Suriye’de ki PYD Kantonları Ne Anlama Geliyor?

PKK’nın Suriye kolu PYD bugün Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırındaki Tel Abyad’ı ‘Kobani kantonu’na bağladığını ve ‘özerk yönetim’ ilan ettiklerini açıkladı. PYD böyle dese de, silahlı güçleri YPG yeni bir ‘kanton’ oluşacağını söylüyor.

Böyle çelişkili konuşmaların sebebi ise Tel Abyad dedikleri bölgede nüfus çoğunluğunu Arap ve Türkmenlerin oluşturmasıdır. Uluslararası Af Örgütü burada PYD’nin savaş suçu işleyip, Arapları ve Türkmenleri göçe tabi tutarak Kürtleri yerleştirdiğini söylemişti. Çelişki şurada, PYD kanton oluşturunca ‘Kürt nüfusunu’ örnek göstererek meşruluk kazanıyordu. Fakat burada öyle bir durum söz konusu değil. Bunun için de resmi açıklamada ‘özerk yönetim’ yani Tel Abyad Kobani’ye bağlandı deniyor.

Tel Abyad’da kanton ilan edilirse Afrin, Kobani ve Cizire kantonlarıyla birlikte PYD’nin bölgedeki 4. kantonu olacak.

Kanton ile ‘özerk yönetimin’ farkını kısaca şöyle açıklayabiliriz. PYD’nin kanton ilan etmesi için nüfus yoğunluğu sağlanması gerekiyor. Ama böyle bölgeler kantonlara bağlanarak, kantonların bir şehri gibi gösteriliyor. En azından durum şimdilik bu.

Ek olarak:

Bazı internet sitelerinde dolanan bu harita da ‘turuncu alan’ ile belirtilen bölgenin tamamının PYD’nin elinde olduğu söyleniyor. Fakat bu yanlış. Azez-Cerablus arası yani PYD’nin Afrin ve Kobani kantonlarının arasındaki bölge IŞİD’in elinde ve Türkiye’nin burası için güvenli bölge kurup, Suriyelileri barındırma projesi var.

pyd kantonları ne demek

  Suriye Bölünürse Golan Tepeleri İsrail'in Olacak!

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here