İran Türkleri ve Kürtlerinin Türkiye’ye Bakışı

Ekim 2009’da İran’da Muhittin Ataman tarafından yapılan saha araştırmasındaki, gözlem ve mülakatlar sonucu ortaya çıkan bu yazıdaki kişilerin isimleri İran’daki siyasal durumun hassasiyeti ve mülakatlara katılanların talepleri doğrultusunda gizlenmiştir.

İran Azerileri ve Kürtleri
İran’da gerçekleşen saha araştırmasında belki de dikkat çekilmesi gerekilen önemli konulardan biri de İran’da yaşayan Azeriler, Kürtler ve diğer Türk grupların şaşırtıcı bir biçimde Türkiye’deki cepheleşmeye benzer biçimde bir ayrışma içinde bulunmasıdır. Daha açık bir ifadeyle belirtmek gerekirse İran içerisinde ciddi bir nüfusun Türkiye’deki gündemi yakından takip ettiği ve kendi etnik yapısı kapsamında hem Türkiye’ye yönelik hem de İran’da yaşayan diğer grup/veya gruplara yönelik politik bir duruş takındığı gözlemlenmektedir. Bunlar arasında en öne çıkanı ise İranlı Türkler ve Kürtlerin hem bir birine yö-nelik hem de Türkiye’ye yönelik bakışları olmuştur. Ancak, bu grupların birbirine yönelik algılamalarının Türkiye’ye yönelik algılamaların bağımsız olmadığını aksine doğrudan Türkiye’deki iç siyasetin gündemine göre oluştuğu görülmektedir. Akademik anlamda düşünüldüğünde klasik realizmin iç-dış siyaset ayrımının İran örneğinde geçerliliğini yitirdiği ve İran vatandaşları arasındaki ilişkilerin bir anlamda Türkiye tarafından belirlendiği bir süreç yaşandığı görülmektedir.

Bu noktada gözlemlere geri dönecek olursak kendilerini İran Türkleri olarak adlandıran kesimin etnik bir tanımlama ile Türkiye’deki milliyetçiliği benimsediğini ifade ederken, kendisini İranlı Kürt olarak tanımlayan kesimlerin ise Türkiye’yi Kürtlerin taleplerinin karşılamamakla suçladığı gözlemlenmiştir. Açıkçası Azerilerin ve Kürtlerin bir kısmı sanki İran’da yaşayan iki azınlık grup değil de, Türkiye’de yaşananların İran’daki yansıması gibi görünmekte, düşünmekte ve hareket etmektedirler. Öte yandan bu gruplar arasındaki ilişki de dikkat çekicidir. Birbirlerini Türkiye’deki kavramlarla tanımlamakta ve suçlamaktadırlar. Görüştüğüm Azerilerin bir kısmı, milliyetçi olduklarını düşündükleri Kürtleri “PKK’lı”; Kürtlerin bir kısmı da Türk milliyetçisi olarak gördükleri Azerileri “baskıcı ve ırkçı” olarak nitelendirdiğini belirtmek gerekir.

Türkiye’de kullanılan çatışmacı dilin İran’a bu şekliyle yansıması, İran devlet yetkililerin isteyeceği bir şey değildir. Çünkü İranlı yetkililer, devletin ve halkın birlik ve beraberliğini zedelediği gerekçesiyle radikal milliyetçi söyleme karşı çıkmaktadırlar. Ilımlı Azeri, Kürt ve Farslar ise milliyetçi çatışmacı ve ötekileştirici söylemi sona erdirecek olan Türkiye’deki demokratik açılımların başarılı olmasını ve kendi ülkelerindeki barışçıl söyleme katkı yapmasını ümit etmektedirler.

iran demografik harita
Haritayı büyütmek için tıklayınız

İran Türklerinin Nüfusu ve Türkiye’ye Bakışı
İran’da yaşayan Azeri Türklerinin Türkiye’ye olan ilgisi sürekli artmaktadır. İran siyasetine etkilerinin ve katkılarının sayısal oranlarına göre çok daha düşük olduğunu belirtmektedirler. Bağımsız kaynaklara göre, Azeriler ve diğer Türklerin İran’ın toplam nüfusunun yaklaşık %25-30’unu oluşturduğu halde görüştüğüm Azeriler, ülke nüfusunun %60-70’inin Türklerden oluştuğunu iddia etmektedirler. İran’ın en son yapılan nüfus sayımında toplam nüfusu 77 milyon 450 bin olarak açıklanmıştır. Yani Azeri Türkleriyle birlikte diğer tüm Türk gruplar İran’da 20 milyon’dan fazladır.  Bu konuda İran yönetiminin etnik nüfus sayımı yapmamasından dolayı net rakamlar verilmese de, İran’da ki Türk nüfusunun 20 milyon ile 35 milyon arasında değiştiği söylenmektedir. Azeriler dışında İran’da yaşayan görece küçük Türk toplulukları da bulunmaktadır. Örneğin, görüştüğüm bazı Gazneli Türklere göre, Horasan eyaletinde, özellikle İmam Rıza’nın türbesinin bulunduğu Meşhed kentinde, yaklaşık 800 bin civarında Gazneli Türk yaşamaktadır. Yukarıda da belirttiğim gibi, Türklerin önemli bir kesimi Türkiye’deki milliyetçi söylemi kendi ülkesine taşımış bulunmaktadır. Açıkçası bu durum kendilerini Fars kökenli olarak tanımlayan kesimlerde rahatsızlık yarattığını belirtmek gerekir.

İran’daki Kürtler ve Türkiye’ye Bakışı
Diğer yandan İran’da yaşayan Kürtler de Türkiye iç ve dış siyasetini yakından takip etmektedirler. Türkiye’deki Kürt, Alevi ve demokratik açılımlar konusunda tarafların dile getirdiği görüşler, Abdullah Öcalan’ın İmralı cezaevindeki durumu gibi Kürt sorunundaki ayrıntılı gelişmeler anında İran Kürtleri tarafından takip ediliyor olması dikkat çekmiştir. İran’daki Kürtleri temsil eden İran kökenli örgütlerin 1979 İslam Devrimi sonrasında, özellikle liderlerinin öldürülmesiyle zayıflamaları bir anlamda PKK ve PJAK başta olmak üzere İran’daki uzantısı olan grupların İran Kürtleri arasında toplumsal bir taban bulmasına yol açmıştır. Kendisini bu örgütlerin politikalarına yakın gördüğünü dile getiren İranlı Kürt akademisyenler ve kanaat önderleri, etnik kimlikleri konusunda daha hassas bir duruş sergilemekte ve bu bakış açılarıyla Türkiye’deki gelişmeleri yakından izlediklerini gözlemlenmiştir. Ancak, ülkelerindeki Kürt milliyetçiliğinin güçlenmesini ve toplumsal bir taban bulmasından rahatsız olan ve kendilerini Fars kökenli olarak tanımlayan kesimler ise PKK konusunda Türkiye’nin politikalarını desteklediklerini açıklamanın ötesinde bu konuda Türkiye ve İran’ın ortak hareket etmesini gerektiğini ifade etmişlerdir.

İran’da ki Kürtleri ve Türkleri anlatmışken son sözü, İran’ın etnik kimlik haritasına göre bölünmüş İran haritasını vererek İran’daki çeşitlilikle noktalayalım. Türkler, Araplar, Kürtler, Farslar…

iran etnik kimlik haritası
İran’ın Etnik Kimliğe Göre Bölünmüş Haritası

Bu yazı ORSAM ANALİZ dergisinden alınmıştır.

44 YORUMLAR

 1. Burada yazılanları okuyunca İran da yaşayan TÜRK kardeşlerimle gurur duydum.Lütfen benliğinizi ve TÜRKLÜĞÜNÜZÜ kaybetmeyin.Tüm İranlı TÜRK kardeşlerime selam olsun.

 2. Suan iran karıştı
  Umarım bu kaosu türkiye ve azerbaycan değerlendirir
  Irani kimin yönettiği umurumuzda değil önemli olan iran azerilerinin azerbaycana katılabilmesi

 3. Erdebilde Tebrizde farsça danışan görende kızıyorlar. Sen Türksün neden farsça konuşuyorsun diyorlar. O yüzden de azeri demeyi bırakın artık

 4. ben öncelikle iranlıyım ve azeriyim daha doğrusu atropatım.azerilerin dilin bir kısmı türkçedir diye ırklarını türk diyemesiniz biraz okumaya yönelseniz kendiniz bu sonuca varırsınız şuan mısırda her kes arapça konuşuyor ozaman mısırlılar araptır diyemeyiz.amerikada herkes ingilizçe konuşuyor orada herkes ingilizdir diyemeyiz.daha açık ve net bir ornek vereyim selcuklu devleti türktü ama farsça yazıp ve konuşuyorlardı(eserler ve ilber ortaylının verdiği bilgi) ozaman türklerin hepsi farstır diyemeyiz.dna sonuçlarını inceleyin.sima olarak hangi azeri türklere benziyor ona bir bakın tarihteki eserleri inceleyin.sizin bilmediğiniz bazı şeylerde anlatayım size çok öztürkçe sandığınız kelimeler bile farscadır bunu ben demiyorum ilber ortaylı sizin tarih hocanız diyor.hatta ilber hoca diyor avrupalılara yunanistan nekadar önemli ise iranda bizim için önemlidir.türkçede 1359 tane farsca kelime vardır.50 il önce böyle birşey bir kişi bile diyemezdi ve bunun şimdi çoğu yerde konuşılmasına neden olan tabi ki iranın şimdiki devletidir çünkü iranın tarihini hep silmeye çalışıyorlar ve böyle şelere önem vermiyorlar.tabiki türk milletini çok seviyoruz sevdiğimden dolayı aylarca yanınzda yaşasam fark edemezsiniz iranlı olduğumu bukadar türkceyi iyi öğrenmişim 2 ilda öğrendim.yanlış anlamayın beni lütfen.ama sizden ricam bu internette saçma sapan bilgileri bir kenara bırakın ve doğru kaynaklar peşinden gidin ben söylediklerimin hepsini göreceksiniz.sonunda keşge iranda yaşayan bütün azeriler burda yorum yapa bilseydi.

  • Sen it gibi yalan diysan
   Man irandan tabriz turkuyam
   Vallah man azarai eşitmamişam
   In iran 35 million turks but iran regim and fars try to hide them

  • Kardeş neden yalan dolani yaziyorsun ??
   Ben qara pakaq turkuyum irandan neden bu sozleri farslar kendileri soylemiyor sen soyliyorsun????????fars dili 50% kellemeleri arab dilinden gelmiş ayrija 20% kelemeleride turkce mesela : divar otagh boshgab dolma garashmiš kuçuk ve …..
   Atropat adinda bir şeyde yok bilmiyorum bunu nerenden çikartdin ??nasil oluyorda iranda 35 million ben turkum diyorlar ama sen atropat oluyorsun ??????nasil oluyor iranda minlerje insan hapiste çunke ana dillerin isiyorlar ama sen benim başima atropat olmuşsun??????
   Kardeş sen bir farsin ki turku ogrenmişsin yada bir kurtsun çun bu iki grup çok iyi sansor yapiyorlar
   Ya it oglu nerde şah ismaeel fars dilinde konuşmuş????nader şah nerde turkce konuşmuş???qajarlar ne zeman ???hayvan oglu nadil oluyorda olardan kalan kitaplar butum turk dilinde ??????
   Siz it farslar bize iranda çok çok zulm ediyorsunuz pkk ve pejak itleri bizleri geberdiyorlar onlara hiç bir şey soylemiyorsunuz
   Bizim tarihimizi bizim dilimizi bizim butun kulturumuze elimizden aldiz
   Konuşani idam ediyorsinuz

   Şimdi sen it fars turkce ogrenmişsin gelib burda da bizlere fars soyliyorsum ???
   Allah siz farsla lanet edsin kadinlariniz dubay da araplarin ki olmuş ananizda tukiyede turk kardaşlarim ke olmuş şimdi de gelibsen burda da gine yalan diyirsan ???????????

  • Türklerin bir tarihi var. Sen yalancısın. Dünyada 300 milyon Türk var. Bu Türklerden 35 milyonu Güney Azerbaycan ve iranın muhtelif yerlerinde yaşıyorlar. 2-3 milyon arasında Kaşgay Türkü ise iranın güneyinde yaşıyorlar. Türkmen Türkleri ise 4 milyon civarındadır. iranın diğer yerlerinde ise 2 milyon kadar değişik Türk halkı vardır. Benim babam Iğdır’da askerlik yaptı. İran askerlerinin hemen hemen hepsi bizimle Türkçe konuşuyordu dedi. Burada Türk değidi yorumunu yapanlar Önce bir tarihe baksın. cahilik iyi değil gülünecek duruma düşersiniz. İranda Türklerin kurduğu devletler vardır. Bunları buradan anlatmaya gerek yok. Sadece şunu demek istiyorum. Osmanlı Güç durumda olmasaydı Azerbaycanın toprağı olan Borçalı, Derbent ve Güney Azerbaycanı Azerbaycanlılara vermek için savaşırdı. Ama o zamanlarda düşmanlar Anadoluyu işgal etmişlerdi. ingiliz, fransız, italyan, rus, yunan ve sömürgelerinden getirdikleri insanlarla bize karşı savaştılar. Ben şuna da açıklık getirmek isterim Azerbaycan Türkü vardır. Azeri yoktur. Azeri iranda yaşayan cüzi miktardaki bir ırktır. Azerbaycan Türkü ise dünyada 50-60 milyon nufusu kapsar. Bize Osmanlı zamannında Osmanlı ırkı mı diyorlardı. Hayır Bize Türk diyorlardı. Sadece Osmanlı Hanedanı tarafından yönetildiği için devletin ismi böyleydi. Ben Türkiye Türkü olarak Ülkümüz olan Büyük Azerbaycandaki Türkleri çok seviyorum. Allah yar ve yardımcıları olsun. Bizler Türkiye Türkleri olarak onları davalarında destek olacağız.

 5. Ben iranda yaşiyorum ve azeri turkum.burada yazilmiş rakamlar gerçekdir evet bizler 30 milyona yakin nufusumuz vardir.ama bu nufusun bir parçasi fars kentlerde yaşamakdan dolay kendi dillerini birakmiş ve fars konuşmaka başlamişlar bir ornek verim size benim kiçik kardeşim tehranda doğmuş ve burada okula gittmişdir o turk anliyor ama turk konuşa bilmiyor .

 6. Türkü çekemeyen o kadar millet varki varlığımız koyar olmuş dünya bizi çekemiyor biz inadına yıkılmadıkca onlar sürekli yeni oyunlarla üstümüze geliyor Kürtleri kullanıyor PKK oluşturuyor ve daha çok şey ama gel gör ki gerizekalı Kürtler sürekli gaza geliyor daha tarihi nerden gelir kimdir necidir belli olmayan bir millet topluluğu sözde bizi çekemiyorlar Allah bir milleti cahil ve kanı bozuk eylemesin… Benden tüm Türk ırkına diyicem gerek Kazak gerek Özbek gerek Azeri sadece isim değişikliği bişey var BİZ KANIZ CANIZ TÜRKÜZ !!! Bize az diyenlere inat sürekli çocuk yapın Allah kulunu rızkından mahrum etmez korkmayın Bu dünya ve başta İslam dini Türk’e MUHTAÇ …

  • Ya kardeş sen ne saniyorsun ?????
   Şimdi bu usteki comment yazanda ya iranin eşek kurtidir ya kopek fars
   Ben kendim iranliyim atam ve butun atalarim turkçe konusuyor bu it fars gelmiş burdada turk dilinde yalan yaziyor
   Ya sefevilerden qajarlardan butun kitaplar turk dilinde bu hayvan diyor ke yok fars dilin kullaniyorlarde
   Ya turkiye turk kardeşim bu itlerin sozune inanmayim irandaki turkler zaten hep farslardan nefret ediyorlar ve ben de o turklerden biriyim

   Ya bunu da sana soyliyim ke zaten farslar kendileride soyluyor ke dilleri 60 çoki arabdir
   Zaten turku kelemeside fars dilinde çokdur asla bulara inanmayon

 7. Hurriler ve Mitannileri incelersen,Türklerin ve Kürtlerin aynı soy olduğunu görebilirsin…Kürtçenin;Orta Asya’da binlerce senede Türklerin oluşturduğu ikinci bir Türk dili olan Farsçanın lehçesi olduğunu görebilirsin (Araplar p harfini kullanmadıkları için, Orta Asyalı Perslere “Fars” diyorlar…Anadolu’da İskitler ve Kimmerler bahsini araştırırsan, 1071 tarihinden önce Kürtlerin Anadolu’da geçmişine ulaşabilirsin.Emperyalistlerin petrol oyunlarına Türklerin ve Kürtlerin nasıl kurban edilmelerine çalışıldığını biraz düşünürsen bulursun…İstatistik ilmi ile aynı dört harfin, yirmi sekiz harf bulunan torbadan ilk dört olarak çekilmesinin ne kadar zor ihtimal olduğunu deneyerek bulabilirsin…

  • faruk ertunc : Sen hiç konuşma cahilsin boş laf ediyorsun . kürtler melezdir kürt dili de daha yeni cıkarılmış bir dil kelime haznesi zayıf kelimelerde bile türk ve arab kelimeleri çok var kürt tarihi geçmişini bulunamıyor çünkü farsların hintlilerin ve ermenilerin ırklarının karışımı ile olmuştur bazı kürtlerde yahudi kökenlidir. dna yapıları bunu gösteriyor ortadoğuda kürt sacmalığı rafa kalktı artık bilim de tarihi kaynak tarihi yapıtlar ve malzemelerde buluntular da dayanakları bile yok profesörlerce araştırılmış bir sentez sonucu açıklanmıştır biz türklerin anadoluyu bizanz ve rumlardan (savaşarak) aldık ortadoğuda arablarla savaştık fatimilerle savaştık haçlılarla savaştık mısırda türk sultanlıklarımız var iken kürtlerin adı ismi cismi yoktu büyük selcuklu türk sultanı ahmed sencer imparatorluğun yönetimi için vilayet ve eyaletlere böldüğünde küçük bir şehirden ve köylerden oluşan alanı kordstan diye isimlendirmiştir. yani kürdistan diye adlanrılan yeri zagros dağı eteklerindeki alanı büyük selcuklu sultanı ahmed sencer isimlendirmiştir. Biz Türklerin tarihi ispatlı delilli ve kaynakları mevcuttur yapıtlar binalar buluntular kılıc ok yay halı kilim abide anıtlar mezar taşları tarihi kitablar vardır. asya kıtasının tümünü kapsayan sınırlarımız içinde her şehirde geçmişimiz vardır çin kaynaklarında çinlerle savaşlarımız avrupa da hun türklerinin batı romayı yıkma çalışmaları vs çok uzar gider. kürtler bizlerle akraba değildir islam dini dışında hiçbir muhabbetimiz de olmamıştır .1071 den önce anadoluda bizans ve rumlar vardı cahil .anadolu beylikleri var iken bile kürt yoktu şuan ki türkiye sınırları içinde anadolu beylikleri zamanı ve osmanlı zamanı da da yoktu . osmanlı devleti 16 yy da türklerin mısırı fetihden sonra mısır suriye ırak arab yarımadsı ve afrika kıtasına kadar sınırlarımız genişleyince iran dan kaçan kürtlerin göç ettikten sonra mezapotam ya ve anadoluda görülmeye başladığını profesörlerce kanıtlanmıştır ispatsız hiçbir yere varamassın faruk aksi halde boş laf etmiş olursun.

 8. Azeri kelimesi, belirli bir ırka yada soya mensubiyeti değil, belirli bir bölgeye aidiyeti ifade eder. Farsçada bir bölgenin sonuna i eki getirilmesi ile öznenin bir bölgeye aidiyeti ifade edilmiş olur. Mesela bağdatlıya bağdadi denmesi gibi. Azer kelimesi de hazar kelimesinden dönüşmüş bir kelimedir. hazar denizi çevresindeki bölgeyi ifade eder bu nedenle azeri kelimesi de hazar bölgesinden olan yani hazarlı anlamına gelir. Bu anlamda azeri kelimesi soy veya milliyet belirten bir kelime olmadığı halde zaman içersinde sangi soy belirten bir kelime imiş gibi algılanması sağlanmıştır. Bu iranda yaşayan türkleri sanki farklı bir ulusmuş gibi gösterme ve türklerden ayırma çabasının bir sonucu ve aslında bir türk olan abdurrahman kaçar tarafından yani türkler tarafından kurulmuş bir devlet olan iranda 1925 yılında kaçar hanedanını devirip pehlevi hanedanını getiren ingilizlerin planıdır. Dolayısıyla iranda yaşayan türkler de en az türkiyedekiler kadar ve hatta başka uluslarla daha az karışmış olmaları nedeniyle türkiyedekilerden daha fazla türktür. Türkiye türkleri ile iran ve azarbaycan türkleri arasındaki tek fark mezhep farkıdır ve bu fark da dinin özünde olmayan ve toplumları bölmek için suni olarak yaratılan ve devam ettirilen hatta körüklenen bir ayrımdır. Nitekim peygamberin bir mezhebinin olmadığı, yüce kuran’ın müslümanlar arasında nifak ve ayrımcılığı yasaklamış olduğu dikkate alındığında mezhep farklılığının din ile ilgili değil peygamberden sonra islam devletinde kimin hakim olacağına dair bir iktidar mücadelesi ile ilgili olduğu ve bunun da yine müslümanları bölüp parçalamak ve güçsüzleştirmek isteyenlerin çabalarının bir sonucu olduğu görülür. Türk olsun, Arap olsun, Farısi olsun tüm müslümanların bu gerçeği görerek birlik olmaları ve peygemberin tek millet dediği küfür karşısında birlik içinde ve dimdik durmaları şarttır.

  • Senin ellerini öperim ben tam gerçeği çözmuşsun sen kardeş bunlar sadece türkiyede biraz özgürlük var oyüzden gelmişler böyle yorumlarda bulunuyorlar.zihniyetsiz insan her ülkede var sadece iran değil bunlarda bizim ülkenin zihniyetsizleri.zaten bizim orda bunlara klaviye artistleri denilir

 9. Selam size iran Devleti’nin içinde yaşayıpta öz benliğini yitirmeyen Türk-İslam mücadelesini veren kardeşlerim. Tek bir konuya değineceğim. İran politikasında yer alan Ermenilerle Ruslarla birlik olup Azerbaycan topraklarını işgal eder Ermenilere arka çıkmaları kanıma dokunuyor. İran’da bunca Türk varken nasıl bu politika kabul görür anlayamıyorum.

 10. verilen rakamlarda haritalarda hep abartı.
  iranda azerilerin nüfusu 16 milyon, türkmen ve kaşgayları da ekleseniz 20 milyona varmazsınız.
  asimilasyonda tamamen bir masum edebiyatı.
  iranın dini lideri hamaney azeri zaten bu ne mazlum rolü.
  azcık gerçekçi olun insanları kandırmayın

 11. farslar bize azeri diyorlar biz turkuz dedigimzde diyorlar bak turkiyelilerde size azeri diyorlar siz turk deyilsiniz
  lutfen azeri kelimesine son koyun
  haydar aliyev azerbaycan dili cikarmasinnanda hic hoslanmiyorum
  azerbaycan dili deyil turk dili

  • türklük bir soy değil ırktır yani rus nasıl slavlığın bir kolu ise azeride türklüğün bir koludur.
   türk derken kastedilen ırktır ama azeri derken kastedilen soydur.
   nasılki slavlar, hırvat boşnak bulgar rus polon çek diye ayrılıyorsa türklerde azeri kırgız ahıska özbek diye ayrılır.
   bizim anadoluda sadece türk dememizin sebebi ise safkan olmamamız ve diğer halklarla karışmamızdan kaynaklanan kimlik kaybı.
   yani azeri denilmesinde sıkıntı yol bu kadar bunu kafaya takma

   • Ulan ne laf salatası yapıyon çomar.
    Milletin adı Türk. Irk soy millet zaten aynı şey.
    Fars şerefsizleri irandaki Türklere siz Türk değil azerisiniz, azeri önceden farstı Türkler asimile etti Türkçe öğrettiler, siz önceden farstınız diye yalan söyleyip azeri diye bişey içat etmeye çalışıyor.
    Bu yalana karşı da irandaki TÜrkler biz azeri değil Türküz diyor.
    Azeri diyen şerefsizlete de kızıyorlar. Haklılar da.

    • atma kafadan azeri her zaman deniyordu.
     sonradan başkalarının icat ettiği bişey değil.
     ırk ve millet farklı şeyler
     ırk vücut yapısı, genler, renk gibi somutluklara dayanırken
     millet/soy/ulus ise dil, tarih, ülkü, duygu, gelenek ve görenek gibi soyutluklara dayanır.

 12. Katılıyorum arkadaşların söylediklerine. Ama herşey insanın kendi elinde. Asimilasiyona boyun eğmeğiz evel Allah. Tahranın nufusunu yüzde 60 ını türklerden oluşmaktadır. Zaten biz Türklerin yatırımıyla ülke ayakta… Herhalde sözümü kısa kesiyim… Hiç bir soy ama hiç bir soy TÜRK Soyu olamaz. Başın uca olsun TÜRK

 13. Azeri yanliş bir terim dir. Burada azeri türkleştirilmiş fars demek tir, peki neden farslar bize azeri diyorlar? 1 nedeni: Çünkü biz bu topraklarda 1000 yil hükm ettik onlarsa 1, 2 kere en fazla, hükm ettiler, bu 1000 yili kendi hesaplarina yüklemek istiyorlar öysaki farslarin hiç bir geçmişi yoktur farslarin geçmişini yükselten yehudiler dir bazi meselerden dolayi şimdi oralara girmeyeceğim. Lütfen dikkat edelim bu konulara, Türk (Tatar Türkü, uygur türkü, üzbek ve sayire…) vardir. Böyle stalinist tabirlere uymayin bunlar türkleri zayiflatmak için yapilmiş şeylerdir. Siz bize azeri dedikten sonra artik farslar azeri de se ne yazar (ha bir de farslarin çoğunluğu bize Türk diye itab ediyor). Ona kalirsa biz kendi Aramizda size her zaman türkiyeli diye itab ediyoruz, anlamiyorum ki Yani şimdi biz de size osmanli diye mi itab edelim. Sadece Türk vardIr. Eğer çok koyuyosa bize Türk demek Azerbaijanli de. Sadece ülkenin adini Türkiye koymakla türk olunmuyor. Ben kendimi bildim bileli Türküm ve her zaman da öyle olucak ve her Türkü de kardeşim gibi severim ve bu buradaki 40 milyon Türk için de geçerlidir.

  • Moğolların en büyük boyu olan Tatarları Tatar Türkü diye yazman kadar yanlış bir yorum yapmışsın. Onların kendilerine Azeri,Uygur veya başka bir isim takmaları onların Türklüğünden bir şey eksik etmez.Ancak mezhep olarak şii olan Azeriler soğuk savaş döneminde Anadolu Türkleriyle aynı safta yer almadıkları için hem kültür bakımından hem de siyasi bakımdan Anadolu Türklerinden kopmuşlardır. (Bu arada Tatarların Moğol olduğunu ben değil İlber Ortaylı diyor. Şu anki en iyi Türk Tarihçisinin de yanlış bildiğini zannetmiyorum.)

   • Tatarların Moğol olduğu bilimsel tartışmaya açık (Literatür orta asya kökenli demektedir, orta asya kökenlilerin çoğuna turci demekteler), ilber ortaylı değil kim ne derse desin bu kanıt değildir… Kesin hüküm verme, iyice araştır…

   • Türk şii ise, koy kenara.Hırıstiyan ise koy kenara,Alevi ise koy kenara ,şaman ise koy kenara, budist ise koy kenara, Perslere fars de koy kenara…Bunu ancak Türk düşmanları yapabilir…

  • muro : tatarlar türkler hunlar göktürkler türk kağanlıkları vs varken moğollarmı vardı sen neyden bahsediyorsun türkler çin seddini yaptırıken çinlilere savaşırken moğollarmı vardı ? sibirya da tunguzlar yakutlar varken moğollarmı vardı türkler korelilerle bile savaştı ? karadeniz yukarısında hunlar avarlar avrupada avarlar hunlar hazar türkleri varken moğollarmı vardı ? ne dediğine iyi bak tatarları moğolların boyu diyebiliyor isen asyada biz varken moğollar neden yoktu o zaman moğollar da türklerin bir boyu oluyor ? yani hunların soyundan geliyor ? türklerin yaşadığı topraklarda her daim devlet bırakmıştır.şu an 7 türk devleti ve 3 5 otonom özerk devlet doğu türkistan kırım gagauzlar gibi muhtarlık ve oblastları mevcuttur sayı olarak 45 55 civarı yerden bahsediyorum tatarların osmanlı devleti zamanında osmanlı hanedanından sonra gelenler tatar hanedanı olmuştur osmanlı hanedenına birşey olcak olursa devleti idareyi tatarlar alacaktır osmanlı devleti bile tatarların türkler olduğunu bereber moskovayı kuşatığıını da tarihten öğrenebilirsin .

 14. Iranda 35 milyun Turk var malesf asimlasiyun siyaseti gucludur ve bu nufus eriyecek bize hecbir yerden yardim gelmyur ne Turkiyeden ne Azerbaycandan
  Turkiyr devleti hala sumali da ve afrika da Turklesme siyasetini yuruyur ve siyahderelilere ogretim yapiyur Iranda ninler Turk farslasecek yazikler olsun

  • İran buna müsade etmiyor.Biz türk halkı iran ve azerbaycan Türklerini tüm kalbimizle seviyoruz.InşAllah birgün büyük Azerbaycan kurulacak.Ancak irandaki Türk halkının tam birlik içinde olduğunu ve bunun için çalıştığını göremiyoruz.Lütfen birlik olun.Birlikten güç doğar.Iran her zaman Türkiye ye oyun oynuyor.Türkiyeyi bölmek için herşeyi yapıyor.Bunlara karşı sesinizi yükseltir.Türkiyemizi ve Erdoğanı destekleyin.Mezhepçilikten uzak durun.Bu en büyük oyun bize.Türkiyede kimsenin mezhebine bakılmaz.Gelin birlik olalım.Allah Türkü korusun.Yaşasın Türklerin Kardeşliği.Tüm İran ve Azerbaycan Türklerine Selamlar…

   • vallahi çok sevindim
    ben bir türküm ve erdebil şehirinde iran adı olan ülke da yaşıyorum ama arkadaşalar bunu unutmıyak ki biz hepimiz türküz ya biz iranda farslardan beraber yaşamak istemiyoruz vallahi burada bizi farsça kunuşmak zoronda bırakıyorlar ama nne azerbaycan dan ne türkiye den hiç destek görmiyoruzzzz aaa neden?
    vallahi o kadar zülm yapıyorlar ki bize…

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here