İran Türkiye İlişkilerinde Gözden Kaçanlar

iran türkiye ilişkileri
İran Türkiye İlişkilerinde Gözden Kaçanlar

Türkiye ile İran Suriye iç savaşından beri ismi konulmayan bir gerginlikle karşı karşıya. İran ile Türkiye, ilişkileri düzeltmek için bir süreden beri de gizli kapaklı görüşmeler yapıyordu. Bu görüşmelerin yakın tarihini kısa kısa yazmak gerekirse de;

davutoglu ruhani

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in Türkiye ziyareti 10-11 Ağustos 2015 tarihine planlanmıştı. Ziyaretinin başlayacağı gün Cumhuriyet gazetesine bölgedeki sorunlar için üstü örtülü bir biçimde Türkiye’yi suçlayan bir yazı yazmıştı. Bunun üzerine Zarif’in ziyaretini ertelediği bilgisi aynı günün akşamında Türkiye’ye bildirildi.


– 5 Aralık’ta Türkiye’nin Başika’daki Zelikan Kampı’na 150 asker ve 20 tank göndermesi Irak ile gerilime sebep olmuş, İran’dan da “Bağdat hükümetinin izni olmadan böyle bir şey yapılması yanlış bir hareket” açıklaması gelmişti.

– Birkaç gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’deki sıkıntının altında ne yatıyor? Yine mezhepçilik yatıyor. Bu mezhepçilikten de İran ve Irak sorumludur.” demişti.

– 11 Aralık 2015’de Erdoğan Türkmenistan ziyaretinde kaldığı otelde İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri’yi kabul etmiş ve 20 dakika görüşmüştü.

– 20 Ocak’ta İran’ın Ankara Büyükelçisi, 300 milyar dolarlık enerji yatırımları için Türklere çağrıda bulundu.

– 6 Şubat’ta İran ambargo sonrası Batı ve ABD’nin dondurduğu 100 milyar dolardan alabildiği tutarın çoğunu uluslararası ticarette en rahat kullanabileceğini düşündüğü Türkiye’ye yatırmayı yatıracağı söylendi.

– 9 Şubat’ta İran Dışişleri Bakan Yardımcısı İbrahim Rahimpur ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, hem bölgesel hem de ikili ilişkiler üzerine görüşmeler gerçekleştirmişti.

– 20 Şubat’ta İran Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutanı PKK’nın konuşlandığı mevzilerin İran’ın gözetimi altında olduğunu belirterek örgüt üyelerinin hata yapması durumunda onları vuracaklarını söyledi.

– 24 Şubat’ta İran yeni Ankara Büyükelçisi’ni “olağanüstü ve tam yetkili büyükelçi” unvanı vererek Ankara’ya gönderdi.

Şimdi de son gelişme olarak Ahmet Davutoğlu sürpriz bir kararla yarın İran’a gidiyor.

İran ile görüşmelerin sebepleri arasında ambargo sonrası İran’ın Avrupa’ya açılması, ikili ilişkiler ve İran ekonomisine gelecek Türk yatırımları etkili olacaktır. Bununla birlikte Suriye’de PYD’yi bir nevi Rusya eliyle kontrol eden İran, devranın günü gelince döneceğinin farkında. Çünkü PKK’nın Suriye’de adı PYD’yse, İran’da da adı PJAK. Görüşmelerde bu konuların da yoğun bir şekilde konuşulacağı aşikar.

Ama İran ile Türkiye ziyaretinden çok bir şey beklenmemeli. Yine de Suudilerin ve İran’ın mezhepsel politikalarına rağmen, Suriye’de ki hataya düşmeyip komşumuz İran’la ilişkileri koparmamalıyız. Söylenildiği gibi İran ile ilişkilerimiz ‘stratejik sabır’ içinde devam etmeli.

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here