TSK, 20 Ocak 2017’de 17:00 itibariyle başlayan Afrin operasyonuna “Zeytin Dalı Harekatı” adı verildiğini duyurdu. 72 savaş uçağının katıldığı operasyonda 113 hedefin 108’i başarıyla imha edildi. Güncel Zeytin Dalı Harekatı haritası haberimizde.

Fırat Kalkanı Harekatı‘nın sona ermesinden tam 295 gün sonra Afrin’e yönelik başlayan harekatta terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin bölgeden temizlenmesi hedefleniyor. Operasyon kapsamında birçoğu Türkiye’nin eğittiği gruplardan oluşan ve 15 bin kişilik gücü olduğu söylenen “Milli Suriye Ordusu” da ön saflarda yer alacak.

Zeytin Dalı Harekatı ve Afrin Operasyonu başlıkları ile ilgili güncel gelişmeler…

Zeytin Dalı Harekatı son durum haritası [TIMELINE]

Harekata ilişkin güncel bilgiler ve Zeytin Dalı Harekatı haritası bu başlık altında güncelleniyor…

20 Şubat 2018: Zeytin Dalı Harekatı’nın 32. gününde TSK tarafında yapılan açıklamaya göre harekatın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1715’e ulaştı. Gün içinde devam eden operasyonlarda Zeytune, Sorani, Heyyani, Çarkanlı, Arpaviran, Mervane, Heygece, Akanlı, Dayr Savvan Köyleri terör örgütü PYD/PKK’dan temizlendi. Dayr Savvan Köyü’nün terör örgütünden temizlenmesiyle birlikte Kilis ilinin karşısına düşen bölgede teröristlerin Türkiye sınırı ile bağlantısı kesilmiş oldu. Yaşanan bu gelişmelerle birlikte  harekatın başlangıcından bu yana PYD/PKK terör örgütünden temizlenen nokta sayısı Afrin’in 5 beldesinde biri belde merkezi, 61’i köy, 6’sı köy altı yerleşim yeri ve 20’si stratejik dağ ve tepe olmak üzere toplam 89 oldu. Ayrıca rejim yanlısı gruplar pikaplarla Afrin’e giriş yapmaya çalıştı ancak TSK topçu birliklerinin başarılı atışları ile geri çekilmek zorunda kaldılar.

Kaynak: Suriye Gündemi

Kuzey Doğu Cephesi;

Kaynak: Suriye Gündemi

Kuzey Batı Cephesi;

Kaynak: Suriye Gündemi

Güney Cephesi;

Kaynak: Suriye Gündemi

Batı Cephesi;

Kaynak: Suriye Gündemi

19 Şubat 2018: Zeytin Dalı Harekatı’nın 31. gününde TSK tarafında yapılan açıklamaya göre harekatın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1641’e ulaştı. TSK’nın etkisiz hale getirilen terörist sayısını açıklamasında sonra bölgeden gelen bilgilere göre Derviş Obası Köyü civarında keskin nişancı oldukları tahmin edilen 2 terörist SİHA ile etkisiz hale getirildi. Ayrıca Şeyh Hadid beldesine bağlı Bilal Köy’ün 1 km güneyinde 2 teröristin ve Cinderes beldesinin 2 km batısındaki 4 teröristin daha etkisiz hale getirilmesiyle birlikte Zeytin Dalı Harekatı başladığından bu yana etkisiz hale getirilen PYD/PKK’lı terörist sayısı an itibariyle 1649 oldu. Gün içinde devam eden operasyonlarda Afrin’in İkidam, Şeltah ve Mersava, Hantalli, Divan Tahtani Köyleri, Nebi Huri Tepesi, Sattuf Evleri, Kila Tepesi, Raco beldesinin batısındaki 687. Tepe ve terör örgütü tarafından üs olarak kullanılan Beyyada noktası terör  örgütü PYD/PKK’dan temizlendi. Son gelişmelerle birlikte 19 Şubat 2018 saat 14:45 itibariyle harekatın başlangıcından bu yana PYD/PKK terör örgütünden temizlenen nokta sayısı Afrin’in 5 beldesinde biri belde merkezi, 52’si köy, 4’ü köy altı yerleşim yeri ve 20’si stratejik dağ ve tepe olmak üzere toplam 78 oldu. Operasyon planlandığı gibi başarıyla devam etmektedir.

Kaynak: Suriye Gündemi
Kaynak: Suriye Gündemi
Kaynak: Suriye Gündemi
Kaynak: Stratejik Ortak – Zeytin Dalı Harekatı Saha Raporu İnfografik*

18 Şubat 2018: Zeytin Dalı Harekatı’nın 30. gününde TSK tarafından yapılan açıklamaya göre operasyonun başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1614’e ulaştı.  Gün içinde devam eden operasyonlarda Yukarı Hacıkanlı, Aşağı Hacıkanlı ve Derviş Obası köylerinin PYD/PKK terör örgütünden temizlenmesiyle birlikte PYD/PKK terör örgütünden temizlenen nokta sayısı Afrin’in 5 beldesinde biri belde merkezi, 47’si köy, 3’ü köy altı yerleşim yeri ve 17’si stratejik dağ ve tepe olmak üzere toplam 68 oldu. 

17 Şubat 2018: Zeytin Dalı Harekatı’nın 29. gününde TSK tarafından yapılan açıklamaya göre operasyon başladığından beri etkisiz hale getirilen PYD/PKK’lı terörist sayısı 1595’e ulaştı. Dün keskin nişancı birliklerinin Afrin’e sevk edilmesiyle birlikte yakında JÖH ve PÖH öncülüğünde başlaması planlanan meskun mahal operasyonuna bir adım daha yaklaşılmış oldu. Cinderes’te meskun mahal operasyonunun Güneydoğu Anadolu’da “Hendek Operasyonuna” katılmış JÖH ve PÖH birlikleri ile yapılması ve keskin nişancı birliklerinin de operasyona destek vermesi planlanıyor. Son verilere göre harekatın başlangıcından bu yana imha edilen hedef sayısı 674, etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1595, PYD/PKK terör örgütünden temizlenen nokta sayısı Afrin’in 5 beldesinde biri belde merkezi, 44’ü köy, 3’ü köy altı yerleşim yeri ve 17’si stratejik dağ ve tepe olmak üzere toplam 65. Gün içinde devam eden operasyonlarda bir Kahraman Türk Askerinin Şehit olmasıyla Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında toplam Şehit sayısı 32’ye yükselmiş oldu. 

16 Şubat 2018: Zeytin Dalı Harekatı’nda ilk 4 hafta geride kaldı. Operasyonun 28. gününde saat 09:55 itibariyle Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamaya göre harekatın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1551’e ulaştı. Dün gerçekleştirilen operasyonlarda TSK 6 köyde hakimiyet sağlamıştı. Operasyon planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir. Saat 15:00 itibariyle Hatay’ın Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçeleri karşısındaki terör mevzileri topçu birliklerince ateş altına alındı. Sınır birliklerine tank, zırhlı personel taşıyıcı ve hafif zırhlı araç sevkıyatı devam ediyor.

Harekatın 28. günüde devam eden operasyonlarda TSK ve ÖSO birlikleri Afrin’in Hasan Kelkavi ve Çeleme köylerini terör örgütü PYD/PKK’dan temizledi. Böylece Zeytin Dalı Harekatı başladığından beri Afrin’in 5 beldesinde biri belde merkezi, 44’ü köy, 3’ü köy altı yerleşim yeri ve 17’si stratejik dağ ve tepe olmak üzere toplam 65 nokta terör örgütünden temizlendi.

Batı Cephesinde Raco Yolu Üzerinde Yer Alan Hasan Kelkavi ve Çeleme Köyleri PYD/PKK’dan Kurtarıldı.

Alternatif Harita;

ABD’nin Terör Örgütüne 2018-2019 Yıllarında Vermeyi Planladığı Destek

2018 Mali Yılı Toplamı 500 Milyon $
Silah ve Ekipmana Ayrılan Bütçe 393 Milyon $
30 Bin Teröristin Eğitim Masrafına Ayrılan Bütçe 107 Milyon $

 

2019 Mali Yılı Toplamı 550 Milyon $
Silah ve Ekipmana Ayrılan Bütçe 250 Milyon $
Teröristlerin Eğitimine Ayrılan Bütçe 300 Milyon $

 

2018 Yılı İçinde Yapılması Planlanan Silah Yardımı
Kalaşnikof Piyade Tüfeği 12.000 Adet
Makineli Tüfek 6.000 Adet
Ağır Makineli Tüfek 3500 Adet
RPG_7 Mühimmatı 3.000 Adet
Havan Topu 235 Adet
AT-4 Tanksavar Füzesi( ABD Yapımı) 1.000 Adet
SPG-9 Tanksavar Füzesi(Rus Yapımı) 1.000 Adet
Keskin Nişancı Tüfeği 100 Adet
PV-7 Gece Görüş Dürbünü 450 Adet
Kızılötesi Lazer Aydınlatıcı Dürbünü 150 Adet

 

Zeytin Dalı Harekatı İnfografik*

15 Şubat 2018: Zeytin Dalı Harekatı’nın 27. günüde TSK’dan yapılan açıklamaya göre gün içinde düzenlenen operasyonlarda 43 teröristin daha etkisiz hale getirilmesi ile harekatın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1528’e ulaştı. Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah AĞAR’ın ifade ettiğine göre bu rakam, oransal olarak Afrin bölgesinde olduğu tahmin edilen toplam terörist yükünün %15’ine karşılık geliyor. Yani TSK, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında ilk 27 günde Afrin’de bulunan teröristlerin %15’ini etkisiz hale getirdi.

Kaynak: Suriye Gündemi

Dün Afrin’in kuzeybatısındaki Kude Köyü’nün, saat 12:00 itibariyle Bülbül bölgesinde Şeyh Horoz’un yakınlarındaki Durga Köyü‘nü, saat 14:00 itibariyle Raco güzergahındaki Şerabneli, Keri, Şediye Köylerini ve Keri tepesini saat 16:15 itibariyle Yukarı Divan ve Harab Summak köylerini  bölücü terör örgütü PYD/PKK terör örgütünden temizlenmesiyle birlikte PYD/PKK terör örgütü işgalindeki Afrin’in 5 beldesinde biri belde merkezi, 42’si köy, 3’ü köy altı yerleşim yeri ve 17’si stratejik dağ ve tepe olmak üzere toplam 63 nokta terör örgütünden temizlendi.

Kaynak: Suriye Gündemi
Kaynak: Suriye Gündemi
Kaynak: Suriye Gündemi

Gün İçinde Terör Örgütünden Kurtarılan Yerler Mor Renkle İşaretli;

14 Şubat 2018: Zeytin Dalı Harekatı’nın 26. günüde TSK’dan yapılan açıklamaya göre gün içinde düzenlenen operasyonlarda 46 teröristin daha etkisiz hale getirilmesi ile harekatın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1485’e ulaştı. Saat 14:45 itibariyle bölgeden gelen bilgilere göre Afrin’in kuzeybatsındaki Kude Köyü terör örgütü PYD/PKK’dan temizlendi. 

Kaynak: Suriye Gündemi
Kaynak: Suriye Gündemi

Alternatif Harita;

Zeytin Dalı Harekatı İlk 25 Gün – TSK ve ÖSO’nun İlerleyişi (Video)

 

Harita Kaynak: www.suriyegundemi.com       Video Düzenleme: Stratejik Ortak

13 Şubat 2018: Zeytin Dalı Harekatının 25. gününde TSK tarafından yapılan açıklamaya göre devam eden operasyonlarda etkisiz hale getirilen 70 PYD/PKK’lı teröristle birlikte harekatın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1439’a ulaştı. Farklı birliklerden gönderilen çok sayıda zırhlı araç ve personel Zeytin Dalı Harekatına katılmak üzere Hassa ilçesine ulaştı. Afrin kent merkezinden de görülebilecek kadar yakın bölgelerde bulunan PYD/PKK’ya ait mevzilerden oluşan hedefler Fırtına Obüsleri ve tanklarla tam isabetle vurularak imha edildi.

Kaynak: Suriye Gündemi

Zeytin Dalı Operasyonu’na katılmak için bölgeye sevk edilen tanklar Kırıkhan’da son hazırlıklarını tamamladıktan sonra operasyon bölgesine doğru yola çıktı. An itibariyle Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Ömer Simo Köyü‘nün ve Afrin’in batısında yer alan Arşali Köyü‘nünde terör örgütünden temizlenmesiyle birlikte PYD/PKK terör örgütü işgalindeki Afrin’in 5 beldesinde biri belde merkezi, 35’ü köy, 3’ü köy altı yerleşim yeri ve 14’ü stratejik dağ ve tepe olmak üzere toplam 53 nokta terör örgütünden temizlendi.

Cinderes Bölgesi- Kaynak: Suriye Gündemi

Alternatif Harita; 

12 Şubat 2018: Zeytin Dalı Harekatının 24. gününde TSK tarafından yapılan açıklamaya göre harekatın başlangıcından bu yana 31 Kahraman Türk Askeri Şehit oldu, 143 Kahraman Mehmetçik ise yaralandı. Durumu ağır olan yaralımız bulunmamaktadır. Zeytin Dalı Harekatı kapsamında bugüne kadar toplamda 1369 terörist etkisiz hale getirilirken terör örgütüne ait toplam 627 hedef başarıyla imha edildi. Gün içinde devam eden operasyonlarda Jinderes’in güneybatısında yer alan Muhammediye Köyü terör örgütü PYD/PKK’dan temizlendi.

Kaynak: Suriye Gündemi

TSK’ya ait savaş uçakları, tanklar ve Fırtına Obüs’leri ise Afrin’in birçok noktasında konuşlu terör mevzilerini gün boyu ateş altına almaya devam etti. Özellikle Kilis’in karşısında yer alan Şeyh Horoz bölgesindeki terör hedefleri Türk topçusu tarafından yoğun ateş altına alındı. Kırıkhan ve Hassa ilçelerinin karşı bölgeleri de ateş altına alınan yerler arasında. Öte yandan komando birliklerinin çatışma bölgelerine sevkiyatı gün içinde de devam etti. Zeytin Dalı Harekatı planlandığı şekilde başarıyla icra edilmeye devam etmektedir. 

Kaynak: Suriye Gündemi

11 Şubat 2018: Zeytin Dalı Harekatının 23. gününde TSK tarafından yapılan açıklamaya göre harekatın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1266’ya ulaştı. Gün içinde devam eden operasyonlarda Kilis sınırında konuşlu bulunan ÇNRA sistemleri ile Afrin’deki terör hedefleri ateş altına alındı.

Kaynak: Suriye Gündemi

Ayrıca Türk Hava Kuvvetleri tarafından icra edilen hava operasyonu ile terör örgütü PYD/PKK’ya ait toplam 19 nokta başarıyla imha edildi. Afrin’in kuzeyindeki Serincek Köyü ve batısındaki Hacı İskender Köyü, harekatın 23. gününde terör örgütünden temizlendi. 

Kaynak: Suriye Gündemi

10 Şubat 2018: Zeytin Dalı Harekatının 22. gününde TSK tarafından yapılan açıklamaya göre 105 PYD/PKK/DEAŞ mensubu terörist etkisiz hale getirildi. Böylece Zeytin Dalı Harekatı başladığından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1167’e yükselmiş oldu. Afrin’in batısındaki Deyr Ballut Köyü terör örgütü PYD/PKK’dan temizlendi. Türk Hava Kuvvetleri tarafında gerçekleştirilen hava harekatı ile terör örgütü PYD/PKK’ya ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 36 hedef başarıyla imha edildi. Böylece Zeytin Dalı Harekatı ile bölgede imha edilen terör hedefi sayısı 598’e yükselmiş oldu. 

Kaynak: Suriye Gündemi

TSK tarafından yapılan açıklamaya göre ATAK tipi askeri helikopterimiz kırıma uğrağı. Kazada 2 kahraman Türk askeri şehit oldu. Zeytin Dalı Harekatı’nın 22. gününde devam eden operasyonlarda toplam 12 kahraman Türk askeri şehit düştü. 

Kaynak: Suriye Gündemi

Alternatif Harita;

9 Şubat 2018: Zeytin Dalı Harekatının 21. gününde gün içinde sürdürülen operasyonlarda 34 PYD/PKK/DEAŞ mensubu terörist etkisiz hale getirildi. Böylece Zeytin Dalı Harekatı başladığından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1062’ye yükselmiş oldu. Gece yarısından itibaren Türk savaş jetleri hava operasyonuna başladı.  Hava harekatı ile imha edilen terör mevzileri Burseya Dağı’nın güneybatısındaki Bafilun Dağı, Afrin Merkez, Minniği, Raco ve Kefr Cenne’ de bulunuyordu. Gün içinde imha edilen toplam 19 hedefle birlikte Zeytin Dalı Harekatı kapsamında imha edilen hedef sayısı 562’ye yükselmiş oldu. 

Kaynak: Suriye Gündemi

Operasyonun 21. gününde terör örgütü PYD/PKK’dan temizlenen  bölgeler ise şöyle; Cindires bölgesinde İskan Garbi, Nasiriya, Dukkan, Safiriya, Şeyh Hadid bölgesinde ise Yukarı Çağla, Orta Çağla ve Aşağı Çağla. Bölgede halen Deyr Balut köyünde operasyonların sürdüğü ve çatışmaları devam ettiği rapor ediliyor. Zeytin Dalı Harekatı kapsamında bugüne kadar Afrin’in 5 beldesinde 1 belde merkezi, 29 köy, 3 köy altı yerleşim ve 13 stratejik dağ veya tepe olmak üzere toplam 46 nokta terör örgütünden temizlendi.

Kaynak: Suriye Gündemi
Alternatif Harita;

8 Şubat 2018: Zeytin Dalı Harekatının 20. gününde gün içinde sürdürülen operasyonlarda 29 PYD/PKK/DEAŞ mensubu terörist etkisiz hale getirildi. Böylece Zeytin Dalı Harekatı başladığından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1028’e yükselmiş oldu. Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa bölgelerinin karşısında yer alan Batı Afrin kırsalında terör örgütü PYD/PKK’ya ait mevziler Fırtına Obüs’leri ve havanlarla vuruldu. TSK ve TSK destekli ÖSO, harekatın başından bu yana PYD/PKK işgalindeki Afrin’in 5 beldesinde 1’i belde merkezi, 24’ü köy, 3’ü köy altı yerleşim ve 12’si stratejik dağ veya tepe olmak üzere 40 noktayı terör örgütünden temizledi.

8 Şubat 2018 – Zeytin Dalı Harekatı Son Durum Haritası

7 Şubat 2018: Zeytin Dalı Harekatının 19. gününde gün içinde sürdürülen operasyonlarda 52 PYD/PKK/DEAŞ mensubu terörist etkisiz hale getirildi. Böylelikle operasyon başladığından beri etkisiz hale getirilen terörist sayısı 999’a yükselmiş oldu. İmha edilen hedef sayısı ise toplamda 543. Bölgeden elde edilen bilgilere göre iyice köşeye sıkışmış olan PYD/PKK terör örgütü, kadın teröristlere “sivil kıyafetler” giydirerek operasyon bölgesine yolluyor ve uluslararası medyada “TSK ve ÖSO sivilleri hedef alıyor” algısı yaratmaya çalışıyor. 

Kaynak: Suriye Gündemi

Bölgede devam eden operasyonlarda PYD/PKK’lı teröristler ÖSO birliklerinin bulunduğu noktaya bombalı araçla saldırı girişiminde bulundu. Türk silahlı Kuvvetlerine ait tankların bombalı aracı imha etmesiyle saldırı engellenmiş oldu. Zeytin Dalı Harekatı’nın 19. gününde Şeyh Horuz dağı ve civar köyleri, Korne’nin güney bölgesi ve bölgedeki Haviz tepesi  terör örgütünden temizlendi. Operasyon planlandığı gibi başarıyla devam etmektedir.

Kaynak: Suriye Gündemi

6 Şubat 2018: Zeytin Dalı Harekatının 18. gününde gün içinde süren operasyonlarla birlikte etkisiz hale getirilen terörist sayısı 970’e ulaştı. PYD/PKK terör örgütünün Afrin bölgesinden İdlib’deki Atme sığınmacı kampına düzenlediği havan topu saldırısında 3 sivil hayatını kaybetti, 15 sivil yaralandı. Sivillere yönelik saldırılarına devam eden PYD/PKK’lı teröristlerin Atme sığınmacı kampına düzenledikleri bu saldırı ilk saldırı değil. Daha önce de 6 Ekim 2016 günü Hatay Reyhanlı’nın Bükülmez Köyü karşısında bulunan Atme sığınmacı kampına teröristlerce bombalı saldırı düzenlenmiş, 3 MİT mensubu saldırıda şehit olmuştu. 

5 Şubat 2018: Zeytin Dalı Harekatı’nın 17. günüde gün içinde süren operasyonlarda 15 PYD/PKK terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. Afrin’in batısındaki Surki Köyü, Racu beldesine bağlı Surkah ve Kırmızı Köyü, Burseya Dağı’nın kuzeyindeki Sakarya Dağı ve Dikmetaş Köyü terör örgütünden temizlendi. Dün yapılan operasyonlarda terör örgütünden temizlenen Şeyh Hadid ve Racu arasında kalan bölgede TSK ve ÖSO tam hakimiyeti sağladı.

Kaynak: Suriye Gündemi

Kuzey Afrin;

Kaynak: Suriye Gündemi

Zeytin Dalı Harekatı’nın 17. gününde yaşanan bu gelişmelerle birlikte harekatın başından beri etkisiz hale getirilen terörist sayısı 947, imha edilen hedef sayısı 543 oldu. Yapılan açıklamaya göre bugüne kadar PYD/PKK tarafından 60’ı Hatay’a, 34’ü Kilis’e olmak üzere gerçekleştirilen 94 roket saldırısında toplam 7 sivil şehit oldu, 113 kişi ise yaralandı.

Güney Afrin;

Kaynak: Suriye Gündemi 

Burseya Dağı Mevkii;

Kaynak: Suriye Gündemi

4 Şubat 2018: Zeytin Dalı Harekatı kapsamında gün içinde 35 terörist etkisiz hale getirildi. Türk Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekatında terör örgütü PYD/PKK’ya ait mühimmat deposu, sığınak ve silah mevzii olarak kullanılan toplam 5 hedef imha edildi. TSK ve TSK destekli ÖSO Afrin’in kuzeyinde yer alan Huruz Dağı’nı ve Afrin’in batısındaki Şeyh Hadid beldesine bağlı Hac Bilal köyünü teröristlerden temizledi. 

Kaynak: Suriye Gündemi

Zeytin Dalı Harekatı’nın 16. gününde yaşanan bu gelişmelerle birlikte harekatın başından beri etkisiz hale getirilen terörist sayısı 932, imha edilen hedef sayısı 543 oldu. Harekat kapsamında bugüne kadar Afrin’in 5 beldesinde 1’i belde merkezi, 21’i köy,  biri köy altı yerleşim yeri, 10’u stratejik dağ ve tepe olmak üzere toplamda 33 nokta terör örgütü PYD/PKK’dan temizlendi.

Kaynak: Suriye Gündemi

3 Şubat 2018: Zeytin Dalı Harekatı’nın 15. gününde PYD/PKK ve DEAŞ terör örgütüne üye 74 terörist etkisiz hale getirildi. Türk Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekatında terör örgütüne ait sığınak, mühimmat deposu ve silah mevzisi olarak kullanılan 5 nokta imha edildi. Racu Dağı bölgesine yoğun Fırtına Obüsü ve tank atışları yapıldı. Gün içinde yaşanan gelişmelerle birlikte Zeytin Dalı Harekatı kapsamında etkisiz hale getirilen terörist sayısı toplam 899, imha edilen hedef sayısı ise toplam 533’e ulaşmış oldu.

2 Şubat 2018: Gün içindeki operasyonlarda toplam 12 PYD/PKK terör örgütü üyesi terörist etkisiz hale getirildi. TSK ve ÖSO, Afrin’in kuzeyinde yer alan Bülbül beldesi merkezini terör örgütünden temizledi. Türk Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda da toplam silah deposu, sığınak ve mevzi olarak kullanılan toplam 6 nokta imha edildi. Böylece Zeytin Dalı Harekatı başladığından bugüne toplamda Afrin’in beş beldesinde 21’i köy, biri köy altı yerleşim yeri ve 6’sı stratejik dağ ve tepe olmak üzere toplamda 28 nokta terör örgütü PYD/PKK’dan kurtarıldı. Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 823, imha edilen hedef sayısı ise 518 oldu.

Kaynak: Zeytin Dalı Operasyonu (@zeytindaliop) Twitter

1 Şubat 2018: Zeytin Dalı Harekatı’nın 13. gününde Afrin’in kuzeydoğusundaki Eyn Batman dağı terör örgütünden temizlendi. Türk Hava Kuvvetlerinin düzenlediği hava harekatında terör örgütü PYD/PKK’ya ait toplam 18 sığınak, silah deposu ve mevzi imha edildi.

Harekatın başından bu yana toplam 20 köy, 6 stratejik dağ ve tepe ve 1 köy altı yerleşim yeri olmak üzere toplamda 27 nokta terör örgütünden temizlendi. Bugün etkisiz hale getirilen 78 teröristle birlikte bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı toplam 800, imha edilen hedef sayısı ise toplamda 498 oldu. 

Stratejik Öneme Sahip Minnak Havaalanı Bombalandı

31 Ocak 2018Zeytin Dalı Harekatı’nın 12. gününde Kuzey Afrin’de Bülbül beldesi civarında 3 köy PYD’li teröristlerden temizlendi. Bölgedeki Darmik Dağı Fırtına Obüsleri ile yoğun bombardıman altına alındı. Minnak Havaalanı, Maranez ve Bafelyum tepeleri de bombalanan yerler arasında.

Türkiye-Suriye sınırında yer alan Pak Obası köyünün teröristlerden temizlenmesi ile harekatta 8. cephe açılmış oldu. Gün içindeki operasyonlarla birlikte Zeytin Dalı Harekatı kapsamında etkisiz hale getirilen terörist sayısı 712, imha edilen hedef sayısı 480’e yükselmiş oldu. 

30  Ocak 2018: Türk Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekatı ile PYD/PKK terör örgütüne ait barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olmak üzere 3 hedef imha edildi. Böylece Zeytin Dalı Harekatı başladığından beri imha edilen hedef sayısı toplamda 458 oldu. Devam eden operasyonlarda 33 terörist daha etkisiz hale getirildi. Harekatın başlangıcından beri etkisiz hale getirilen terörist sayısı toplam 649 oldu.

Kaynak: Suriye Gündemi

Zeytin Dalı Harekatı’nın 11. gününde 1 köy ve 1 stratejik tepenin daha ele geçirilmesiyle harekatın başlangıcından itibaren Afrin’in 5 beldesinde toplam 18 köy, 1 köy altı yerleşim yeri, 5 stratejik dağ ve tepe olmak üzere toplamda 24 nokra terör örgütünden temizlenmiş oldu.

Kaynak: Suriye Gündemi

29  Ocak 2018: TSK tarafından yapılan açıklamaya göre gün içinde 9 terör hedefi imha edildi. Dün gece boyunca toplam 44 terör hedefi Türk Hava Kuvvetleri tarafından imha edilmiş ve 40 PYD/PKK terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmişti. Böylece harekatın başlangıcından beri etkisiz hale getirilen terörist sayısı 616 oldu. 

Düzenlenen hava harekatı kapsamında yerli üretim ATAK Helikopterleri de Afrin civarındaki PYD/PKK terör örgütü mevzilerini imha etti. Hatay sınırındaki Raco beldesinde yer alan 915. Tepede kontrol sağlandı. Harekatın başlangıcından itibaren Afrin’in 5 beldesinde toplam 15 köy, 1 köy altı yerleşim yeri, 5 stratejik dağ ve tepe olmak üzere toplamda 21 nokra terör örgütünden temizlendi.

Burseya Dağı, Kilis ve Azez’i Gören Stratejik Bir Nokta

28  Ocak 2018: Burseya Dağı’nın ardından dağın eteklerinde bulunan Kestel Cindu köyü YPG’den kurtarıldı. (20:03)

Stratejik konumu yüzünden Kilis ve Azez bölgeleri için önemli bir tehdit unsuru olan Burseya Dağı’nda savaş uçakları, obüsler ve tankların bombardımanından sonra komandoların operasyonu ile terör örgütünden temizlendi. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgiye göre saat 14:27‘de dağ ele geçirildi.

27  Ocak 2018: Harekatın 8. gününde Afrin’in kuzeybatısındaki Ali Bekki köyü, 740 dağları ve eğitim kampları bölgesi YPG’den kurtarıldı.

Menbiç’e Hava Harekatı Yapıldı

26 Ocak 2018 : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump görüşmesi akabinde Menbiç’e hava harekatı yapıldı. Harekat öncesinde Rus hava unsurlarının operasyon bölgesini terk ettiği rapor edildi.

25 Ocak 2018 – 16:23: Zeytin Dalı Harekatı’nda son durum verileri şu şekilde;

 • An itibariyle 303 PYD’li terörist öldürülmüş durumda,
 • Türk Hava Kuvvetleri tarafından toplamda 131 hava harekatı gerçekleştirildi,
 • YPG terör örgütüne ait mevziler, cephanelikler, gözlem noktaları, yakıt depoları vb. toplam 251 hedef başarıyla imha edildi.
Harita: Suriye Gündemi – Zeytin Dalı Harekatı Son Durum Haritası

24 Ocak 2018 – 23.36: Burseya Dağı’nda kontrol tamamen sağlanırken, ÖSO’nun Afrin’e birçok koldan ilerleyişi sürüyor. Zeytin Dalı Operasyon Odası, resmi son durum haritasını yayınladı.

Zeytin Dalı Harekatı haritası (24 Ocak 2018)

23 Ocak 2018 / 21.03 : Afrin’in güneybatısında yer alan Al Hamam köyü kontrol altına alındı. Öte yandan Üsteğmen Oğuz Kağan Usta’nın şehit düştüğü Ömer Uşağı Köyü ile Burseya Dağı çevresindeki 5 stratejik tepe terör örgütünden kurtarıldı.

Harita: Suriye Gundemi

22 Ocak 2018 / 20.03:

Alternatif harita:

Burseya Dağı ve 15 noktada kontrol sağlandı. (22.01.2018)

18.10: Saat 14:00’da Azez’den başlatılan kara harekatıyla birlikte TSK destekli Muhalifler kuzeyde de Şeyh Hrouz bölgesinden Afrin’e doğru ilerleme devam ediyor. Toplamda 15 nokta terör örgütünden geri alındı. 

Azez’den başlatılan operasyonun ardından kuzey cephesinde de ilerleme devam ediyor.

22 Ocak 2018 – 14.00 : TSK, yıllardır muhaliflerin kontrolündeki Türkiye sınırında bulunan Afrin’in doğusundaki Azez’den operasyon başlattı.

Azez nerede? – Afrin’in doğusundaki Azez’e operasyon başladı.

11.09: Bugün sabah saatlerinde toplam 11 köyün YPG’li teröristlerden geri alındığı duyuruldu.

01.51: Zeytin Dalı Harekatı’nın 2. günü sonunda TSK kara harekatı ile 7 kasabayı terör örgütü PYD’den temizledi, biri teyit edilemedi. (Adah Manli, Balal Kuy, Shankil, Bali Kuy, Kurni, Hay Ughlu) 

Muhaliflerin Afrin’de ele geçirdiği 7 köy (Zeytin Dalı Harekatı Haritası-22 Ocak 2018)
(Zeytin Dalı Harekatı Haritası)

21 Ocak 2018: Muhalifler sınır hattında 3 bölgeden ilerleme sağlayarak 4 köyü terör örgütünden kurtardı.

Harita: SuriyeGundemi.com (Zeytin Dalı Harekatı Haritası)
(Zeytin Dalı Harekatı Haritası)

Zeytin Dalı Harekatı: Muhalifler Kimlerden Oluşuyor?

Hedef 30 km’lik Güvenli Bölge Oluşturmak

Saat 11:05 itibariyle Türk tankları Kilis üzerinden Afrin’e doğru giriş yaptı. TSK’da resmi internet sitesinden kara harekatının başladığını duyurdu. Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamasına göre harekat 4 safhadan oluşacak ve 30 km derinliğinde bir güvenli alan oluşturulacak. Gece saat 03:15 itibariyle Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinden çekilen tank, fırtına obüsü ve topçu bataryalarının da bulunduğu toplam 150 araçlık Afrin’e doğru yola çıktı. Saat 12:10 itibariyle TSK Kara Kuvvetleri unsurları ÖSO birlikleri ile birlikte Afrin’e doğru ilerlemeye başladı. An itibariyle Suriye sınırından içeriye 5 km ilerleme katedildi. Askeri kaynaklar, kırsalda ciddi bir direnişle karşılaşılmadığını ve örgüt üyelerinin köy ve kasabalara çekildiğini belirtiyor. Kilis Valiliği ’Zeytin Dalı Harekatı’nın sürdüğü Suriye sınırındaki bazı bölgeleri, 15 gün süreyle ’özel güvenlik bölgesi’ ilan etti.  Zeytin Dalı Operasyonu’nda kullanılan mühimmatın %70’inin yerli üretim olduğu ifade edildi. Başlayan kara harekatı ile 153 hedef ateş altına alındı. TSK Twitter hesabından teröristlere ait mevzilerin F-16 savaş uçakları ile ihma görüntülerini yayınladı.  İddiaya göre Afrin’in batı kanadından da ÖSO birlikleri operasyon başlatmış durumda. Obüs atışları yoğun bir şekilde devam etmekte.

(Zeytin Dalı Harekatı Haritası)

20 Ocak 2018: 17:00 itibariyle TSK Afrin’De “Zeytin Dalı Harekatı”nı başlattı. 72 savaş uçağı hava operasyonuna katılırken, Türk topçuları da terör mevzilerini vurdu.

Türk savaş uçaklarının Afrin’de vurduğu noktalar. (Zeytin Dalı Harekatı Haritası)

Harekata neden “Zeytin Dalı” adı verildi?

Türkiye-Suriye sınırında yer alan Afrin, Halep’e bağlı bir ilçe konumunda. 2011’de başlayan Suriye İç Savaşı sonrası terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin kontrolüne geçen bölgenin temel geçim kaynağı zeytin. Hatta ilçenin sembolü bile zeytin ağacı.

TSK’nın harekatın ismine “Zeytin Dalı” adını vermesi ise çok manidar.

Zeytin dalının anlamı: Yüzyıllardır barışın simgesi olarak kabul ediliyor. Afrin’de halkın temel geçim kaynağı da zeytin ve zeytin yağı. Henüz harekatın adı ile ilgili resmi açıklama yapılmasa da tahminler bu yönde.

Zeytin Dalı Harekatından Önce Suriye’de Neler Yaşandı?

15-21 Ocak 2018 Suriye Saha Raporu:

15 Ocak 2018
 • Muhalefetin başlattığı karşı saldırıda Kuzey Hama’da Esad rejiminin eline geçen Atşan beldesi yeniden muhalefetin kontrolüne geçti
 • 13-14 Ocak tarihlerinde Ebu Zuhur ve etrafında yaşanan çatışmalardan dolayı 8 bin kişi evlerinden edildi. Böylelikle çatışmaların başlamasında bu yana 317 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.
 • TSK’nın Suriye sınırına doğru askeri sevkiyat yaptığı iddia edildi.
 • Kuzey İdlib’de bulunan Dana beldesinde bombalı araç saldırısı meydana geldi.

16 Ocak 2018

 • Doğu İdlib’de muhalefete karşı ilerleyen Esad rejimi güçleri 22 köyün hakimiyetini DAEŞ teröristlerine kaptırdı.
 • İdlib güneyinde yapılan sortilerde Kuzey Hama’daki çatışmalardan kaçan 1 kadın ve 6 çocuğun hayatını kaybetti bildirildi.
 • Dara’nın doğusunda Esad rejiminin düzenlediği bombardımanda 4 ÖSO mensubu hayatını kaybetti.
 • HTŞ lideri Ebu Muhammed El Culani’nin yayımlanan ses kaydında Astana süreci ve Astana’ya katılan gruplar eleştirildi.

17 Ocak 2018

 • Dara’daki Nava beldesinde Esad rejimi tarafından atılan bombaların Pazar yerine düştüğü ve 3 kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi.
 • YPG terör örgütü’nün sözde asayiş güçleri Haseke eyaletinde ve ona bağlı kasabalarda birçok baskın düzenleyerek tutukladığı gençleri zorla silah altına aldı.
 • Kuzey Humus’ta muhalefetin elinde bulunan Resten beldesinde rejim güçlerinin ateş açması sonucu 4 kişi hayatını kaybetti.
 • ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon, Haseke eyaletinde Suriye-Irak sınırında DAEŞ’in mevzilerini hedef aldığını duyurdu.

18 Ocak 2018

 • Doğu Deyr Ez Zor’da bulunan Bahra köyünde DAEŞ’li teröristler YPG’li teröristlere karşı bombalı araç saldırısı düzenledi.
 • TSK, Afrin yakınlarında bulunan YPG mevzilerini hedef aldı.
 • Dara’da muhalif güçler ile DAEŞ’e bağlı Halit Bin Velit ordusu arasında çatışma yaşandı.
 • İsrail’e ait uçakların Şam yakınlarındaki bir silah deposunu hedef aldığı öne sürüldü.

Dünden Bugüne Soçi ve Tüm Suriye Zirveleri(Kronolojik)

Dünden Bugüne Soçi ve Tüm Suriye Zirveleri(Kronolojik)

19 Ocak 2018

 • YPG’li teröristler Azez yakınlarında bir hastaneyi havan toplarıyla vurdu. 12 hasta yaralandı. Yaralılardan biri hayatını kaybetti.
 • Doğu Guta’da Ceyş’ül İslam grubu Esad rejimine ait bir tankı imha ettiğini duyurdu.
 • DAEŞ teröristlerinin 3 YPG’li teröristi Ebu Kemal yakınlarında kaçırdığı iddia edildi.
 • Lübnan’a kaçak yollardan girmeye çalışan çoğu çocuk ve kadın 12 Suriye’li soğuk havadan dolayı donarak hayatını kaybetti.

20 Ocak 2018

 • Zeytin Dalı Harekatı olarak adlandırılan Afrin Operasyonu’nun saat 17:00’da başlatıldığı TSK tarafından açıklandı.
 • Dışişleri Bakanlığı, İstanbul Temsilciliği vasıtasıyla Suriye’nin İstanbul Başkonsolosluğu’na Zeytin Dalı Harekatı ile alakalı nota verdiğini açıkladı. Rejim ise Türkiye tarafından bilgilendirilmediğini açıkladı.
 • Suriye resmi kaynakları, Suriye ordusu ve yanlı milisler İdlib’in doğusunda bulunan Ebu Zuhur askeri havaalanını ele geçirdiklerini duyurdu.
 • Esad rejiminin Doğu Guta’da gerçekleştirdiği hava saldırısında 4 sivil hayatını kaybetti.

21 Ocak 2018

 • Zeytin Dalı Harekatı’nın 2. gününde 45 terör hedefinin imha edildiği, Afrin’in doğusunda bulunan Şengel köyünün ele geçirildiği, Afrin’in batısında bulunan Cendaris(Jindires) beldesinin doğusunda çatışmalar yaşandığı rapor edildi.
 • PYD’li 3 teröristin ÖSO’ya teslim olduğu bildirildi.
 • Rejim’in açıklamalarına rağmen Ebu Zuhur ve etrafında çatışmaların devam ettiği bildirildi.
 • Yüksek Müzakere Heyeti Başkanı Nasır Hariri Riyad’ta Suudi Arabistan dışişleri bakanı ile bir araya geldi.

Harekatın ilk 8 saatinde neler yaşandı?

– Zeytin Dalı Harekatı’nın ilk aşamasına aynı anda katılan 72 savaş uçağının, belirlenen hedefleri %96 oranında başarılı ile imha ettiği belirtildi.

– TSK, 2 saatlik Afrin operasyonunun bilançosunu açıkladı: 7 bölgede 72 uçakla 108 ayrı hedef vuruldu.

– TSK, YPG’nin Şubat 2016’da ele geçirdiği (Afrin’in doğusundaki) bölgenin en stratejik üssü olan Minnağ askeri havaalanını vurduklarını duyurdu.

Zeytin Dalı Harekatı Haritası

Diyanet İşleri Başkanlığı, Afrin operasyonundaki askerlerimiz ve milletimiz için yurt genelinde Fetih Suresi okunacağını duyurdu.

– Rus askerleri, Afrin’den çekilerek, beldenin doğusunda yer alan Tel Rıfat‘a konuşlandı.

– Başbakan Binali Yıldırım, harekatın ilk aşaması olarka hava operasyonu hedeflenen noktaları başarıyla tahrip ettiğini yarın ise (21 Ocak) kara unsurlarının harekata destek vereceğini söyledi.

Afrin Operasyonu uluslararası hukuk açısından meşru mu?

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, konuyla ilgili harekatı takip ettiği komuta merkezinden açıklamalarda bulundu.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili açıklama yaptı.

Harekatın uluslararası hukuktan kaynaklanan haklar gereği icra edilmeye başladığını vurgulayan Akar şöyle konuştu:

“Harekat, bildiğiniz üzere ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BM Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye yönelik olarak almış olduğu özel kararlar ve BM sözleşmesinin 51. maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde fakat, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olacak şekilde bu faaliyet icra edilecektir.”

Harekatın amacı ve kapsamı ile ilgili de Akar şu ifadeleri kullandı:

“Harekatın planı ve icrasında sadece ama sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, bina, silah, araç, gereç vs. hedef alınacak. Sivil ve masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilecektir.”

ABD ve Rusya ne dedi?

– Açıklamasında “Endişeyle karşılıyoruz, itidal çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kullanan Rusya Savunma Bakanlığı, “Türkiye, ABD’nin desteklediği gruplara (YPG) kontrolsüz bir şekilde silah yardımı yapılması nedeniyle Suriye’deki operasyona başladı.” dedi. Açıklama, ‘Rusya ile Türkiye Afrin konusunda anlaştı’ şeklinde yorumlandı.

Pentagon Sözcüsü Galloway, Türkiye’nin PKK konusunda kaygılarını anladıklarını ifade ederek, Afrin’deki gelişmelere müdahil olma durumlarının olmadığını ima etti.

Açıklamada “Bütün taraflara gerilimi tırmandırmamaları ve en önemli görev olan IŞİD’i ortadan kaldırmaya yönelmeleri çağrısında bulunuyoruz” ifadesine yer verildi.

Kaynak: StratejikOrtak.com

Suriye ve Irak İnteraktif (Canlı) Harita

 

21 YORUMLAR

 1. Bir Tavsiyem var. YouTube Kanalı Açarak Hem daha fazla ziyaretçi alabilirsiniz hem de daha fazla kişi Böyle güzel bir site keşfetmiş olur. Ek olarak Sizin kazanmanızı da isterim Web sitenize ziyaretçileri rahatsız etmeyecek bir reklam daha eklerseniz sorun çıkmaz diye umuyorum….

 2. 20 şubat tarihli güncel zeytin dalı harekatı haritanızı sabırsızlıkla bekliyorum. haritalarınız harekatı en doğru ve anlaşılabilir şekilde gösteriyor. Emeğinize saygı duyuyor ve teşekkür ediyorum.

 3. Öncelikle Afrin merkezi baş ağrısı olabilir. Teröristler başka yerdeki teröristleri ABD’nin ve Esed denen terörist katilin bilgisi dahilinde AFrin merkeze yığıyor. Türk askerinin en büyük engeli sivil halktır. Sivil halka zarar gelmemesi için ince eleyip sık dokuyor. Bu da bizim yavaş gitmemize neden oluyor. Ama AFrin kesinlikle bu tasmalı köpeklerden alınması gerekir.Aksi halde Suriyeli kardeşlerimiz, Türkiye’dekiler dahil yine güven açısından sıfır durumda olurlar. En önemlisi ise, bizim güvenliğimiz tehlikeye girer. Bu nedenle Afrin ya teröristler alınıp temizlenecek, ya teröristlerden alınıp temizlenecektir. Başka yolu yok. İnşaAllah az zayiatla başarırız.

 4. Diğer kaynaklarda Şeyh Hadid bölgesindede ilerleme olduğu gösteriliyor . Neden sizin kullandığınız kaynakta bu bölgede ele geçirilmiş bir alan belirtilmemiş?

 5. demekki neymiş suriyeye savaş açılsa ertesi güne halepte çay içilmiyormuş bu yavaşlıkla gidersek daha afrin sinirini temizleyemeden baskiya maruz kalip o kiyilarda cephelerde kalacagiz

  baslangic iyiydi Türk gibi girdik ama sonra durulduk 10 gündür ayni haberler korkum operasyon basarisizlikla sonuclanmasa

  • bu operasyon en az 6 ay hatta 1 yıl surer hatırlamıyor musunuz diyarbakır mardindeki hendek kazdıkları zamanları ne bekliyorsun ki afrin bölgesinde 10 bin değil en az 15 bin terörist ve ajan var ve ağır silahlı svillerin içinde

 6. Niye daha hızlı ve farklı cephelerden ilerleyemiyoruz? Elimizdeki zırhlı araçlar ne için var ne kadar hızlı ilerlersek o kadar moral motivasyon iyi gider.

  • Sivil meselesindendir diye düşünüyorum. Buna çok dikkat ederek ilerliyoruz, bu ayrımı yapmasak tankla topla uçakla yaka yaka gideriz.

  • Dağlık ve tuzaklarla dolu zeytin ağaçlarının sık olarak dikili olduğu bir arazi olduğundan böyle ilerleniyor. Mehmetçik yere ayağını basıyor bir taraftan yere bakıyor mayın var mı diye bir yandan etrafını kolluyor, sonra diğer ayağını basarken yine bakıyor mayın var mı tuzak veya eyp var mı diye… Böyle böyle ilerleniyor. Ben Münbiç operasyonununda eş zamanlı yapılmasından yanayım, inşallah tez zamanda sınırlarımızdaki tehditkar terör yapılanması son bulur. Ülkemizdeki toprağından olmuş, Suriyeliler birer Türk dostu olarak yerlerine dönebilirler..

  • Askeri kayıp minimum tutulmak isteniyor. tanklar bir nevi topçu görevi yürütüyor şu an. Sizin dediğiniz gibi yapıla bilirdi en fazla 2 gün içinde Afrin ele geçe bilirdi, ama sivil kayıp çok olur şehit sayısı da en az 500, tank ve zırhlı araç kaybı ise yüzlerce olurdu. Bide Uluslararası tepki bir yana ülke içinde tepkilere neden olur moral motivasyon düşer hükümet tehlikeye bile gierbilir.

 7. Afrinin etrafı gerek öso gerek türk birliklerinin bulunduğu alanca çevrili yalnızca bir kısım rejim(esad) bölgesiyle ufak bağlantısı var o bölgeyi kesseler orada bogulacaklar.Bizim o bölgeyi kapatmamız lazım degilmi o kadar stratejist bnm göremediğim neyi görüyorlar?o bölgeyi kapatmaya başladıklarında pyd nasıl olsa burası gitti en azından şura kapanmadan kaçalım diye düşünecekken askeri yardımını kesecekken …. yazık yahu

  • Kardes rejim demek rusya demek deyilmi? Rusyanin de Turkiye ile ilgibi iyi bisey yapacagi ? Ve onlara guven olmayacagida gupe gunduz ortada o yuzden daha cok once sınır guvenligisle basliyolar dogal olarak

  • Elemanlar terör örgütüne operasyonu savaş çıkarmak sayıyorken bunun kalkıp Suriye rejimine saldırın ellerinde ki toprakları alın demesi ne kadar komik değil mi ? belki de değil hatta korkulacak bir durum

  • Şimdi suriye rejimi bölgeye girdi/giriyor haberleri… Kuşatma yapmadan afrini içerde bogmadan yani etrafını tamamen almadan operasyon yapılmasının gerekçesini ben anlayamadım.Bu tarz şeylere davetiye çıakrtıyor..

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here