Eylül’de Açılıyor: Somali’deki Türk Askeri Üssünden Görüntüler

Türkiye’nin yurt dışındaki en büyük askeri üssü Somali’ye kuruldu. Başkent Mogadişu’da bulunan askeri üs, iç çatışmanın ve kaosun yaşandığı ülkede istikrar için önemli bir adım olarak görülüyor. Bu askeri üsteki Türk askerleri Somali Ulusal Ordusu’yla birlikte Afrika ülkelerinden gelecek olan askerleri eğitecek.

400 dönümlük arazi üzerine kurulu olan askeri üste 32 bin m2 kapalı alan bulunuyor. Mart 2015’te yapımına başlanan ve 3 askeri okulunda yer alacağı tesisin bu yıl Eylül ayında açılışının yapılması bekleniyor.

Somali Devlet Başkanı Muhammed Farmajo, “Türkiye’nin dünyadaki en büyük askeri üssü neredeyse tamamlandı. Çok yakında Somali Ordusu güçlü bir şekilde geri dönecek” demişti.

İşte Somali’de bulunan Türk askeri üssünden görüntüler…

3 YORUMLAR

  1. Somalide, mevcut hükümet dış destekle ayakta duruyor. Eş Şebab güçleri dış destek olmazsa kısa sürede hükümeti devirir. O nedenle Türkiye bir şekilde hükümet ile Eş Şebab ordusunu uzlaştırmaya çalışmalı. Yine Afganistan için de aynı şeyi söylüyorum. Taliban ile Afgan hükümeti uzlaştırılarak haçlı güçlerinin çekilmesi sağlanmalı.

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here