Suudi Arabistan Lübnan’ı Neden Aforoz Etti?

lübnan suudi arabistan
Suudi Arabistan Lübnan’ı Neden Aforoz Etti?

Suudi Arabistan, İran ile yaşadığı kriz sonrasında bölge ülkelerinin tepkilerini kendince süzdü ve bir kenara yazdı. İran’a açık açık tavır koymayan ve kınamayan üç Arap Birliği ülkesinden biri olan Lübnan (diğer ikisi de Irak ve Suriye), bu tavrından dolayı Suudi Arabistan’ın 4 milyar dolarlık yardımını kaçırdı. Suudi Arabistan geçtiğimiz günlerde Lübnan’a 4 milyar dolarlık yardımı iptal ettiklerini açıklamıştı. Bunun üzerine Lübnan hükümeti İran’ı kınadığını açıklasa da, Suudiler ‘son pişmanlık fayda etmez’ dercesine rest çekti.

Aslında Lübnan ile Suudi Arabistan arasındaki krizin temel sebebinin Hizbullah’ın Lübnan siyasetini İran safına çekmesi olduğunu söyleniyor ki haklılık payı çok yüksek. Ama Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu’nun resmi açıklamasında, “Lübnan’ın, Suudi Arabistan’ın İran’daki diplomatik temsilciliklerine yapılan saldırıları kınamaması” neden olarak açıklandı. Buna ek olarak İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) toplantısında Lübnan’ın, “Suudi Arabistan’ın İran’daki diplomatik temsilciliklerine yönelik saldırılar sonrasında Tahran’a yönelik kınama kararında çekimser oy kullanması” da buna eklenince, Suudi Arabistan ve ‘yaver ülkeleri’ Lübnan’a bazı yaptırımlarda bulunmaya başladılar.

Suudi Arabistan Lübnan’a ne yaptı, ne yapabilir?


  • Suudi Arabistan ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Lübnan’daki vatandaşlarına, Lübnan’ı terk etme ve bu ülkeye seyahat etmeme tavsiyesinde bulundu.
  • KİK ülkelerinin, Lübnan Lirası’nı güçlendirmek için Lübnan Merkez Bankası’nda tuttuğu yaklaşık 850 milyon dolarlık mevduatı çekebileceği, bunun da Lübnan ekonomisine büyük darbe vuracağı söyleniyor. Çünkü KİK üyesi ülkelerin Lübnan bankalarına gönderdiği döviz miktarı, Lübnan gayri safi yurt içi hasılasının (GSYH) yaklaşık %8’ini oluşturuyor.
  • Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn gibi ülkeler Hizbullah’ı terörist olarak nitelendirmişti ve Lübnan’la yaşanan kriz sonraso KİK ülkelerinin tamamı Hizbullah’ı terörist ilan etti.

Bölgesel güç olarak gösterilen Suudi Arabistan’ın İran ile yaşadığı kriz sonrasında nasıl bir diplomatik gücü olduğunu hepimiz gördük. İran’ın Şii mezhepçi politikalarına Sünni mezhepçi politika ile cevap veren Suudi Arabistan kendisini, Sünni Müslümanların lideri konumuna getirmeye çalışıyor. Aslında böyle bir konuma şu uluslararası konjonktürde, Suudi Arabistan dışından başka bir ülkenin gelmesi de düşünülemezdi. Ortadoğu’da yıllardır yaşanan Şii-Sünni çekişmesi Suriye iç savaşıyla zirveye ulaştı. Suriye’de vekalet savaşıyla zirveye ulaşan mezhepsel gerilim Yemen’e kadar uzandı ve daha da artacağa benziyor.

İran’daki Suudi Arabistan büyükelçiliğine karşı saldırıları kınayan ülkeler

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here