Deyrizor’da Son Durum Haritası

  • Yaklaşık 7 yıldır süren Suriye iç savaşında stratejik bölgelerden biri olarak bilinen Deyri Zor‘da rejim güçleri ile IŞİD arasında çatışmalar yaşanıyor. Rakka ile Musul hattı arasında IŞİD’in ikmal yolu üzerinde bulunan kent, 3 yıldır kuşatma altında tutuluyor.

Analistler hem ABD’nin hem de İran’ın kentin geleceği hakkında bazı hedefleri olduğunu öne sürüyor. ABD, destekledikleri YPG unsurlarıyla Suriye’nin kuzeyinde oluşturmak istediği devlete Deyri Zor’un da dahil olmasını isterken, Musul’da İran’ın desteklediği bilinen Şii milis gücü Haşdi Şabi ile rejim güçlerini birleştirmek istiyor. (İran’ın Akdeniz planı)

Deyri Zor ve çevresindeki petrol kuyularının haritası

Suriye topraklarında bulunan petrollerin büyük bir kısmının bulunduğu kentin kuzeyi ABD destekli YPG kontrolünde. Petrol kuyularının çoğunu ele geçiren YPG unsurlarının rejime bağlı güçler ile sıcak çatışmaya gireceği belirtiliyor.

“Deyri Zor kimin elinde?” sorusunun en net olarak cevabını Deyri Zor’da son durum haritasıyla vermek, kontrol bölgelerinin ayrıntıları nedeniyle daha kesin olacaktır.

Deyri Zor’da Son Durum [TIMELINE]

3 Kasım 2017: Rejim güçleri şehrin tamamen IŞİD’den temizlendiğini duyurdu. (Yeşil bölgeler YPG’nin işgal ettiği petrol yatakları)

Deyri Zor Haritası – 8 Kasım 2017

24 Ekim 2017: Rejim güçleri IŞİD kontrolündeki Deyri Zor kentini kuşatma aşamasında.

8 Ekim 2017: ABD destekli YPG unsurları petrol sahaları ile birlikte şehrin kuzeyinde Fırat kıyılarında ilerleyişini sürdürüyor.

Deyri Zor son durum haritası (8 Ekim 2017)

20 Eylül 2017: Rusya, ABD destekli SDG’nin iki defa Suriye ordusuna saldırdığını, SDG’nin saldırılarına anında her türlü yanıtın verileceğini açıkladı.

Deyri Zor haritası: YPG şehrin kuzey kırsalında ilerliyor, rejim güçleri Fırat’ın doğusuna geçti. – 20 Eylül 2017

18 Eylül 2017: Rejim güçleri Fırat’ın doğusuna geçti.

Deyri Zor haritası – Kaynak: SuriyeGundemi.com

12 Eylül 2017: ABD desteğiyle ilerleyen YPG unsurları Deyri Zor şehir merkezine yaklaşık 6-7 kilometre mesafeye ulaştı. 5 günde hızlı bir şekilde ilerleyen YPG unsurlarına karşı IŞİD’in kırsal bölgelerden çekildiği iddia ediliyor. [HD harita için üzerine tıklayın]

Deyri Zor haritası üzerinde YPG’nin ilerleyişi- (12 Eylül 2017)

09 Eylül 2017: Deyri Zor’da rejim güçlerine bağlı güneyde kuşatma altında kalan askeri hava üssünün bulunduğu bölgede de IŞİD kuşatması kırıldı.

07 Eylül 2017: Rejim güçleri IŞİD kuşatmasını tamamen kırdı.

Deyri Zor son durum haritası – 7 Eylül 2017

03 Eylül 2017: Rejim güçlerine bağlı özel birliklerinin Deyri Zor’daki kuşatmayı kırdığı ve bölgede şiddetli çatışmaların devam ettiği belirtiliyor. Kesinlik kazanmasa da yerel kaynaklar IŞİD’in kuşatmasının kırıldığını ifade ediyor.

Deyri-Zor son durum haritası

18 Ocak 2017: Çevresi IŞİD tarafından sarılı olan rejim kontrolündeki bölgede, örgütün 16 Ocak saldırısıyla ele geçirdiği(koyu siyah) yerleşim birimleriyle rejim toprakları ikiye ayrıldı.

Harita: SuriyeGundemi

16 Ocak 2017: Suriye’de IŞİD’in kuşatması altında bulunan Deyrizor bölgesindeki rejim kontrollü bölgeye, son iki günde örgütün yoğun saldırısı gerçekleşti. Daha önce ABD’nin yanlışlıkla 50’den fazla rejim askerini vurduğu bölgedeki Deyrizor’da, havalimanı ve çevresi tamamen kuşatmaya alındı.

Deyrizor Haritası | 16 Ocak 2017

IŞID saldırılarının sürdüğü ilk gün örgütün ele geçirdiği bölge (mavi):

IŞİD’in ilk saldırıda ele geçirdiği bölgeler.

Şuan IŞİD’in ikiye böldüğü rejim kontrollü bölge ve Deyrizor’daki son durum haritası:

Deyrizor Haritası | 16 Ocak 2017

Deyrizor nerede?

deyrizor nerede

4 YORUMLAR

  1. ayrıca şunu hatırlatmakta fayda var. deyrizor büyük bir ermeni nüfusu barındıran bir yer. zaten ışide bölgedekilerin baya direnmesinin sebebide bu. çünkü ışid deyrizoru ele geçirirse büyük bir katliamın olacağı kesin. nasıl ki ışid şengali ele geçirince binlerce ezidiyi katletti ve nasıl ki musulu ele geçirince binlerce iseviyi öldürdü aynı şey deyrizorda da olacaktır.

  2. ışid kaç yıl oldu deyrizoru alamadı. oradaki esad güçleri çok iyi direndiler ama bir yere kadar.
    ben ne zamandır ışid elinde sonunda burayı alacak diyordum ve yavaş yavaş bu oluyor.
    hatta bence rakkayı sdg alınca yeni başkentleri burası olacak bence.

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here