Lübnan, Yemen’e Dönebilir

Hatırlarsanız Yemen’de Arap Baharı ile birlikte devlet başkanı Ali Abdullah Salih devrilmişti.

Ancak herkesin umduğu gibi işler daha iyi olmadı, aksine daha kötü oldu. Devrim sonrasında ülkede bir boşluk oluştu. Buda siyasi çekişme meydana getirdi ve uzun süren siyasi anlaşmazlıklar bir darbeye neden oldu.

Darbeyi gerçekleştiren Husilerdi ve bunlar Şii bir örgüt. Ülkenin başkenti Sana Husilerin kontrolüne girdi. Mevcut yönetimde Aden’e kaçmak zorunda kaldı. Husiler bu seferde Aden’e doğru yola çıktı. Fakat bu sefer Husilerin işi kolay olmadı, çünkü Suudi Arabistan bombardımana başladı. Şimdiyse Yemen bir yıldan fazladır savaşın içinde. Devamlı koalisyonun bombardımanı ve çatışmalar meydana geliyor.

emen’deki savaş öncesi durum Lübnan’ın durumuna çok benziyor. Lübnan’da iki yıldır Cumhurbaşkanı seçilemiyor. Yani; yine bir siyasi istikrarsızlık mevcut. Üstelik Lübnan daha önce 1975-1990 yılları arasında uzun bir iç savaş yaşadı.

Ortadoğu Haritasında Lübnan ve Yemen
Ortadoğu Haritasında Lübnan ve Yemen

Yemendeki Husi hareketi gibi Lübnan’da da Hizbullah var ve bunlarda Şii bir örgüt. Hizbullah’da Husiler gibi bir darbe gerçekleştirip siyasi soruna kendince çözüm getirebilir. Belkide Hizbullah Suriye’de rejimin yanında savaşarak kendini yıpratmasaydı, bunu çoktan yapabilirdi.

Düşünüyorum da acaba Hizbullah Suriye’den çekilip, Husiler gibi darbe yapsa acaba bu sefer kim engel olmaya çalışır. Suudi Arabistan Yemen’le sınır komşusu olduğundan müdahale etmekte çekinmedi. Fakat Lübnan’a müdahale edemez. Suriye Ordusu’da muhtemelen Hizbullah’ı destekleyecektir. Benim tahminim Hizbullah’ın ezeli düşmanı İsrail müdahale edecektir. Nede olsa 2006 yılında Hizbullah için Lübnan’a bomba yağdırmıştı. İsrail 2006’da yaptığını eğer Lübnan’da Hizbullah darbesi olursa tekrar yapabilir. Ama sonuç tıpkı Suudi Arabistan’ın Yemen’de yaşadığı gibi hüsran olur.

Muhammed Ali Çalışkan

StratejikOrtak.com MİSAFİR YAZAR

  Mısır 'İslam İttifakı'na neden üye oldu?

1 Yorum

  1. israil hiç bir şey yapamaz nasıl ki hizbullah daha önce israili ülkeden çıkardıysa yine çıkarır.
    tıpkı husilerin vahabileri çıkaracağı gibi 🙂

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here