Suriye Son Durum Haritası (Mart 2016)

suriye son durum haritası 2016
En Güncel Suriye Son Durum Haritası

Yazıda Suriye’de son durum hakkında önemli gelişmeler ve yazının sonunda son durum haritası verilecek.

Geçtiğimiz ay rejim güçleri Suriye’de muhaliflerin Halep-Türkiye ikmal hattını kesti. Bu hattın kesilmesiyle büyük kan kaybeden muhaliflere bir darbe de PKK’nın Suriye’deki kolu PYD güçlerinden geldi. SDG çatısı altında ki PYD güçleri, Halep-Türkiye hattını kesen rejim güçlerine destek vererek Tel Rıfat’ı ele geçirdi ve hat rejim ve PYD güçleri tarafından paralel bir şekilde iki taraflı kesilmiş oldu.

Suriye mart ayına bir çok ihlalin olduğu söylenen ateşkesle başladı.


Suriye’de son durum haberleri içerisinde takip ettiğiniz üzere muhalifler, PYD ve rejim güçlerinin saldırılarına karşı savunmada kaldı yada bazı bölgelerde toprak kaybetmeye başladı. Muhaliflerin bu zaman zarfında küçük çaplı alanlarda kayıpları ve kazanımları oldu denebilir. Ama muhalifler için son aylardaki en büyük kayıp, hep söylenildiği gibi Halep-Türkiye hattının kesilmesi olmuştu. Halep’in kuzeyinden doğusuna geçecek olursak, Rus hava desteğiyle rejim güçleri Halep’in doğusunda IŞİD’in elinden bir çok bölgeyi geri alarak hakimiyet alanını genişletti.

Türkiye’yi de yakından ilgilendiren Azez’de son durumu merak edenler için de bilgi vermek gerekirse, Türkiye sınırında Rus hava desteğini alan PYD güçleri Azez bölgesine saldırdı ve burada muhaliflerle PYD güçleri arasında büyük çatışmalar yaşandı. Halep’ten kaçan 150 bine yakın Suriyeli sivilin sığındığı söylenen Azez bölgesine saldıran PYD’yi Türkiye top atışlarıyla geri püskürttü ve muhaliflerin büyük kayıplarına rağmen belde muhaliflerin kontrolünde kaldı. Şuan Azez muhaliflerin elinde.

Diğer önemli bir gelişme de Suriye son durum haritasında da görüldüğü gibi Haseke’nin güneyinde IŞİD’in Rakka-Musul  yoluna  yakın stratejik bir bölge olan Şedadde‘nin IŞİD’den alınması. PYD güçleri ve ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları saldırılarıyla Şedadde IŞİD’den alındı. Bu koalisyonun Şubat ayından IŞİD’e karşı kazandığı en önemli başarı olarak görülüyor.

Geçtiğimiz günlerde de Türkiye’nin Şanlıurfa şehrinin karşısında PYD’nin kontrolündeki Tel Abyad’a, ateşkesin başlamasından sonra 50-80 kişilik bir grupla saldıran IŞİD, şehir merkezine kadar bir çizgi boyunca hat oluşturarak saldırdı. IŞİD’in bu beklenmeyen saldırısına karşı PYD güçleri çok sayıda militanını kaybetti. ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının IŞİD mevzilerini vurmasıyla da 50’ye yakın IŞİD militanı öldürüldü. Saldırı sonrasında PYD kendi yaptığı açıklamada da, 43 elemanını kaybettiğini açıkladı.

Suriye’de ABD ve Rusya’nın anlaşması çerçevesinde 27 Şubat itibariyle yürürlüğe giren ateşkes, IŞİD ve El Kaide’nin Suriye uzantısı El-Nusra’ya karşı uygulanmıyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığı‘da ateşkesin başladığı 27 Şubat’tan itibaren PYD’nin silahlı kolu YPG’yi vurmadığını ve sadece IŞİD mevzilerinin vurulduğunu açıkladı. Ateşkes boyunca Rusya ve Suriye uçaklarının ateşkes öncesine nazaran hava operasyonları azalsa da, ‘El-Nusra’ya saldırıyoruz’ başlığıyla muhaliflerin kontrolündeki alanlara saldırıları, Suriye’de ki bağımsız kaynaklar ve gözlem evlerince doğrulanıyor.

Suriye Son Durum
Suriye Son Durum Haritası (Mart 2016)

Haritayı büyütmek için tıklayınız

Harita suriyegundemi.com adresinden alınmış ve üzerinde küçük çaplı düzenlemeler yapılmıştır.

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here