Hayatını kaybeden Celal Talabani Kimdir?

Eski Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Sekreteri Celal Talabani, tedavi için gittiği Almanya’da hayatını kaybetti.

84 yaşında vefat eden Celal Talabani’nin siyasi hayatı kısaca şöyle:

Lise yıllarında KDP’nin lise teşkilatlanmasını kurdu ve teşkilatın başkanı oldu. Mesut Barzani’nin babası Mustafa Barzani tarafından, 1950’li yıllarda hukuk öğrenimi için Suriye’ye gönderildi. Irak’a döndükten sonra KDP ile yakın ilişkilere girdi. Turgut Özal döneminde Kuzey Irak-Türkiye ilişkilerinde önemli rol oynadı. Mesut Barzani ile yakınlığıyla tanınan Talabani, Almanya’da Rüdaw’ın muhabirliğini yapıyordu.

ABD’nin Irak’ı işgalinde ve Saddam’ın yakalanıp idam edilmesinde diğer Kürt unsurları gibi Talabani’nin de büyük rolü vardı. İşgalden sonra siyaset yıldızı parlayan Talabani, Irak meclisi tarafından ilk Arap olmayan Cumhurbaşkanı seçildi. Cumhurbaşkanlığı görevi 2 dönem sürdü.

18 Aralık 2012’de Mesut Barzani’yle görüşmek için Bağdat’a gelen Celal Talabani, zaten hasta olduğu için beyin kanaması geçirdi. Almanya’da yoğun fizyoterapi gören Talabani, yaklaşık 2 yıl sonra Süleymaniye’ye kaldırıldı. En son geçtiğimiz temmuz ayında Tahran’a ziyarette bulunan lider, bugün hayatını kaybetti.

Bağımsızlığa Giden IKBY’nin Genişleyen Sınırları ve 140. Madde

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here