hükümet oluşmuş oldu.

Başkent Trablus’ta ilk hükümet, Tobruk’ta ise muhaliflerin hükümeti yer alıyor. İlk hükümeti BM tanırken, Tobruk’taki muhaliflerin hükümetini ise sadece Türkiye ve Suudiler tanıyor.

Birleşmiş Milletler’in gözetiminde ülkedeki krizin sona ermesi için iki ayrı hükümetin birleştirilmesi kararlaştırıldı ve Fas’ta “Libya Siyasi Antlaşması” imzalandı. Ancak Trablus’taki ilk hükümet Milli Genel Kongre (MGK) ile Tobruk’taki (muhalif ikinci hükümet) Temsilciler Meclisi arasında imzalanan anlaşmanın üzerinden neredeyse 6 ay geçti ama birleşmeye dair bir gelişme söz konusu değil.

Birleşmiş Milletler’in (BM) Fas’ta kurduğu yeni birlik hükümetiyle birlikte ülkede fiilen 3 ayrı hükümet yer alıyor:

 • Trablus Milli Genel Kongre (MGK)
 • Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi
 • Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) – Milli Uzlaşı Hükümeti

Siyasi çıkmazın yaşandığı ülkede iki hükümette birlik hükümeti yani Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH)’ni tanımıyor. İki ayrı hükümetten güvenoyu alması gereken UMH Fayiz es-Sirac başkanlığında görevini sürdürmeye çalışıyor. UMH göreve başladıktan sonra Trablus’a gelmesinin ardından, Libya Merkez Bankası ve Libya Petrol Şirketi UMH’ya bağlı olduklarını ilan etti. Ülkede, biri Trablus’ta UMH’ya, diğeri Beyda kentinde Tobruk Temsilciler Meclisine bağlı iki merkez bankası faaliyet gösteriyor.

IŞİD’e karşı Sirte Operasyonu

Genel hatlarıyla bakıldığında başarılı olduğu düşünülen operasyon ve haritadaki değişiklik:

TAM EKRAN‘da değişimi net görebilirsiniz.

IŞİD'e karşı yapılan Sirte Operasyonu (Siyah/Gri: IŞİD)
IŞİD’e karşı yapılan Sirte Operasyonu (Siyah/Gri: IŞİD)

http://www.aljazeera.com.tr/gorus/uzlasi-hukumeti-libyaya-istikrar-getirecek-mi

http://tr.euronews.com/2016/05/30/gocmenler-isid-ve-3-hukumet-libya-cikmaza-surukleniyor/

http://www.konhaber.com/haber-libya_da_yasanan_son_askeri_ve_siyasi_gelismeler-548397.html

6 YORUMLAR

 1. Biz Türkler araplar gibi cahil değiliz basımızdaki lider kötü bile olsa onu darbe ile değil demokratik seçimler ile baştan indiririz libya halkı gerizekâlılığına yenildi şimdi ise kaddafiyi mumla arıyorlar enayiler…..

 2. Bu isin sonunda turkiye halki gercekleri görüp demir yumrugunu hainlere indirecek ve birlesik islam ulkeleri kurulmasi son asamaya gelecek turkiye misir iran suriye ırak yemen lubnan ve sayamadigim bir cok islam ulkesi abd ve natoyu bu topraklardan sökecek tum mazlum halklar huzura erecek

 3. AKDENİZ’DE BİLEK GÜREŞİ : DENGESİNİ KAYBETMİŞ BİR DÜNYA DÜZENİ YENİ SAVAŞINA DOĞRU GİDİYOR. HİYOP BİR BAKIŞ AÇISI İLE AKDENİZ, KARADENİZ, HAZAR DENİZİ VE BASRA KÖRFEZİ KÖPÜRMÜŞ DURUMDA.
  HAZARDA: TÜRKİYE VE RUSYA ( RUSYA ERMENİSTAN VS TÜRKİYE AZERBAYZAN )
  KARADENİZDE: NATO VS RUSYA + TÜRKİYE
  AKDENİZDE:
  RUSYA + SURİYE + İRAN TRIOSU NATO’YA KARŞI. TÜRKİYE İSE HEPSİNE ALAYINA KARŞI
  MISIR + ISRAIL + NATO İHVANA KARŞI TÜRKİYE İHVANDAN YANA ( İHVANI BİR HALT SANMIŞTIK AMA DEĞİLMİŞ )
  MİSRATA GÜÇLERİ VE TÜRKİYE ZİNTAN + NATO YA KARŞI
  AZ VEYA ÇOK HER YERE BURNUMUZU SOKTUK BİR ŞEKİLDE. NAİM SÜLEYMANOĞLU KADAR GÜÇLÜYÜZ AMA BU COĞRAFYAYA 100 TANE NAIM LAZIM
  NATO-FETÖ BU YÜZDEN BİZE AYAR ÇEKMEYE KALKIYOR. OLAY CEMAAT DEĞİL HALA ANLAMADINIZ MI?
  BU ARADA İFADE ETMEK LAZIM Kİ CEMAAT KİMVURDUYA GİTTİ. FİLLER VE ÇİMENLER MİSALİ.

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here