Yemen’de Son Durum ve Kontrol Haritası (2017)

Koalisyon Uçaklarının Bombaladığı Yemen'de Son Durum
Yemen’de Taraflar
1-) (YEŞİL) – Suudi öncülüğündeki Koalisyon güçleri ve Meşru Hadi Hükümeti
2-) (SARI) – ‘İran Destekli’ Şii Husiler ve Devrik Lider Salih Abdullah’a bağlı güçler
3-) (SİYAH) – El Kaide örgütü ve onu destekleyen aşiretler
Yemen’de Son Durum Haritası

22 Mayıs 2017: 

10 Ocak 2017: Anadolu Ajansının düzenlediği haritada Yemen’de El Kaide kontrolünde bölgelerin olmadığı gösteriliyor.

Yemen son durum haritası (10 Ocak 2017) – AA

2 Ocak 2017:

17 Aralık 2016:

12 Aralık 2016 Yemen son durum haritası

21 Kasım 2016:

21 Kasım 2016 Yemen son durum haritası
21 Kasım 2016 Yemen son durum haritası
yemen son durum haritası
Yemen’de Son Durum ve Savaş Haritası (31.05.2016) – Harita: A7_Mirza

[TAM EKRAN – AYRINTILI HD HARİTA]

25.04.2016 Yemen Haritası (aşağıda)

yemen son durum nisan 2016
Sarı: Husiler – Yeşil: Suudi Koalisyonu ve Meşru Hükümet – Siyah El Kaide (25.04.2016) – Kaynak: www.riskintelligence.eu

[TAM EKRAN – AYRINTILI HARİTA]

  • Yemen hükümeti ile Husiler arasında devam eden doğrudan görüşmeler ‘ateşkesin ihlali’ gerekçesiyle hükümet tarafından askıya alındı. (2 Mayıs)

1-) Suudi öncülüğündeki Koalisyon güçleri ve Meşru Hadi Hükümeti (Halk Direnişi Güçleri – HDG)

Suudi Arabistan 27 Mart 2015’te 9 ülkeyle birlikte meşru yönetimdeki Hadi hükümetine destek için hava operasyonlarına başladı. Arap Baharı sonrasında seçimle yönetime gelen Mamsur Hadi, Husiler’in başkent Sana’a darbesi sonucu Aden’e kaçtı ve buradan ülkeyi yönetmeyi hedefledi. Şuan Suudi uçak koalisyonu Meşru Hadi hükümetine ve onun emrindeki HDG ile ortak operasyonlar sürdürüyor.

2-) ‘İran Destekli’ Şii Husiler ve Devrik Lider Salih Abdullah’a bağlı güçler

Şii mezhebinin Zeydi kolundan olan Husiler, ismini 2004’te dönemin lideri Ali Abdullah Salih’e ilk isyanı başlatan Hüseyin Bedrettin El Husi’den alıyor. Özü itibariyle Enserullah hareketi olarak da bilinirler ve Hadi hükümetine karşı hareket ediyorlar. Başkent Sana’a ve çevresi kontrollerinde. Bir zamanlar kendisine savaş açtığı, Arap Baharı sonrasında devrilen Salih Abdullah’a bağlı milislerle birlikte Hadi hükümetine karşı savaşıyorlar.

3-) El Kaide örgütü ve onu destekleyen aşiretler

El Kaide’nin Arap Yarımadası’ndaki hareketi olarak kabul edilen örgüt daha öncede Suudi Arabistan ve Yemen’de çeşitli saldırılarda bulunmuştu. ABD, Yemen’de ki El Kaide örgütünün dünyadaki en tehlikeli El Kaide yapılanması olduğunu açıklamıştı. Yemen’de ki bu El Kaide örgütü, Husiler’in etkinliğini arttırmasıyla daha da büyümeye başladı. Çünkü Husilere karşı olan Sünni aşiretlerin belli bir kısmı, El Kaide’ye destek vermeye başladı.

YEMEN HAKKINDA ÖNEMLİ BİR NOT: YEMEN ARAP TOPLUMLARI ARASINDA AŞİRET GÜÇLERİ EN BAĞLI ÜLKELERDENDİR. ÜLKE NÜFUSUNUN %75’İ KIRSALDA YAŞAMAKTADIR. ÜLKEDE GÜÇLÜ BÜYÜK AŞİRETLERİN OLMASI, AŞİRETLERİN ORDU VE SİYASETE ETKİ GÖSTERMESİNE DE SEBEP OLUYOR DENEBİLİR. ÜLKEDE MEZHEPSEL VE DİNİ ÇATIŞMALARIN OLDUĞU BİLİNSE DE, AŞİRETLER ARASINDAKİ ÇATIŞMA DA GÖZARDI EDİLMEMELİDİR.

Yemen ile ilgili Nisan ayındaki önemli başlıklar:

– Yemen’de geçtiğimiz günlerde El Kaide kontrolündeki Mukalla şehrine Suudi koalisyonu operasyon düzenledi. Suudi koalisyonu öldürülen El Kaide üyesi sayısını 800 olarak verirken, diğer kaynaklar bu sayının 100’ün altında olduğunu belirti. (27 Nisan)

– Yemen’de Suudi destekli meşru hükümet Taiz’de Husilerle ateşkes ilan etti. Ardından El Kaide’yle çatışmaya başladı ve Mukalla şehrine girdi. (24 Nisan)

– Yemen’in en önemli şehirlerinden olan Taiz’de Husilerle Yemen güçleri arasında kısmi ateşkes sağlandı. (16 Nisan)

– Yemen’de, Birleşmiş Milletler’in yaptığı çağrı ile gece yarısından sonra ateşkes yürürlüğe girdi. Bugün iki tarafta ateşkesi ihlal etti. (11 Nisan)

Kaynak: StratejikOrtak.com

1 YORUM

  1. haritaya bakarak hadi hükumetinin daha iyi durumda olduğu sanılmasın. yemen nüfusunun yoğunluğu husi kontrolünde ki bölgelerde daha sıkı yani husilerin kontrol ettiği nüfus daha fazla(tıpkı suriye de ışid’in elinde ki yerlerin çoğunun çöl olması gibi)
    bu arada güncelleme yapılırsa iyi olur

Siz ne düşünüyorsunuz?