Musul’u Kurtarma Operasyonu ve Katılan Örgütler

musul operasyonuna katılanlar
IŞİD'den ''Musul'u Kurtarma Operasyonu'' Başladı. Peki Hangi Örgütler Operasyona Katılıyor?

Türkiye’nin Irak’ta ki Başika Kampında eğittiği, hatta maaşlarını bile verdiği söylenen 10 bini aşkın Sünni milis, önümüzdeki günlerde Musul’u IŞİD’den almak için büyük bir operasyona girişecek. Bu büyük operasyon için Sünni milisler, peşmerge ve Irak askerlerinden oluşan 30.000 kişilik bir ordu kuruldu. Bu ordunun IŞİD’i tamamen Musul’dan çıkaracağı düşünülüyor.

IŞİD’in en güçlü olduğu yerler Suriye’de Rakka, Irak’ta ise Musul. Ulaşım ve ikmal yolları bakımından Musul ile Rakka IŞİD’in can damarı, her şeyi. Örgütün gücü de anca bu iki şehirden silinirse yerle yeksan olacaktır. 2014 yılında neredeyse tek kurşun atmadan Musul şehrini ele geçiren IŞİD, buradaki silah ve paralarla kasasını bolca doldurmuştu. (IŞİD’in 600-800 kişilik bir saldırıyla Musul’u ele geçirdiğini ve Irak Ordusunun kaçtığını unutmayalım)

OPERASYONA KATILANLAR (GÜNCEL – 26.03.2016)

Musul’u Kurtarma Operasyonu’na Irak Ordusu‘nun yanında Sünni Haşdi Vatani grubu ve Peşmergeyle birlikte, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi‘nin de katıldığı kesinleşti. PKK’nın Irak’taki uzantısı YBŞ(Şengal Dirneniş Birlikleri)’de operasyonlara katılıyoruz açıklamasında bulundu. Ama Irak yönetimi de, Peşmerge ve Musul yerel yönetimi de bu konu hakkında açıklama yapmadı.

(Daha önce Irak’ta Sincar bölgesi IŞİD’den alındığında YBŞ peşmergeyi inkar etmişti, peşmerge de YBŞ’yi inkar etmişti.)

Şimdi asıl konumuza gelecek olursak, yakın zamanda Musul’a büyük bir operasyon yapılacak. Bu operasyondan önce dikkat edilmesi gereken nokta, operasyona kimlerin katılacağı.  Geçtiğimiz günler de ki bazı haberlerde; PKK da (HPG ve YBŞ), Şii Milislerden oluşan Haşd eş-Şaabi de Musul’u Kurtarma Operasyonuna katılacak deniyordu. PKK’nın silahlı kuvvetlerinin operasyona katılacağı hakkında resmi bir açıklama yok ama HPG ve YBŞ’den gelen açıklamalar bu yönde. Şii Haşd eş-Şaabi örgütünün katılımını ise Musul İl Meclisi reddetmişti. Bunun üzerine Irak’ın Şii Başbakanı İbadi ise bu kararı reddetti ve ‘Haşd eş-Şaabi Musul operasyonuna katılacak’ dedi. Musul’un eski valisi Nuceyfi ise “Haşdi Şabi’nin bu operasyona katılması başta uluslararası koalisyon olmak üzere Peşmerge güçleri tarafından da reddedilmiştir. Tam olarak örgütlü olmayan, düzensiz bir gücün bu savaşa katılması beklenilemez çünkü durumu daha da karmaşık bir hale getirecektir. Iraklı olan bu örgütü istemiyorsak; Musul dışından, hatta Irak dışından gelenlerinde çoğunlukta olduğu HPG ve YBŞ’yi nasıl operasyonlara dahil ederiz?” demişti.


Şii Haşd eş-Şaabi örgütü, daha önce IŞİD’in elinden bazı Sünni yerleşim yerlerini aldı ve yakıp yıktı. Bunun üzerine Irak yönetimi örgütü Sünni yerleşim yerlerine yapılan operasyonlara davet etmedi. Musul İl Meclisi’de Musul’un kurtarılmasında Haşd eş-Şaabi’nin olmaması gerektiğini ve olursa buralarda nüfuz kazanacağını düşünüyor. Aslında tartışmaların temelinde de bu yatıyor. Operasyona katılacak olan örgütler, şehir IŞİD’den alınınca bir nüfuz elde edecek. Yani operasyon sonrasında bu örgütler şehirde söz sahibi olacak. Bunu engellemek için de Musul halkı, Musullular dışında ne HPG ve YBŞ’yi, ne de Haşd eş-Şaabi istemediklerini dile getiriyorlar.

Operasyon başlayana kadar hangi örgütlerin bu harekata katılacağı netleşmeyecek gibi görünüyor. Ama operasyonda Haşdi Vatani milislerinin, peşmergenin, Irak askerinin ve havadan koalisyon uçaklarının desteğinin olacağı kesin.

Sünni Haşdi Vatani (Sünni) nedir?

Bağdat yönetiminin isteğiyle kurulan, ama daha sonra Irak’ın desteğini çektiği ve Türkiye tarafından desteklenen, Musullu gönüllülerden oluşan silahlı örgüt. Eski Musul Valisi Esil Nuceyfi’nin oğlu Abdullah Nuceyfi tarafından yönetilen örgüte Türkiye Başika Kampında eğitim veriyor. Sayıları önceden 6 bin civarı diye açıklanmıştı ancak 2016 itibariyle 10 bini aşkın olduğu biliniyor.

Haşd eş-Şaabi Örgütü (Şii) nedir?

Musul’un IŞİD işgalinden sonra Irak’ın Şii lideri Ayetullah Ali Sistani’nin çağrısıyla kurulan, içerisinde az da olsa Hristiyan’ın da bulunduğu genel itibariyle Şii milis gücüdür. Sünni yerleşim yerlerinde yaptığı sivil katliamları ve Sünni camileri yakmasından sonra Irak hükümetinin liderini değiştirdiği, halen İran etkisinde olduğu bilinen örgüt.

Musul Operasyonunun Gidişatı ve Haritası

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here