Türkiye’nin Hava Savunma Sistemi Var Mı?

Türkiye batıdan ve doğudan gelişmiş füze sistemleri ile çevrelenmiş durumda olmasına rağmen herhangi bir savunma sistemi yok. Türkiye NATO’ya mahkum durumda ve gerekli olduğunda NATO ülkeleri Türkiye’ye Patriot bataryaları gönderiyor. Bu da iki kez yaşandı. 1991 Körfez Savaşı’nda ve 2013’te Suriye tehdidine karşı.

türkiyenin hava savunma sistemi

Suriye’nin füzelerinin menzili Ankara’yı vurabilecek seviyede. Suriye’nin abilerinden İran’ın füze menzili ise Ankara’nın da ötesine geçiyor ve tüm Türkiye’yi vurabilecek seviyede görünüyor. İran daha kısa menzilli ama daha etkili Rus S300 füzelerini ise Türkiye sınıra yakın bölgede konuşlandırmış durumda.

Asker sayısı açısından NATO’nun ABD’den sonra ikinci büyük ordusuna sahip olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kendisine ait füze savunma sistemi yok. 2017’de yerli füze savunma sistemleri TSK’nın envanterine girecek ama bu HİSAR-A ve HİSAR-O sistemlerinin menzilleri alçak ve kısa irtifaya sahip. Yani Suriye ve İran’dan gelebilecek füzelere karşı oldukça yetersiz kalacak.


Peki Türkiye nasıl korunuyor?

ABD ve Almanya, Suriye’den gelebilecek tehditlere karşı Türkiye’ye konuşlandırdığı patriotları Türkiye’den çekme kararı almıştı. ABD’nin bu durum üzerine yaptığı açıklamada, Türkiye’yi ABD Ulusal Füze Savunma Sistemi içerisinde yer alan Aegis gemilerindeki sistemlerin koruyacağını söyledi.

Yani anlayacağınız şuan Türkiye olarak bizleri koruyan bir hava savunma sistemi yok ve onun için de Rusya’nın hava sahamızı ihlal etmesi tehlikeli ve önem arz eden konulardan.*

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here