Bölgenin En Büyük Askeri Tatbikatının Amaçları

Suudi Arabistan Ordusu Tuğgenerali Ahmet el-Asiri

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin sözcüsü Tuğgeneral Ahmet el-Asiri “Dünyadaki en büyük askeri tatbikat” olarak nitelendirilen 20 ülkenin katıldığı Kuzeyin Gök Gürültüsü tatbikatının, İran’a yönelik olmadığını belirtti. Tatbikatın katılımcı ülkeler arasındaki uzlaşıyı ve savaşa hazırlık kapasitesini üst seviyeye çıkarmak amaçlı olduğunu ifade etti.

Teröre karşı İslam İttifakı’nın nerelerde faaliyet göstereceği  ve nasıl politikalar izleyeceği hakkında Tuğgeneral Ahmet el-Asiri’nin açıklamalarından bazı kesitler:

Bölgenin güvenliği bizim için kırmızı çizgidir‘ diyen Asiri, “IŞİD listenin başında ve IŞİD’le mücadele amaçlı 62 devletten oluşan uluslararası koalisyon var. Suudi Arabistan ve bölge ülkeleri, güvenliğini ve sınırlarını korumak için tüm tedbirleri alacaktır. Bu en tabii haklarıdır. Eğer İran bundan kendisine bir mesaj çıkardıysa bu da onun hakkıdır” dedi.


Asiri, Körfez ülkelerinin İran tehdidi karşısında atacağı adımlara ilişkin de şunları kaydetti:

“Milisler aracılığıyla eylem mekanizmasını ilk icat eden İran’dır. Lübnan’daki Hizbullah milisleri, Yemen’de Husiler, Suriye ve Irak’taki milis gruplar ona bağlıdır. Bu da bölge ülkelerinin içişlerine bir çeşit apaçık müdahaledir. Körfez ülkeleri İran’ı komşu olarak addediyor. Uluslararası hukuk kuralları, ülkelerin egemenlik hakları ve içişlerine müdahale edilmemesi çerçevesinde İran ile birlikte yaşamak herkes tarafından talep edilen bir şey.”

Tatbikat bir operasyon hazırlığı mı?

Asiri, Kuzeyin Gök Gürültüsü tatbikatının bölgedeki muhtemel bir senaryoya hazırlık niteliği taşıyıp taşımadığı ile ilgili şunları ifade etti:

“Bölgede durumlar iyi değil. Terör örgütleri, saldırgan mizaçlı devletler, yabancı müdahaleler, uluslararası çıkarların kesişmesi gibi bölgede güvenlik ve istikrarı sarsan pek çok araç ve unsur var. Suudi Arabistan başta olmak üzere bölgedeki ülkelerin, herhangi bir tehditle mücadele edebilmesi için her türlü senaryoyu göz önüne alması gerek. Suudi Arabistan, iç ve dış terör tehditlerine maruz kalıyor ve özellikle bölgede durumların iyi olmadığı şu dönemde bu tehditlerle mücadele için hazır olması doğaldır.”

  Bağımsızlığa Giden IKBY'nin Genişleyen Sınırları ve 140. Madde

Barış için çalışan ülkelere, askeri operasyonlar aracılığıyla dahi olsa güvenlik ve istikrarın tesisi için çalışma çağrısında bulunan Asiri, “Koalisyonlar bugün temel gerekliliklerdendir ve askeri operasyonlara odaklıdırlar. Biz de bugün Kuzeyin Gök Gürültüsü ile bu türden operasyonların tatbikatını yapıyoruz” dedi.

Tatbikatın hedefleri hakkında Asiri, “Tatbikata katılan kuvvetler, yeterliliğini arttırmayı, savaşa hazır olmayı hedefliyor. Ayrıca bir koalisyon ya da koalisyon liderliği kapsamında çalışma yeterliliğini test ediyor. Suudi Arabistan da tatbikatla tecrübe kazanmaya ve kardeş ülkelere kendi tecrübelerini aktarmaya çalışıyor” diye konuştu.

Tatbikat kaç gün sürdü?

Arap ülkeleri ve İslam ülkelerinden 20 devletin katıldığı tatbikat 27 Şubat’ta başlamıştı ve 10 Mart 2016 perşembe günü sona erecek.

Öte yandan Asiri, İslam ülkeleri silahlı örgütlerle koalisyonu üyelerinin genelkurmay başkanlarının yakında bir araya gelerek toplantı yapacağını, daha sonra da savunma bakanları düzeyinde bir toplantı yapılacağını duyurdu.

İslam ülkelerinin terörle mücadele koalisyonunun, Libya, Lübnan ve diğer bazı ülkeler gibi sıcak bölgelerde terörle mücadele için harekete geçme ihtimaline ise Asiri, ‘Net olarak bir şey söyleyemem. Genelkurmay başkanlarıyla yapılacak toplantı sonrası istişarelerde bu durum netleşecektir’ dedi.

islam-ittifaki-ulkeleri

Kaynak: dunyabulteni.com

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here