Kamışlı’daki PYD-Rejim Çatışması ve Son Durum

2011 yılından beri Suriye’nin dört bir yanında savaş hüküm sürmüşken, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Nusaybin’in karşısı Kamışlı’da; ne rejim güçlerinin bombardımanı, ne de rejim güçleri ile o bölgeyi ilk günlerden beri kontrol eden PYD güçleri (YPG/YPJ) arasında büyük çaplı çatışmalar yaşanmadı. Savaşın ilk yıllarından sonra bölgedeki askeri gücünü çeken Esad rejimi, bölgeyi PKK’nın Suriye kolu PYD’ye bırakmıştı. Kamışlı ve Haseke’deki varlığını da bu bölgedeki petrol yataklarından dolayı tamamen çekmemişti.

Çatışmalar Neden Çıktı?

Savaşın ilk günlerinden bu yana rejim ve PYD’nin beraber kontrol ettiği Kamışlı’da ise küçük çatışmalar yaşanıyordu ki 21 Nisan’daki bu son çatışma diğerlerine nazaran hem daha büyük hem de daha sert oldu.

PYD açıklamalarına göre çatışmalar 20 Nisan’da trafik noktasına saldıran bölgedeki rejim polisleri(NDF), 2 PYD militanını tutuklayıp ikisini öldürdü.

Rejim kaynaklarına göre ise çatışmalar Asayiş’in devlete bağlı güçleri tutuklanması üzerine çıktı. (Kaynak: @fehimtastekin)

Suriye’yi yakın takip eden aktivistlere göre ise PYD Kamışlı’da tamamen kontrolü ele geçirmek için çaba sarf ediyor ve rejimin kontrolündeki sınır kapısını da hakimiyeti altına almak istiyor. Kamışlı’yı ortak kontrol eden iki tarafta petrol kaynakları ve ticaret gelirleri konusunda ters düşüyor.

PYD kaynaklarına göre çatışmalarda rejim tarafından ölenlerin sayısını 21, PYD güçlerinden ölenlerin sayısı ise 5 olarak gösterildi. En genel ve doğru kabul edilen sonuç ise; 13 Esad yanlısı güçlerinden, 7’de PYD güçlerinden ölen olduğu.

YPG bu çatışmalar sonucunda Kamışlı’da rejim kontrolündeki bir cezaevini ele geçirip 55-65 Esad yanlısı milisi rehin aldı. Bunun üzerine rejim cezaevi çevresini top atışında bulundu. Elaya cezaevinin çevresi tamamen YPG kontrolündeydi ve sadece o hapishanenin kontrolü rejimin elindeydi.

allya-hapishanesi-nerede
Rejim kontrolündeki Elaya Hapishanesi

Rejim ile PYD güçlerinin bu çatışmaları Suriye’yi yakın takip edenleri oldukça şaşırttı. Herkes acaba PYD 5 yıl sonra ilk defa rejimle savaşacak mı diye sormaya başlarken, bugün kesin olarak ateşkeste uzlaşma sağlandığı açıklandı. Bu ateşkesle rejimin PYD’nin ele geçirdiği yerleri geri vermesini istediği belirtildi.

Herşeyin Temelindeki Sebep: PYD’nin Federasyon İlanı

PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde federasyon ilanına bölgedeki Süryani, Arap ve Türkmen aşiretlerin tepkisi gecikmemişti. Bu gruplar ile PYD güçleri arasında sürekli devam eden gerilim de çatışmaya dönüştü. PYD’nin federasyon ilanına bölge halkıyla birlikte kendi içinden de tepkiler yükseldi. Bunun en büyüğü Suriye Demokratik Güçleri’ndeki Eş Başkanlık görevinden istifa eden Heysem Menna olmuştu. PYD’nin; sadece Kürt bir oluşum olmadığını, farklı etnik ve dini grupları da bünyemize dahil ediyoruz diye kurduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne en büyük desteği veren de Menna olmuştu. Ama Seküler kişiliğiyle bilinen Menna Suriye’nin bir bütün içerisinde olmasını istediği ve PYD’nin ‘Kürt Devleti’ kurma düşüncesi içerisinde olduğu için görevinden istifa etmişti.

Kamışlı’daki rejim-PYD çatışmasının arka planında da, PYD’nin bölgeyi ABD’ye açması, fedaralizm ilanı ve rejimden bağımsız hareket etmesinin yattığı söyleniyor. Süregelen gelişmelere göre özünde tutarlı olan bu açıklamalarla PYD ilerde, ‘fedaralizm’ ilanı sebebiyle, hem yerel halk tarafından, hem de rejim tarafından zora girecek gibi görünüyor. (Bilindiği gibi PYD’nin fedaralizm ilan ettiği topraklarda Kürtlerden çok Araplar yaşamakta.)

Abdulkerim Arslan

StratejikOrtak.com Yazarı

Kamışlı’da Son Durum Haritası:

Kamışlı Son Durum Haritası
Kamışlı Son Durum Haritası

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here