Afganistan Savaşı 2016 – Güncel Harita

ABD’nin 2001’de 11 Eylül saldırılarının sorumlusu olarak gösterdiği Bin Ladin’i bahane ederek işgal ettiği Afganistan’da, Taliban güçleri ile Afgan ordusu&NATO güçleri çatışmaları sürüyor.  Afganistan savaşı 2016 bahar ayında Taliban güçlerinin düzenlediği operasyonlar sonrası bazı değişimler yaşadı ve ülkede hala Taliban bir çok bölgeyi kontrolü altında tutuyor.

En son geçtiğimiz günlerde stratejik öneme sahip Kunduz şehrinde kontrolü ele geçiren Taliban’a Afgan ordusunun düzenlediği operasyonda iki taraftan da çok sayıda insan ölmüştü. Şuan batılı kaynaklar şehrin NATO destekli Afgan Ordusu’nun kontrolünde olduğu söylüyor. Bazı yerel kaynaklar ise bunu yalanlıyor.

“Taliban, Afganistan’da 44 bölgeyi tümüyle, 101 bölgeyi de kısmen kontrol ediyor.”

Afganistan Savaş Haritası:

Afganistan Savaşı 2016 - Taliban'ın Kontrolündeki Bölgeler (Al Jazeera)
Afganistan Savaşı 2016 – Taliban’ın Kontrolündeki Bölgeler (Al Jazeera)

Afganistan Savaşı 2016 – Ayrıntılı Alternatif Harita:

Afganistan savaş haritası | Kaynak: GeoPoliticalFutures
Afganistan savaş haritası | Kaynak: GeoPoliticalFutures

Taliban Hakkında Bilgi

Sert İslami uygulamalarıyla dünyanın dikkatini çeken Taliban rejimi; savaş beyleri, farklı aşiret, boy ve etnik gruplar arasında bölünmüş olan Afganistan’da 1994’te ortaya çıktı.

Sovyetler Birliği’yle savaş sırasında Pakistan’a göç eden mülteciler, savaş sonrası geri dönmeye başladı. Pakistan’da, özellikle Deobandi Medresesi’nde eğitim görmüş öğrenciler de geri dönen mülteciler arasındaydı. Bunlardan biri olan Molla Ömer etrafında birçok öğrenci ve Peştun mücahitle Taliban’ı kurdu.

Talib, İslam öğrencisi anlamına geliyor ve Taliban da bunun çoğulunu ifade ediyor.

Pakistan’dan ve Afganistan’ın çeşitli bölgelerinden gelenlerle birlikte büyüyen Taliban hareketi, Aralık 1994’te 12 bini bulmuştu.

Taliban’ın Hikayesi

1994 yılında bir komutanın iki kız öğrenciyi kaçırmasıyla aileler medrese sorumlusu molladan yardım isterler. Molla elli üç öğrencisiyle komutanın karargahına baskın yapıp kızları kurtarır. Komutan ve adamlarını ise asarak idam eder.(www.stratejikortak.com) BBC kanalıyla dünyaya da akseden bu hadise Taliban hareketinin başlangıcı kabul edilmiştir. Şiddetli çatışmalar sonucu ülkenin %85’i Taliban hareketinin denetimine geçmiştir. Taliban 26 Eylül 1996’da başkent Kabil’e girmiş, Pakistan ve Suudi Arabistan Taliban’ı meşru yönetici olarak tanımıştır. Taliban ülkenin üçte ikisini kontrol eder hale gelmiştir.

Taliban’ın ilk icraatı 1986’dan 1992’ye kadar Afganistan’ı yönetmiş eski Cumhurbaşkanı Necibullah’ı asmak oldu. Taliban’ın bu eylemi müttefiki olan Pakistan ve Suudi Arabistan’ı da sıkıntıya soktu.

Usame Bin Ladin ve El Kaide’ye yataklık yapmakla suçlanan Taliban, 11 Eylül Saldırıları sonrası ABD’nin hedefi haline geldi. 11 Eylül sonrası ABD öncülüğündeki NATO koalisyon güçleri Afganistan’a saldırdı ve Taliban devrildi. Ancak örgütün lideri Molla Ömer yakalanamadı. 2015 Temmuz ayında resmi olarak Molla Ömer’in öldüğü açıklandı.

Kaynak: StratejikOrtak.com

1 Yorum

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here