1919-1922: Kurtuluş Savaşı’nın Tarihi Çizelgesi [İnfografik]

15 Mayıs 1919’da İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edilmesinin ardından 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkmasıyla başlayan Kurtuluş Savaşı; Anadolu’da Erzurum, Sivas ve Amasya’da düzenlenen kongreler ile ‘birlik’ aşamasına geçilmiştir.

1919’da başlayan ve 1922’de Büyük Tarruz ve ardından 9 Eylül’de İzmir’in kurtulmasıyla son bulan savaş, Misak-ı Milli topraklarındaki son düşmanın bertaraf edilmesiyle taçlanmıştır. Anadolu halkının varını yoğunu feda ettiği savaş sonucunda Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır. Tüm dünyaya ilham kaynağı olan bu şanlı direniş karşısında diz çökmek zorunda kalan emperyalist güçler, bu topraklardaki emellerinden vazgeçmek zorunda kalmıştır.

Sevr Anlaşmasını kabul etmeyen Anadolu halkının topyekün sürdürdüğü Kurtuluş savaşının zaman çizelgesinin olduğu infografikte savaşın dönüm noktaları gösterilmiş.

Her Türk vatandaşının elinin altında bulunması gereken bir infografik.

Kurtuluş Savaşı zaman çizelgesi [İnfografik]
Kaynak: StratejikOrtak.com

Atatürk: İngiliz Muhiplerine Sızan Osmanlı İstihbaratçısı

5 YORUMLAR

  1. Atatürkü ne amaçla samsuna göndermiş yazmamışsınız? Karadenizdeki işgalcilere ayaklanan çeteleri bastırması için gönderilmişti. Daha sonra sözünden çıktı diye hakkında idam kararı çıkarttı. Atatürk başarılı olunca padişahın ingilizlerle ülkeden kaçışınıda yazmamışsınız. Ayrıca islam dünyası Kurtuluş savaşında yardım etti yazmışsınız ama en büyük yardım sovyetlerden geldi bunu da yazmamışsınız.

Yorum Yaz

Lütffen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here