Türkiye’den Sonra 20 Bin Pakistan Askeri Katar’a Gidiyor

TBMM’nin Katar’a asker gönderme kararı almasının ardından Pakistan da Katar’a asker göndermek için harekete geçti. Pakistan Katar’a 20 bin asker gönderme kararı için meclise önerge verdi.

Milliyet’in haberine göre kararın TBMM’nin Katar’a asker gönderme kararının ardından gelmesi Pakistan ile Türkiye arasındaki ittifakı yeniden gündeme getirdi.

Suudi Arabistan ve Mısır’ın da aralarında bulunduğu 9 ülkenin Katar ile diplomatik ilişkilerini kesmesi ve Katar’a ambargo uygulama çabasının ardından Türkiye, bölgedeki tansiyonun düşürülmesi için diplomatik girişimler başlattı. Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Erdoğan bölge ülkelerinin liderleri ile görüşerek krizin çözümü için diyalog önerisinde bulundu. Türkiye diğer taraftan ise Katar ile 2014 yılında kararlaştırılan ve 2015’te imzalanan askeri üs anlaşması kapsamında bölgeye asker gönderme kararını TBMM’den geçirdi.

Türkiye’nin ardından Pakistan’da Katar’a 20 bin asker göndererek bölgedeki tansiyonun düşürülmesine destek verecek.

Pakistan’ın nükleer silah hikayesi

Pakistan ilk olarak 1976’da nükleer araştırma laboratuvarlarını kurdu ve hummalı bir çalışma başlattı. 6 yıllık süre içerisinde uranyum geliştirme tekniği elde edildi. Nükleer güce giden tüm engeller birer birer aşıldı ve işler çok gizli yürütüldü. Çalışmalar esnasında gereken ve Pakistan Ordusu’na verilmeyen bir çok malzeme özel şirketler aracılığıyla getirtildi. Devlet, halk, asker, özel teşebbüs nükleer güce giden yolda el ele oldu ve bu güce ulaşıldı.

Hindistan’ın 10 Mayıs 1998″de gerçekleştirdiği 3 nükleer denemenin ardından Pakistan tarihi bir dönemece geldi. Bu denemelere karşı dönemin Başbakanı Navaz Şerif, iddialı konuştu:

“Üç günde biz de yaparız.”

Pakistan kamuoyu ayaktaydı. Herkes tek bir şey dile getiriyordu:

“Nükleer denemeyi ya şimdi yapacağız ya da hiç bir zaman.” 

Deneme yapması halinde Amerika”nın uygulayacağı ambargo hatırlatılınca dönemin Dışişleri Bakanı Gohar Eyüp Han şunları söyledi:

  Suriye Türkmenleri: Madalyonun Görünmeyen Yüzü

“Biz kendimize yeteriz. Yasaklar ve ambargolar bizi etkilemeyecektir. Hindistan”a cevap vereceğiz.”

Son noktayı ise Başbakan Şerif koydu. Haberin devamı için tıklayınız.

3 YORUMLAR

  1. Bu haber Pakistan tarafından daha sonra yalanlandı. Katarın 11.000 askeri, ABD üssünde de bir o kadar amerikan askeri varken Pakistan’ın oldukça abartılı 20 bin asker göndermesi makul gelmedi zaten. Ama Pakistan dışişleri bakanının bugün Suudi Arabistan’a uzlaşma yolları aramak için gideceği açıklandı. Ne yazık ki, bu haber bu sitede yer almıyor. Daha doğrusu sitenin günlük yeni haber ve olaylarla güncellenmesi gerekiyor.

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here