Cenevre Görüşmeleri: 2012, 2014 ve 2016

Suriye için düzenlenen Cenevre görüşmeleri ilk olarak 2012’de, ikincisi 2014’te ve son olarak üçüncüsü 29 Ocak 2016’da düzenlenecek. Bu görüşmelerde taraflar Suriye’nin geleceğine dair anlaşmalar sağlamaya çalışıyor. Bu anlaşmalarda her taraf kendince çıkarını düşündüğü için de, bu görüşmelerden sonuç alınamıyor. Ama üçüncü Cenevre görüşmesi diğer ikisine göre daha kapsamlı ve programlı gibi görünüyor.

CENEVRE-1 
(30 Haziran 2012) 

Ölü: 10.000 – Sığınmacı: 112.000

Katılımcılar: BMGK 5 daimi üyesi, AB temsilcileri, Arap Birliği Temsilcileri, Türkiye, Katar, Kuveyt ve Irak katıldı. Suriye rejiminden ve muhalefetinden katılım olmamamıştır.

Sonuç: Muhalefet ve rejimin ortak rızasıyla geçiş hükümetinin kurulması kararlaştırıldı. Ateşkesin sağlanması için BM denetiminde bir mekanizma kurulması kararlaştırıldı.

Neden olmadı?
ABD geçiş hükümetinde Esad’ın olmaması gerektiğini düşünürken, Rusya bunun tam tersini düşünüyordu. Suriye rejimi de muhalefeti de görüşmelerde yoktu ve ortaya konan yol haritası net değildi. Rejimin en büyük destekçisi İran masada yoktu. Bu görüşmelerde ateşkes sağlanamadı ve Kofi Annan istifa etti.

BM Özel Suriye Temsilcisi: Kofi Annan

Görüşmeler sırasında Suriye’de ki durum (harita)
CENEVRE-2 
(22 Ocak-16 Şubat 2014)

Ölü: 135.000 – Sığınmacı: 3.000.000 / Ülke içinde yer değiştiren: 6.000.000

Katılımcılar: Suriyeli Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK), Suriye rejimi ve Türkiye dahil 40’a yakın ülke katıldı. İran’a davetiye yollanacaktı ki, muhaliflerin ‘İran varsa biz yokuz!’ çıkışlarından ötürü bu gerçekleşmedi.

Sonuç: İki tur yapılan bu görüşmelerden bir sonuç çıkmadı.

Neden olmadı? 
Suriye rejimi yaşananları ‘terör’ olarak görmesi, muhalefetin kendi içindeki anlaşmazlıkları, görüşmelerdeki asıl ulaşılması gereken ‘ateşkes ve geçiş hükümeti’ arzusunun gerçekleşmesini engelledi. Görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi’de tıpkı Kofi Annan gibi istifa etti.

  ''Fırat Kalkanı'' Harekâtı ve Cerablus'ta Son Durum

BM Özel Suriye Temsilcisi: Lahtar İbrahimi

Görüşmeler sırasında Suriye’de ki durum (harita)
CENEVRE-3 
(29 Ocak 2016) 

Ölü: 250.000 – Sığınmacı: 6.000.000 / Ülke içi yer değiştiren: 7.600.000

Katılımcılar: Suriye muhalefeti ve rejim var. Ama hangi muhalif grupların olacağı şuan için net değil. Net olmayan tek şey PYD’nin davet edilmemesi.

Hedef: Görüşmeler başlayacak ve 6 ay içinde geçiş hükümeti kurulacak. 18 ay içinde seçimler yapılacak. Ama hala Esad’ın geleceği konusunda bir anlaşma söz konusu değil. Bu durum görüşmelerde çok konuşulacağa benziyor.

BM Özel Suriye Temsilcisi: Staffan de Mistura

Görüşmeler sırasında Suriye’de ki durum (harita)

Kaynak: aljazeera, stratejikortak.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here