Suriye’de Petrol Yatakları ve Güncel Kontrol Dağılımı Haritası

Okunma Süresi: 0 dk 0 sn

Ortadoğu’da coğrafi konumu itibariyle tarih boyunca hep stratejik bir öneme sahip olan Suriye, aynı zamanda 193 km’lik bir kıyı uzunluğuyla bir Doğu Akdeniz ülkesidir. 185 bin km²’lik topraklarının; Türkiye, doğusunda zengin petrol yataklarına sahip Irak, güneyinde Ürdün, güneybatısında Lübnan ve İsrail yer alır. Kuzey Afrika ve Arap Yarımadası’nın, Anadolu ve Avrupa’ya açılan kapısı olan Suriye, aynı zamanda Irak ve Suudi Arabistan gibi büyük petrol ihracatcısı olan ülkelerin Akdeniz üzerinden petrollerini dünya piyasalarına sürmeleri için önemli bir duraktır. Suriye ayrıca kanıtlanmış 2.5 milyar varil petrol ve 240 milyar m³ doğalgaz rezervine sahiptir. İç savaştan önce ülke yılda 3 milyar dolarlık petrol ihriç etmekteydi.

 

E-BÜLTENE ABONE OLUN

Stratejik Ortak yazarlarının makalesi ve haritalar ücretsiz e-postanıza gelsin.

Abone oldunuz, teşekkürler.

Bir şeyler yanlış oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Abone Ol
Bildir
guest
9 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Halkçı

Suriye Suriyelilerindir. Savaş ise kötüdür.

öylebiri

Esad insan mıymış

Asalettin Şankazan

El Nusra, ÖSO’yu kirli gösteriyor. Ayrıştırılması gerekiyor ki Türkiye biraz da olsa amacına yaklaşmış olsun. Çünkü İdlip’te ciddi bir nüfus var. İlk önce Afrin’in Pkk’dan alınıp Türkiye’nin burası üzerinden gelen tehditlerden kurtulması sonrada İdlib’in El-Nusra’dan temizlenmesi, İdlib’in Cerablus’taki gibi normal hayata döndürülmesi önemli… Bu Türkiye’ye çok büyük artı değer katar… Tabi Münbiç, Rakka ve Haseke bu halede kalmamalı…

Mahmut Uzun

Maalesef esed zalim kafiri kalıcı gibi, Fakat Allah(cc) dan ümit kesilmez.

Serhat

Bu gerçeği iyi irdelediniz sonunda. Şunu söyleyeyim Esad zalim değildir, teröre gerekli cevabı vermiştir.

coşkun-alço

serhat süper yorum tebrikler süpersiniz

Müslüman Kürd

Esad katilin ve zalimin dik alasıdır.

Niyazi

Kesin hataylısın Sünni de değilsin

Batuhan Akkuş

Beğenmediğiniz Esad zamanında sınırımızda yuvalanmasına izin verdiğimiz YPG’ nin Rakka’nın alt kısmından önünü kesmeye çalışıyor. YPG’ye müdahele edilmezse petrol yataklarını ele geçirecek Amerika neden YPG’ye yardım ediyor sanıyorsunuz ?