Irak Etnik Haritası

Komşu ülke Irak’ta etnik yapı Araplar, Kürtler, Türkmenler, Keldaniler, Ermeniler ve Asurlular’dan oluşur. Tabi ki bunları çoğaltabiliriz ancak büyük kısmını bu etnik kimlikler oluşturuyor. Haritada Araplar Şii ve Sünni olarak ayrılırken; Kürtler Şii, Sünni ve Yezidi ayrımı yapılmadan bir olarak gösterilmiş, Türkmenler de tıpkı Kürtler gibi Şii ve Sünni ayrımı yapılmadan resmedilmiştir.

Irak’ta nüfusun %21’ini Kürtler oluştururken, en büyük çoğunluğu Şii Araplar oluşturmaktadır.

2000 yıl kaynaklı Irak Etnik Haritası
2000 yıl kaynaklı Irak Etnik Haritası

HARİTAYI BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN

17 YORUMLAR

 1. Türkmenler azalarak bitiyor kimse bir şey yapmıyor sonra biz Türkiye ile sınırlı değiliz diyorlar. Keşke şu az olan Türkmenleri alıp güneydoğu’da ve doğu anadolu’da kritik noktalara yerleştirsek. Ama bir şey yapmazsan bunlar kürt arap olarak bizi ilerde vururlar diyeyim asimile oluyorlar

 2. Öncelikle, harita konusunda eleştiriler çok olmuş. Doğrudur. Harita yanlı bir harita ve Kürtler için Bölgesel Yönetimin sınırlarını genişletme konusunda , o sırada henüz devrilmemiş olan Saddam yönetimine ABD ve Batı ülkeleri tarafından baskı uygulandığı bir dönemde, İran’dan aşırı Kürt milliyetçisi oldukları ve bölücü faaliyetleri gerekçesiyle ABD’ye sürülmüş olan ve orada Ermeni diasporasının desteğiyle bir kürsü kurmayı başaran Mihrdad Izady tarafından hazırlanmış (Michael ismi orada kullandığı isimdir). Kendisi net bir şekilde bir Kürt milliyetçisidir ve doğal olarak haritasını da bu düşünceyle hazırlamış. Haritanın ve nüfus dağılımının yanlışlığı kolayca kanıtlanabilir:
  1-Görüldüğü üzere o dönemde ve hala IKBY’nin hak iddia ettiği Kerkük şehir merkezinde neredeyse hiç Türkmen yok olarak gösterilmiş ki, zorla göç ettirilmelerine ve baskıya rağmen hala şehir nüfusunun en azından üçte biri Türkmendir.
  2-İlginç bir şekilde şehirde Şii Arap var gibi gösterilmiş ama Kerkük’teki Şiilerin tamamı Türkmendir.
  3-Erbil (Hewler) şehir nüfusunun yaklaşık yüzde 15’inin Türkmen olduğu bizzat IKBY yönetimince belirtilen bir gerçektir ama haritada Erbil’de hiç Türkmen yok.
  4-Musul şehir merkezinde hiç Türkmen yok gibi gösterilmiş ama nereden baksanız şehir nüfusunun yüzde 10-15’i Türkmendir.
  5-Taza’den Karatepe’ye kadarki bölgede kesintisiz Türkmenler yaşamaktadır, ama haritada adacık adacık gösterilmiş.
  6-Altınköprü ile Kerkük arasındaki bölgede Türkmenler yaşamaktadır. Gösterilmemiş.
  7-Süleymaniye şehir merkezini bıraktım tüm vilayette hiç Türkmen yaşamıyormuş gibi gösterilmiş; halbuki bölgede güçlü olan rahmetli Talabani’nin annesi bile Türkmendir.
  8-Telafer çevresindeki Türkmen yerleşim alanı olduğundan küçük gösterilmiş. Ayrıca Türkmenlerin yaşadığı bilinen bazı alanlar Çerkes ve diğer unsurların yaşadığı alanlar gibi gösterilmiş. (Kısacası Türkmenlerin yaşadığı alanlar özellikle küçük adacıklar gibi gösterilmeye çalışılmış ve yoğun nüfuslu oldukları bazı bölgelerde ise ya varlıkları gösterilmemiş veya Kürt ya da Şii Arap nüfus gösterilmiş).
  9-Samarra ve Diyala bölgesindeki Türkmenler hiç gösterilmemiş. Bakuba, Şehreli, Hanakin ve Mandalı’dakiler de öyle.
  10-Kürtlerin az veya çok bulundukları her alan tamamen Kürtlerden meskun gibi gösterilmiş. Buna Musul’un batısı ve güneyi, Mandalı ve Mukdadiye bölgesi, Bağdatın kuzeydoğusu dahil.
  11-Kürt milliyetçilerince Kürt kabul edilen grupların tamamı (dilbilimciler veya sosyologlarca öyle kabul edilmiyor olsalar da) Kürtlere dahil edilmiş. Ama diğer etnik gruplarda en ufak ayrım farklı bir grupta gösterilmiş.
  12-Irak’ın nüfusu 39 milyona yaklaşıyor. Bu nüfusun yüzde 21’i Kürt derseniz Irak’ta 8,2 milyon Kürt var demiş olursunuz; halbuki IKBY dahil Irak’taki Kürtler için telaffuz edilen en yüksek rakam 7-7,5 milyon. Çoğu kaynakta ise bu rakam 6-6,5 milyon olarak geçiyor. Yani yüzdelik dağılımda normalde olması gerekenden en az yüzde 3, en çok ise yüzde 6 fazla gösterilmiş Kürtlerin oranı bu haritada.
  13-Türkmen nüfusu ise: a. Kerkük şehri 2018 nüfusu yaklaşık 1,3 milyon, bu nüfusun en azından yüzde 30’u, muhtemelen daha fazlası Türkmen, şu durumda Kerkük şehrinde (ilinde değil) en az 400 bin Türkmen var. b. Musul şehri 2018 nüfusu (IŞİD döneminde şehirden göç edenler yüzünden nüfus önemli ölçüde azaldığı için) yaklaşık 800 bin, en azından yüzde 15 (muhtemelen daha fazla) Türkmen. Şu durumda Musul şehrinde de en az 120 bin Türkmen var. c. Telafer şehrinin nüfusunun tamamı Türkmendir. Şehir nüfusu 2014te bile 200 bindi. Yani şu anda en az 250 bin Türkmen de bu şehirde var. d. Tuzhurmatu nüfusu yaklaşık 140 bin. Bu nüfus bir ara 170 binin üstüne çıkmıştı, ama sonradan gelen Kürtlerin IKBY peşmergeleriyle birlikte şehri terketmesi sonucu nüfus tekrar 140 bin civarına düştü ve mevcut durumda nüfusun en azından yüzde 55’i Türkmen (bir ara yüzde 40a kadar gerilemişti, yerleşen 50 bin Kürt ve peşmerge nedeniyle). Yani en az 75 bin Türkmen de bu şehirde var. e. Erbil nüfusu 1,1 milyon. Bu nüfusun en az yüzde 15’i Türkmen (önceden Erbil iç kalesindeki nüfusun tamamı Türkmendi, sonradan nüfus dengesi tamamen değişti). Şu durumda bu şehirde de en az 110 bin Türkmen yaşıyor.

  Sadece bu 5 şehir (bakın il demiyorum, kırsalda da Türkmen köyleri var, özellikle Telafer, Tuzhurmatu ve Kerkük kırsalında) için sadece 5 şehrin şehirli Türkmen nüfusu en azından 400 bin + 120 bin + 250 bin + 75 bin + 110 bin = 965 bin. Yani sadece bu 5 şehirde şehirli Türkmen nüfusu en azından 1 milyon civarında. Irak’ta nüfusun çoğunluğu hala kırsalda yaşıyor. Şu durumda buna, belirtilen şehirlerin kırsalındaki Türkmen köylerindeki nüfusu, Süleymaniye, Salahattin ve Samarra bölgelerinde yaşayan Türkmenleri, Şii oldukları için güneydeki Şii bölgeleri ile Bağdata kaçan Türkmen nüfusu vs. katarsanız (sadece Bağdatta bile 2003 yılında 30 bin Türkmen yaşıyordu resmi rakamlara göre) en az 2 milyon-2,5 milyon arası şu an Irak’ta bulunan Türkmen nüfustan bahsedebiliriz (örneğin sadece Telafer kırsalındaki Türkmen köylerinde yaklaşık 300 bin Türkmen yaşamaktadır). Bu rakam en az olarak hesaplanan bir rakamdır.

  Bu arada yukarıda bengin nicknameli arkadaş Irak’ta Kürt nüfusu diğerlerinden daha hızlı artıyor demiş; tam tersine IKBY’nin 2018 yılında yaptığı nüfus sayımına göre Irak’taki Kürt nüfusun artış hızı diğerlerinden daha yavaş (refah koşullarına bağlı olarak). 2018’de IKBY kontrolündeki bölgedeki toplam nüfus 5 milyon 755 bindi. Nüfus artış hızı da 2013′ e göre önemli ölçüde gerilemiş. Öyle ki IKBY’nin resmi açıkladığı ve Rudaw’ın da yayınladığı sonuçlara göre Irak’ta Kürt nüfus oranı 2003’te yüzde 18,9 iken 2018’de yüzde 15’e gerilemiş vaziyette. Bunu ben değil IKBY söylüyor. Kısacası ne Kürt nüfus haritada gösterildiği gibi yüzde 21 (en fazla yüzde 15), ne Türkmen nüfus yüzde 2 (en az yüzde 6-7)… Ayrıca bengin arkadaşın dediği gibi Türkmenler de bir tek dağda oturuyor falan değiller, tek bir dağda oturan tek Iraklı etnik unsur Ezidiler ve Sincar dağındalar.

 3. ırakta eskiden turkmen çoktu fakat 80’lerden beridir türkiyeye göç ettikleri için nufusları azaldı
  özellikle abd işgali bu göçü hızlandırdı
  benim oturduğum mahallede türkmen aileler var hepside abd yüzünden ıraktan suriyeye geçmiş sonra suriyedede savaş çıkınca buraya gelmişler
  ırakta türkmen bırakmadı serefsizler
  şimdi bu barzani kriziyle daha da hızlandı göç

  • Türkiye’ye 1990 sonrası göç etmiş ortalama 10 bin Kerkük’lü Türkmen var. Burada kaç çocukları var bilmiyorum. Hollanda, Finlandiya gibi ülkelerde akrabaları olduğunu biliyorum. Kürt ve Araplar ile karışıklıkları, Türkiye’deki Türklerin Kürtlerle karıştıklarından daha az. Hatta Dna testlerinde Türkiye’nin çoğu illerine nazaran daha fazla Orta Asya ve Kafkasya genleri olduğu saptanmıştır. Dilleri de daha çok Doğu Oğuzların’dan olan Azerbaycan, İran coğrafyasındaki Türklerin kullandığı dil ile çok benzerdir. Irak’ta Türkmenlerin nüfusları 5 milyon civarıdır. Bölgenin çıban başı kürtlerdir. Türkler birleşip bu Kürtleri geldikleri yer olan İran’ın güneyine gönderdikleri gün yeniden büyük bir güç olacaktır. Çünkü Batı ve Doğu Oğuzları birleşmiş olacaktır. Ortadoğu’da 120 milyonluk bir Türk gücünden kim Korkmaz ki? Bunu bilen Siyonistler, Farslar ve Araplar adeta bir veba gibi olan bu Kürtleri son 200 yıl içerisinde sinsi sinsi içimize yerleştirmiştir. Yavuz döneminde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya gelen Kürtler ile günümüz Kürt’lerin alakası yoktur. Ne kadar hint çingenesi, beluç varsa hepsi kürt adı altında bu topraklara sızmıştır. Sızdıranlar utansın diyeceğim ama hepsi geberip gitti. Amerika, Almanya ve İsrail’e dikkat etmek gerekir.

 4. Ben erbil turkmeniyem Erbilde 350.000 turkmen var haritada hic gostermemiser.Taleferin tamami turkmendir ve nufusu ermeniyeistanin nufusunun 4 te 1 inden fazladir bagdatta 300.000 den fazla turmenide gostermemis.

 5. ıraktan türkmenleri tamamen çekip türkiyeye getirmek şart. türkmenlerin yerine ırağa arap ve kürt nüfus yerleştirilebilir türkiyeden. bu her iki ülkenin de demografik yapısını üç millet için olumlu kılar, tabi süryanileri de unutmamak gerek
  misal ırak 40 milyon nüfuslu olacaksa bunun 30 milyonu arap, 8.8 milyonu kürt, 1.2 milyonu süryani ve diğer milletlerden olmalı.

 6. bu harita yanlı ben erbil turkmeniyim bizleri de kurt olarak göstermiş.kürtler silah zoruyla herkesi nüfusa kurt olarak kaydettiriyor zulüm abad olmaz elbet birgün devran döner Abd sonsuza kadar ırakta kalmiyacak

 7. 35 milyon nüfuslu ırakta, üç buçuk milyon nüfuslu Türkmenler’in oranı yüzde 2; beş buçuk milyon nüfuslu Kürtler’in oranı yüzde 21, öyle mi? İnsan gerçekten bu matematiğe hayranlık duyarken, Türkmenler’in yok sayılma çabasından da bir o kadar iğreniyor.

  • kürtlerin 5,5 türklerinse 3,5 olduğunu kim söylüyor haritada böyle bir ifade yok
   verdiğin rakamlar tamamen türkmenlerin lafı.
   ancak gerçekler türkmenlerin söylediği gibi değil.
   kürtler 7 milyondan fazla olduğu gibi araplardan bile daha hızlı artıyorlar.
   türkmenlerse 1 milyon bile değiller. zaten yaşadıkları coğrafyaların küçüklüğündende anlamak mümkün.
   türkmenlerin zaten asimilasyona uğradığını düşünürsek oranlarında düşüş bile olacaktır

   • Sizin bilgi kaynağınız ise o asimilasyon politikasını yapan makamların açıklamalarıdır.Siyasi bir birlik oluşturamamaları ve asimilasyon politikalarına maruz kalmaları bölgedeki Türkmenleri görmezden gelme hakkını size vermez.Ayrıca Kürtlerin oranı ise 22 değil 15-20 arasındadır.

    • arkadaşım türkmenlerin yaşadığı bölgeler zaten bikaç dağdan ibaret, kürtler ise mezopotamyanın en verimli ovalarındalar. madem türkmenler dediğin kadar fazla neden ırak siyasetinde söz sahibi değiller. herşeyi türk medyasının gözüyle mi dinliyorsunuz? biraz gerçekçi olun kuzey ırak bölgesinin hak iddia ettiği alanların nüfusu zaten 8,5 milyon sen neyden bahsediyorsun? türkmenlerin o ufak dağlarında 3 milyon kişi mi yaşıyor yani güldürmeyin beni.
     hangi kaynakmış bu kürtlere %15-20 diyen, türkmen meclisi mi?

     • türkmenlerin durumu çok karışık çoğunlugu şii gruplardan sayılmaları ve etnıık olarak ortaya çıkmamalarından kaynaklanan bır durum var.zaten şii mılıslerın ıçınde cok fazla varlar.türkıye bıle bunların musula gırmesıne karsı cıkıyor.şii mılıslerın etnık merakı kürtlerde ki gıbı yoktur.turkıye buna ugrastı ama şii lık agır bastı türkmenlerde turkıye de sünni olanlarına yoneldı.harıtalar rakamlar herzaman dogru bılgı vermıyor.genelde taraflı oluyolar tahmınler %7-10 arası ama onlar için pek önemi yok bunun.mezhepe önem verıyorlar olay bu

     • 1957 yılındaki sayıma göre ırak Türklerinin sayısı 567 000 dir bu ırak nüfusunun(6 340 000) %8.94 üdür ırak nüfusu 30 milyon ise %8 i 2 400 000 adet türkmen var demektir ama ne kadarı ırak’da yaşıyor ne kadarı kaçtı bilinmez
      Kürt nüfusunun 1957 yılında ne kadar olduğu bilgisine ulaşamadım ancak günümüzde %15-20 arassında olduğu söyleniyor yüzde 20 ise 6 milyon %15 ise 4.5 milyon kürt nüfus yapar biz ortalamasını alırsak 5 . 250 kırmançe var diyebiliriz zaten genelde ortalaması alınarak 5.2 milyon kürt var derler

     • sende türk düşmanlıgından baska bır yetenek yok ayrıca aırı ırkçısın.matematogonde süpermiş

 8. kürtler nüfusuna %21 diyor ama haritaya bakınca mor renk, sarı ve yeşilden daha fazla gözüküyor.
  heralde ülkenin 4te 1i bağdatta sıkıştığı için böyle gözüküyor olmalı.

 9. bizim türkmenler hep kürtlerin içinde sıkışmış kalmışlar. adeta ambargo uygulanıyor gibi.
  türkmenlerin yaşam alanını genişletmek gerekiyor

 10. Irak’in bir butun olmasi icin tum etniklerin haklarini koruyacak buyuk bir anayasa yapilmasi lazimdir bu anayasa iraki eskiye nazaran biraz olsun adam eder. Ama bunu yaptirmazlar.. zaten Irak etnik ve dini acidan 3 neredeyse bolunmus durumdalar ve bu bolunme 3 sehir etrafinda bagdat musul ve basra topraklari olmak uzere guneyde sii(basara’da).. Ortada Sunni araplar(bagdat).. kuzeyde ise sunni kurt (musul) olmak uzere yakinda 3 devlet kurulacak gibi gorunuyor.

Yorum Yaz

Lütffen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here