Cenevre-3 Görüşmelerine Katılanların Güncel Listesi

5 yıldır süren Suriye iç savaşında çözüm bulmak için düzenlenen Cenevre görüşmeleri 3. kez yapılıyor. Bu görüşmeler Cenevre-1 ve Cenevre-2 görüşmelerine göre daha kapsamlı ve bölgesel ve uluslararası güçlerin mutabık olduğu bir görüşme oluyor. Masanın kurulması zor oldu. Bir taraf PYD’yi istemiyor, bir taraf ‘cihatçı’ dedikleri bazı grupları istemiyor.

Sonuç olarak PKK’nın Suriye kolu PYD dışında çoğu grup, örgüt ve heyet görüşmelere katılıyor. PYD’nin de ileriki görüşmelere dahil edileceği konuşulsa da şuan için net bir şey yok. Son olarak Türkmen Cephesininde görüşmelere dahil olduğu Cenevre-3 Görüşmeleri BM Özel Temsilcisi Mistura liderliğinde sürüyor. Görüşmelerdeki taraflar ise şöyle:

Muhalifler:
Suriye’de ki sorunu siyasal bir çözüm bulunması için Kasım 2015’te Viyana’da toplanan ve aralarında Türkiye ve İran’ın da olduğu 17 ülkenin oluşturduğu Uluslararası Suriye Destek Grubu, Suudi Arabistan’a muhalefeti birleştirme görevi vermişti. 8-10 Aralık’ta muhaliflerin çatı örgütü SMDK, uluslararası askeri müdahaleye karşı çıkan Ulusal Koordinasyon Heyeti ve silahlı mücadeleyi yöneten grupların önemli bir kısmının katılımıyla muhalefeti Cenevre görüşmelerinde temsil edecek müzakere heyeti belirlendi.

Rejim:
Rusya’nın askeri desteğiyle muhaliflere karşı taarruza geçen ve bazı bölgelerde ilerleme sağlayan rejim heyetinin Başkanı ve Suriye’nin BM Büyükelçisi Beşşar Caferi.

 Siyasi Gruplar: 

Suriye Muhalif ve Devrimi Güçler Koalisyonu (SMDK)
Yüzden fazla ülke tarafından Suriye halkının meşru temsilcisi olarak kabul ediliyor. Aralarında Kürt Ulusal Konseyi, Türkmen Meclisi, Suriye Ulusal Konseyi gibi bir çok örgütün bulunduğu bir çatı örgütlenme. SMDK’yı George Sabra, Heysem Malih, Fuat Alliku, Nezir Hakim ve Süheyr Atasi temsil ediyor.

Ulusal Koordinasyon Heyeti
Suriye’nin içinde faaliyet gösteren muhalif bir grup. Diğer muhalif gruplardan en önemli farkı, dış müdahaleye karşı olmasıyla birlikte protestoların barışçıl yöntemlerle yapılması gerektiğini söylemesi. UKH’yi Elis Mefrec, Abdülmecid Hamo ve Halaf Dahud temsil ediyor.

 Silahlı Gruplar: 

Ceyş-ul İslam
Bünyesinde birçok grubu katan, 2013 yılında adını İslam Ordusu anlamına gelen ‘Ceyş-ul İslam’ olarak değiştirdi. Bu grup ‘Doğu Guta’ bölgelerinde güçlü. Ceyş-ul İslam, Esad rejimiyle savaştığı kadarıyla, IŞİD’le de savaşıp bölgeden IŞİD’i temizlemiştir. Ceyş-ul İslam’ı Muhammed Alluş temsil ediyor.

  Fırat Kalkanı Harekatı Suriye'ye Neler Kazandırdı?
ceyşül islam
Rusya’nın Cenevre görüşmeleri öncesi Ceyş-ul İslam’ın öldürdüğü lideri Zahran Alluş 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ”Ahrar’uş Şam’ın Cenevre’deki görüşmelere ‘bireysel düzeyde’ katılacak.” dedi. Rusya, Ceyş-ul İslam ve Ahrar’uş Şam gibi örgütleri terörist olarak görüyor ve ‘Cenevre görüşmelerine katılmaları, onların meşru olduğu ya da terörist olmadığı anlamına gelmiyor’ diyor.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)
Suriye’de ayaklanması başladıktan sonra ordudan ayrılan askerler tarafından kuruldu. Sonra birçok küçük silahlı grup, ÖSO çatısında altında birleşti. Özgür Suriye ordusu Kuzey, Güney ve Orta Cephe diye üç bölümden oluşuyor. ÖSO’yu Esat Zubi, Abdulbasit Tavil, Muhammed Abbud ve Muhammed Hac Ali temsil ediyor.

özgür suriye ordusu
 Bağımsızlar: 

Cenevre görüşmelerine söz sahibi bağımsızlar olarak Muhammed Sabra, Basma Kudmani, Muhammed Attur ve Halid Mahamid katılıyor.

Cenevre’de ki önceki görüşmeler için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.
Cenevre Görüşmeleri: 2012, 2014 ve 2016

Kaynak: 
tr.sputniknews.com
aljazeera.com.tr

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here