Afrika’nın En Büyük 10. Ekonomisi Tanzanya

Tanzanya, 1961’de bağımsızlığını kazanan Tanganika ile 1963’te bağımsızlığını alan Zanzibar’ın birleşmesi sonucu 1964’te bugünkü adını alarak bağımsızlığını kazanmıştır.

Nüfus: 50 milyon
Başkent: Dodoma
Yüzölçümü: 945 bin km2
Resmi dil: İngilizce, Svahili
Tanzanya: Tanganika ve Zanzibar

Tanzanya’nın kısa tarihi

1500-1880 yılları arasında Portekiz ve Ummanlı Arapların egemenliği altında bulunan ülke, 1880-1919 yılları arasında Almanya’nın sömürgesi olmuş, 1919-1961 tarihleri arasında ise İngiltere’nin boyunduruğu altında kalmıştır. 130 farklı etnik grubun yaşadığı ülkede halkın yarısı Müslüman iken diğer yarısı Hristiyan‘dır. Müslümanların en yoğun yaşadığı yerler sahil kesimleri Zanzibar adasıdır.

1963 yılında bağımsızlığını kazanan ve nüfusun %99’u Müslümanlardan oluşan Zanzibar, iç işlerinde bağımsız, kendisine ait bir hükümeti olan bir ada.


26 ayrı idari birimden oluşan Tanzanya’nın Devlet Başkanı John Magufuli. Devlet başkanı ve yardımcıları halk tarafından 5 yıllık dönem için seçiliyor.

Tanzanya Devlet Başkanı John Magufuli

Afrika’nın istikrarlı ülkelerinden Tanzanya’nın ekonomisi:

Afrika’nın en büyük 10. ekonomisi olan Tanzanya, son yıllarda %6-7 oranında büyüme sağladı. GSMH 45 milyar dolar olan ülkenin topraklarının yüzde 38’ini milli parklar ve diğer koruma alanları oluşturduğu biliniyor.

En önemli ihracaat gelir kaynağı kahve ve pamuk olan Tanzya’da halkın yüzde 70’i yarım sekteründe çalışıyor.

Afrika’nın en büyük 3. altın üreticisi Tanzanya’da çok önemli doğalgaz rezervleri bulunuyor.

Kaynak: AA – StratejikOrtak.com

  DAEŞ Planı: Su Savaşları ve Konvansiyonel Silah Olarak 'Su'

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here