Afrin Son Durum Haritası (Temmuz 2017)

Suriye’de iç savaşın başladığı ilk günlerden beri PKK’nın Suriye kolu PYD’nin elinde olan Afrin, PYD tarafından kanton olarak ilan edildi. Çok büyük yerleşim yerlerini sınırlarında barındırmayan Afrin, iç savaş öncesi Halep vilayetine bağlı bir ilçe konumundaydı.

PYD’nin ilan ettiği üç kantondan biri olan Afrin’in, PYD’nin ilan ettiği diğer Kobani ve Cizire kantonlarıyla toprak bütünlüğü bulunmuyor. Bu toprak bütünlüğünü sağlamak için de örgüt Türkiye sınırındaki Azez-Cerablus hattına gözünü dikti. Fakat Fırat Kalkanı Harekatı ile birlikte bu hattın kontrolü Türkiye destekli muhaliflerin eline geçti. Yer yer YPG mevzilerinin obüs atışlarıyla burulduğu belirtiliyor. Aylardır süren bu küçük çatışmaların ardından Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bileşenlerinin Afrin’e yönelik büyük bir operasyon düzenleyeceği öngörülüyor.

Afrin temelli düzenlenen operasyonları ve harita üzerindeki değişimleri bu başlık altında güncellemeye çalışacağız.

05 Temmuz 2017: Afrin ve çevresinin son durum haritası

30 Haziran 2017: TSK ve destekledikleri muhaliflerin olası Afrin Operasyonu öncesi bölgede son durum haritası…

29 Haziran 2017: 

31 Ağustos 2016:

Afrin Kantonu

Suriye’nin kuzeyinde PYD kantonları: Afrin, Kobani ve Cizire..

PYD Kantonları: Afrin, Kobani ve Cizire
PYD Kantonları: Afrin, Kobani ve Cizire

4 YORUMLAR

  1. bütün hainlikleriniz kursağınızda kalacak. satılmış hainlik hiç bitmedi bitmiyor bitmeyecek ama vatansever kahramanlar haddinizi bildirecek .hiç kuşkunuz olmasın .allah cezanızı verecek insaallah.

  2. akp genel basanırım bilof yaptı ama eline yüzüne bulaştırdı . Havuz medyasında birkaç gazetede sahte manşet atarak bütün dünyayı Kandıra bilecegini sandı. AMA herkese biliyorki Türkiye OHAL ve hukuksuz bir yönetimle karşı karşıya.ADALET YÜRÜYÜŞÜYLE İNSANLAR DİKTA YÖNETİMİNE karşı yürüyor ve endogal vatandaşlık haklarını kullanarak adaletsiz ve hukuksuzlugu protesto ediyor. İçerde ki sikismislik ve gündem değişikliği yaratarak kamuoyunda korku hakimiyeti sağlamak için AFRİN KANTONUNU VE SAVASDİLİNE SARILIYOR . ASLINDA budur adalet ve hak isyenlerin sesi yukseldikce Korkakların ülkeyi yönetmeme korkusundan kaynaklanıyor. AKP genelbaskani korkudan yapıyor ve panik halinde, ama unutulmamalı panik ve korku Daha büyük hata sonuçlar doğurabilir.

Siz ne düşünüyorsunuz?