2016 ABD Başkanlık Seçimleri (Kim Önde?)

Dünyanın tamamını ilgilendiren 2016 ABD seçimlerine yakın markaj yapmak için, ABD’de eyaletlerindeki ön seçimleri ve kim kazanır kim kaybeder tahminleri için sürekli güncellenen 2016 ABD seçim takvimini hazırladık. ABD’de ki karışık seçim sisteminde ilk önce partilerin başkan adayları kesinleştiriliyor ve sonradan bu adaylar seçime giriyor. ABD seçim sistemi nedir? diyorsanız linke tıklayıp açıklayıcı yazımızı okuyabilirsiniz.

ABD Seçimlerinde Güncel Son Durum

Şuan ABD seçimlerinde Demokrat Parti de eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Cumhuriyet Parti’de ise ‘ırkçı’ söylemlerde bulunan Donald Trump önde.


ABD’de yapılan ön seçimlerle eyaletlerden delege kazanılıyor. Demokratik Parti’de aday olabilmek için 2.383 delege toplanması gerekirken, Cumhuriyetçi Parti’de bu sayı 1237 delege.

Demokrat Parti’de eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton 1690, Vermont Senatörü Bernie Sanders ise 1406 delegeye sahip.

Cumhuriyetçi Parti’de emlak zengini Donald Trump 2183 delege kazandı. Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Ted Cruz’un çekilmesiyle Donald Trump Oldu.

Son Güncelleme: 07 Mayıs 2016

Aşağıdan hangi tarihte kim hangi eyaleti kazanmış, ayrıntılı takvimi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

ABD Ön Seçim Haritası
ABD Ön Seçim Haritası

ABD eyaletlerindeki ön seçimlerin ayrıntıları için buraya tıklayabilirsiniz.

ABD’de Seçim Anketi

abd-secim-anketi

ABD SEÇİM TAKVİMİ

1 Şubat: Ön seçimlerin büyük önem taşıdığı ülkede, ilk ön seçim Lowa’da yapıldı. 1972’den bu yana Lowa’da ilk üçe giremeyen hiçbir aday başkan olamadı.

Hillary Clinton’nun Senatör Bernie Sanders’u binde 2 puan farkla geçti ve Lowa’da ki Demokratların ön seçimini Hillary Clinton kazandı. Cumhuriyetçi aday adayları arasındaki yarışın galibi ise yüzde 28’lik oy ile Ted Cruz oldu.

9 Şubat: Lowa’nın ardından ikinci ön seçim New Hampshire eyaletinde yapıldı. Ülkenin kuzeydoğusunda olan New Hampshire eyaleti 1 milyon 300 bini aşan nüfusa sahip.

New Hampshire’da ki Demokrat Parti’nin ön seçimini Bernie Sanders, Cumhuriyetçi Parti’nin ön seçimini ise emlak milyarderi ‘troll’ açıklamalarda bulunan Donald Trump kazandı.

20 Şubat: Cumhuriyetçi Parti Güney Carolina’da, Demokrat Parti ise Nevada eyaletinde ön seçim gerçekleşti.

Demokrat Parti’nin Nevada’da ki ön seçimlerini Hillary Clinton yüzde 52 oy alarak kazandı. Cumhuriyetçiler de ise Güney Carolina’da yapılan ön seçim sonuçları Trump’ın yüzde 33’lük zaferiyle sonuçlandı. Cumhuriyetçilerde ki aday adaylarından Eski ABD Başkanı George Bush’un kardeşi Jeb Bush, üçüncü bile olamayınca seçimlerden çekildi.

1 Mart (SÜPER SALI!): Cumhuriyetçi Partinin ön seçimleri 12 eyalette birden yapıldı. Bu eyaletler ise şöyle: Alabama, Alaska, Arkansas, Georgia, Massachusetts, Minnesota, Kuzey Dakota, Tenessee, Oklahoma, Vermont, Virginia, Wyoming.

Seçim döneminde 1 Mart’a Süper Salı denmesinin sebebi, bugün çıkan sonuçlar başkan adaylığı için favori demek oluyor. Yani 1 Mart’ta ABD’deki eyaletlerin dörtte birinde ön seçim yapılıyor ve parti adaylarını belirleyecek delegelerin üçte biri böylece netleşiyor.

12 eyalet ile bir bölgede yapılan ön seçimlerde Demokratlar’dan Hillary Clinton şu ana kadar 7, Vermont Senatörü Bernie Sanders ise 3 eyaleti kazandı. Net sonuçlar daha açıklanmadı.

Cumhuriyetçi Parti’den ise emlak milyarderi Donald Trump 6, Teksas Senatörü Ted Cruz 2, Marco Rubio ise 1 eyalette birinci oldu.

15 Mart (İKİNCİ SÜPER SALI): Florida, Ohio, Illinois, Missouri ve Kuzey Carolina eyaletlerinde ön seçimler yapıldı.

İkinci “Süper Salı” seçimlerinde Demokrat Parti’den Clinton dört, Cumhuriyetçi Parti’den ise Trump ise üç eyalette kazandı. (Florida Senatörü Marco Rubio memleketinde ön seçimi Trump’a kaybedince seçim yarışından çekildiğini duyurdu.)

23 Mart: Arizona ve Utah eyaletlerinde hem Demokrat Parti hem Cumhuriyetçi Parti ön seçimleri gerçekleştirildi. Demokratlar ayrıca Idaho eyaletinde sandığa gitti.

Cumhuriyetçi Parti’de; Arizona eyaletindeki ön seçimi Trump kazanırken, Utah’ta yapılan ön seçimi Teksas Senatörü Cruz kazandı.

Demokrat Parti’de; Arizona’daki seçimleri eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton kazanırken, Utah’taki seçimleri Vermont Senatörü Bernie Sanders kazandı. Idaho’daki ön seçimlerinde ise galip Sanders oldu.

26 Mart: Demokrat Parti Alaska, Hawaii ve Washington eyaletlerinde ön seçim yaptı.

Washington ve Alaska eyaletlerindeki ön seçimleri Senatör Cruz kazanırken, Hawaii eyaletindeki seçimlerin galibi Hillary Clinton gibi görünüyor ama net sonuç açıklanmadı.

27 Nisan: Connecticut, Delaware, Maryland, Pensilvanya ve Rhode Island eyaletlerinde öne seçim gerçekleşti.

Demokratlarda Clinton, Connecticut’ya yüzde 52, Delaware’de yüzde 60, Maryland’de yüzde 63, Pensilvanya’da yüzde 56 oy alırken, rakibi ‘demokratik sosyalist’ Bernie Sanders, yüzde 55’le Rhode Island’da kazanan isim oldu.

Cumhuriyetçilerde ise ırkçı söylemleriyle gündemden düşmeyen milyarder işadamı Trump, beş eyaleti de sırasıyla yüzde 58, yüzde 61, yüzde 54, yüzde 57 ve yüzde 64 oy alarak kazandı.

Clinton 4, Trump 5 eyaleti kazandı.

7 Haziran: Ön seçimler California, News Jersey, Montana, New Mexico ve Güney Dakota eyaletlerinde yapılarak son bulacak.

18 Temmuz: Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Cleveland’de yapılacak kurultayda açıklanacak.

25 Temmuz: Demokrat Parti’nin başkan adayı Philadelphia’da yapılacak parti kurulunda açıklanacak.

26 Eylül: Partilerin başkan adayları Ohio eyaletinde şuan açıklanmayan bir üniversitede ilk açık oturuma katılacaklar. Seçim gününe kadar adaylar toplam üç kez canlı yayında birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışacak. (Bu canlı yayın oturumları ABD’de de gelenek haline geldi denebilir)

8 Kasım (SEÇİM GÜNÜ): ABD’de 100 milyondan fazla seçmen, kasım ayının ikinci salı günü yani 8 Kasım’da sandığa giderek, Amerika Birleşik Devletleri’nin 45’inci başkanını belirleyecek.

Kaynak: stratejikortak.com | Son Güncelleme: 07.05.2016

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here