Büyük Musul Operasyonu’na Adım Adım..

Irak ordusu, peşmerge, uluslararası güçlerin oluşturduğu koalisyon güçleri, Şii milisler ve Türkiye’nin eğittiği Haşdi Vatani yeni adıyla Ninova Bekçisi gibi grupların katılacağı operasyon çok yakın zamanda başlayacak. Operasyon her an başlayabilir.

Irak'ın Musul kentini DEAŞ'ten kurtarmak için başlayacak operasyonda Irak ordusu, Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) güçleri, Şii milisler, Ninova Bekçileri ve ABD özel birlikleri yer alacak. Operasyon planında IKBY ile Şii milislerin çevre bölgeleri ele geçirmeleri, 1 ay sonunda da Irak ordusunun kent merkezine girmeye başlaması hedefleniyor. ( Ahmet Burak Özkan - Anadolu Ajansı )
Irak’ın Musul kentini DEAŞ’ten kurtarmak için başlayacak operasyonda Irak ordusu, Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) güçleri, Şii milisler, Ninova Bekçileri ve ABD özel birlikleri yer alacak. Operasyon planında IKBY ile Şii milislerin çevre bölgeleri ele geçirmeleri, 1 ay sonunda da Irak ordusunun kent merkezine girmeye başlaması hedefleniyor. ( Ahmet Burak Özkan – Anadolu Ajansı )

Sünni Haşdi Vatani (Ninova Bekçisi) nedir?

Bağdat yönetiminin isteğiyle kurulan, ama daha sonra Irak’ın desteğini çektiği ve Türkiye tarafından desteklenen, Musullu gönüllülerden oluşan silahlı örgüt. Eski Musul Valisi Esil Nuceyfi’nin oğlu Abdullah Nuceyfi tarafından yönetilen örgüte Türkiye Başika Kampında eğitim veriyor.

Türkiye’nin ve dünyanın bahsettiği Şii milis Haşdi Şabi Örgütü hakkında bilgi vermek gerekirse;

Musul’un IŞİD işgalinden sonra Irak’ın Şii lideri Ayetullah Ali Sistani’nin çağrısıyla kurulan, içerisinde az da olsa Hristiyan’ın da bulunduğu genel itibariyle Şii milis gücüdür. Sünni yerleşim yerlerinde yaptığı sivil katliamları ve Sünni camileri yakmasından sonra Irak hükümetinin liderini değiştirdiği, bazı sünni şehirlerin IŞİD’den kurtarılması operasyonlarına dahil edilmeyen halen İran etkisinde olduğu bilinen örgüt.

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here