‘Türkiye, Afrin İçin ÖSO’dan Oluşan 10 Bin Kişilik Ordu Kuruyor’

Okunma Süresi: 76 dk 39 sn

Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu ve PKK’nın Suriye kolu PYD yetkililerinin ayrı ayrı yaptığı açıklamalara göre Türkiye, YPG’ye karşı ÖSO ordusu kuruyor. Türkiye’nin profesyonel eğitimlerini sürdürdüğü ÖSO ordusuyla Cerablus’tan İdlip’e kadar olan bölgede güvenli bölge kurmak istediği ve YPG kontrolündeki bazı bölgelere harekat düzenleyeceği belirtiliyor.

Kısa süre içinde YPG’ye karşı kara ve hava harekatı düzenleme planı yaptığı öne sürülen Türkiye, kara harekatında ÖSO güçlerini aktif bir şekilde kullanmak istiyor.

Suriyelilerden oluşan ve tamam erkeklerden oluşan ÖSO ordusunun sayısının ise şimdilik 10 bin olacağı, gelecekte bu sayının artabileceği iddia edildi.

‘GAZİANTEP VE KİLİS’TE ÖZEL KUVVETLER’E BAĞLI TÜRK ASKERLERİ EĞİTİM VERİYOR’

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan ve eğitimde yer alan bir ÖSO komutanı “Türkiye YPG’ye karşı harekat yapmak ve Cerablus’tan İdlib’e kadar olan güvenli bölgede görev almaları amacıyla Suriyelilerden oluşan bir ÖSO ordusu kuruyor. Bu çalışma 3 aydır devam ediyor. Gaziantep ve Kilis’te Özel Kuvvetler’e bağlı Türk askerleri eğitim veriyorlar. Eğitimler 45 günlük oluyor. Suriye’nin İdlib, Halep, Şam, Hama kentlerinden Suriyeliler eğitime katılıyorlar. Gönüllü olarak bu orduda yer alıyorlar. Eğitime katılanların çoğu Türkmen ve Araplardan oluşuyor. Kürtler de var ama sayıca azlar. Eğitime katılanlara aylık 300 dolar veriliyor. Yeme, içme ve kalacak yerleri de Türkiye tarafından temin ediliyor. Eğitim kısa bir süre sonra sona erecek. Bu kurulan ÖSO ordusunun hedefinde ilk etapta Menbiç, Afrin ve Tel Abyad olacak” dedi.

‘TÜRKİYE AFRİN’E KARA HAREKATI YAPMAK İÇİN ÖSO GÜÇLERİNİ EĞİTİYOR’

PYD’ye yetkilisi Demokratik Suriye Meclisi (DSM) yöneticisi Rezan Hiddo ise Türkiye’nin YPG’ye karşı bir ÖSO ordusu kurmak için çalışmalar yaptığına dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Bize gelen bilgilere göre Türkiye Afrin’e kara harekatı yapmak için ÖSO güçlerini eğitiyor. ABD’nin YPG’yi silahlandırma kararından sonra Türkiye harekete geçmek istiyor. Kobani ve Kamışlı’da ABD askerleri olduğundan Türkiye oraya kara harekatı yapamıyor. Ama Afrin’de ABD askerleri olmadığı için, Türkiye buraya kara harekatı yapmayı planlıyor. Ayrıca Türkiye Azez, Mare, Cerablus-Halep batısı ve İdlib’i tamamıyla kontrol etmek istiyor. Türkiye, Batı Halep ve İdlib bölgesini birleştirmek istiyor. Suriye hükümeti ve Rusya’nın bu plana nasıl bir tepki vereceğini merak ediyoruz. Biz, bir tepki bekliyoruz.”

‘TÜRKİYE ŞİMDİ DE CEZİRE VE DİCLE KALKANI’NI KURUYOR’

Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi (ENKS) yöneticisi Müslim Mıhemed ise “Fırat Kalkanı oluştuğunda Fırat’ın batısında Azez, Cerablus ve El Bab bölgelerinde savaştı. Türkiye birçok kalkan kuruyor. Şimdide Cezire Kalkanı ve Dicle Kalkanı’nı kuruyor. Dicle Kalkanı’yla Silopi’den Şengal’a kadar olan bölgede bir harekat yapmayı hedefliyor. Türkiye’nin bu konuda projeleri var ve devam ediyor. Türkiye kendi çalışmasını yapıyor fakat PYD, Suriye Kürdistanı ile ilgilenmek yerine ENKS’yi yok etmeyi düşünüyor. Türkiye, PYD’yi kabul etmiyor. PYD’nin savaşçılarının sınırda olmasına karşı çıkıyor ve bu konuda hazırlıklarını yapıyor” ifadelerini kullandı.

Fırat Kalkanı Harekatı’nın en büyük güçlerinden ÖSO’ya bağlı Hamza Tugayı’nın eğitim görüntüleri:

Fotoğraf: İHA

E-BÜLTENE ABONE OLUN

Stratejik Ortak yazarlarının makalesi ve haritalar ücretsiz e-postanıza gelsin.

Abone oldunuz, teşekkürler.

Bir şeyler yanlış oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Abone Ol
Bildir
guest
16 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Hayato

yerinde hareket ediyoruz ninova gibi olmaz buda umarım

Asalettin Şankazan

1 – Bu operasyon biraz zor başlar. Öyle kolay kolay izin vermezler. Dünyanin bütün büyük devletleri Suriye’de. Türkiye istediği gibi hareket edemez orada. Ettirmezler… *Burası bizim sınırımız olduğu için , ülke tehlike altında olduğu için uluslarası haklara göre hareket ediyor. Senin ülkene ateş açıldı Kilis’te Hatay’da TÜRK vatandaşı öldü. Oradaki insanlar devlet nerede bize saldırıyorlar, ülkemize saldırıyorlar demediler mi ? Ne yapalım bırakalım o büyük devlet dediklerin kendi düzenlerine göre ülke kursun, müslümanları öldürsün, aşağılasın, Türkmenleri öldürsün, insanları evinden sürsünler mi? buna mı seviniyorsun ? E geldikleri yer senin ülken burada da istemiyorsun ne olsun bu insanlar? ölsün mü istiyorsun?… Daha fazlasını oku

Haman Galos

Bu operasyon biraz zor başlar. Öyle kolay kolay izin vermezler. Dünyanin bütün büyük devletleri Suriye’de. Türkiye istediği gibi hareket edemez orada. Ettirmezler… Iyiki de öyle. Yoksa bizim hükumet bizi Suriye’de daha çok maceralara sürüklerdi. Bizim çocuklarin kani nasil olsa ucuz. Bir kaç bin tanesi Suriye batakliğinda hayatini kaybetse ne olur yani. Nasil olsa yöneticilerimizin hiç birinin çocuğu savaşa gitmiyor. Onlar bir şekilde çürük raborlariyla paçayi siyirabiliyorlar. Veya savaştan çok uzak bir şehirde, askeri gazinolarda şurda-burda, askerliklerini “bir eli yağda, bir eli balda” bir şekilde yapiyorlar. Sorun bakalim savaş çiğirtganlarina ( başta Cumhurbaşkani sayin Erdoğan olmak üzere), hangi yöneticimizin çocuğu savaş… Daha fazlasını oku

furkan

Yukarıda yazdığın yazıyı tek tek maddeler halinde cevaplayacağım.

furkan

1- Biz TÜRKİYE olarak suriye de macera peşinde olmadık ve olmayacağız da zaten. Bizim oradaki nihai hedefimiz ; sınırlarımızın yanı başında bizim toprak bütünlüğümüzü tehdit eden eli kanlı terör örgütü pkk nın suriye uzantısı pyd nin orada emperyalist-siyonist güçlerin koruyuculuğu adı altında inşa etme hayali kurdukları ” Türkiye’yi güney sınırlarından kuşatma ve terör devleti kurma” gibi hain planlarını engellemek ve bu terör koridorunu ortadan kaldırmak için Suriye’ de olduk ve olacağız.

furkan

2- Sen ve senin zihniyetindeki insanlar de her ne kadar inkar etseniz de biliyorsunuz ki ; Türkiye’deki her kürt vatandaşı diğer etnik kökenli vatandaşlarımız gibi her türlü haklardan yararlanabilmektedir. Nasıl ki ; her etnik kökenli vatandaşlarımıza demokrasi hakkı verilmişse kürt vatandaşlarımıza da demokrasi hakkı verilmiştir. Türkiye’deki tüm kürt vatandaşlarımız haklarından yararlanabilmektedir.

furkan

Türkiye’deki Kürt vatandaşlarımızın da Türkiye’nin de yıllardır ortak sorunu pkk ve onların uzantısındaki diğer terör örgütleridir. Daha geçen yıl hatırlarsan ; Diyarbakır’ın bir köyünde sırf kendi gibi düşünmedikleri için, kendilerine yardım etmeyi reddettikleri için 15 ton bomba yüklü aracı kürtlerin bulunduğu köyde patlatarak kanlı bir saldırı yapmıştır bu eli kanlı örgüt.

Asalettin Şankazan

kaç yaşındasın ?

Asalettin Şankazan

1 – Bu operasyon biraz zor başlar. Öyle kolay kolay izin vermezler. Dünyanin bütün büyük devletleri Suriye’de. Türkiye istediği gibi hareket edemez orada. Ettirmezler… *Burası bizim sınırımız olduğu için , ülke tehlike altında olduğu için uluslarası haklara göre hareket ediyor. Senin ülkene ateş açıldı Kilis’te Hatay’da TÜRK vatandaşı öldü. Oradaki insanlar devlet nerede bize saldırıyorlar, ülkemize saldırıyorlar demediler mi ? Ne yapalım bırakalım o büyük devlet dediklerin kendi düzenlerine göre ülke kursun, müslümanları öldürsün, aşağılasın, Türkmenleri öldürsün, insanları evinden sürsünler mi? buna mı seviniyorsun ? E geldikleri yer senin ülken burada da istemiyorsun ne olsun bu insanlar? ölsün mü istiyorsun?… Daha fazlasını oku

Serhat

Putin gelir 500 asker yollar umudunuz tırt olur

furkan

eğer putin den trump tan korkacak olsaydık kara harekatını yapmayı planlamazdık. Eğer gerçekten de pyd ve pkk yı o bölgeden temizlemek istiyorsak abd ve rusyayla çatışmayı, ilişkilerimizi bozmayı göze alırız. Ki bence hükümet sınırın öteki tarafındaki amerika ve rusyaya rağmen terörü her nerede olursa olsun yok etmeye ve bitirmeye kararlı.

SEZER

yerinde hareket ediyoruz ninova gibi olmaz buda umarım

furkan

ninova olayı çok farklı başikada eğittiğimiz bu gruplar musul operasyonu içindi ve eğittiğimiz o gruplar malesef mezhepçi haşdi şabiye katılmayı tercih ettiler.

furkan

Türkiye suriyede abd nin rusya nın iran ın esad ın desteğindeki pyd terörünün kökünü kazımak istiyorsa tek başına hareket etmesi doğru olmaz. Türkiye’ye harekat için bir partner bir ortak şart. Fırat kalkanını Öso’yla yapmıştık şimdiki operasyonu da Öso’yla yapacağız. Türkiye Öso’yu idare edip yönetebiliyor ve bu Türkiye açısından iyi bir şey. Ama çoğunluğu kürtlerden oluşan barzani destekli ninova muhafızları bize siyasi açıdan uzak bir silahlı oluşumdu bu yüzden onlar kontrol edemedik.

furkan

Öso’yu iyi yönetebilmemizin sebebi ; içerisinde suriye türkmenlerinin de bulunması. Bu yüzden Öso bizimle daha iyi ortak hareket ediyor. Umarım operasyon geç başlamaz çünkü Türkiye’nin sınırlarının öbür tarafında emperyalist siyonist güçlerin desteğinde TÜRKİYE’nin sınır ve toprak bütünlüğünü tehdit edecek bir devlet kurulmak isteniyor. Bu yüzden elimizi çabuk tutup bir an evvel sınır ötesindeki terör örgütlerine en etkili operasyonu yapıp, yuvalandıkları bataklıkları kurutmamız gerekiyor. Allah ordumuzun yardımcısı olsun.

furkan

Admin Bu afrin operasyonu sence tahminen ne zaman başlar ?