Pakistan’ın Nükleer Silah Hikayesi

1947’den bu zamana Hindistan’ın Keşmir işgali Pakistan’ı silahlanmaya teşvik etti. Peki dünyada nükleer güce sahip tek Müslüman ülke olan Pakistan bu güce nasıl kavuştu? Pakistan’ın nükleer güce ulaşma hikayesinden oldukça etkileneceksiniz.

Pakistan ilk olarak 1976’da nükleer araştırma laboratuvarlarını kurdu ve hummalı bir çalışma başlattı. 6 yıllık süre içerisinde uranyum geliştirme tekniği elde edildi. Nükleer güce giden tüm engeller birer birer aşıldı ve işler çok gizli yürütüldü. Çalışmalar esnasında gereken ve Pakistan Ordusu’na verilmeyen bir çok malzeme özel şirketler aracılığıyla getirtildi. Devlet, halk, asker, özel teşebbüs nükleer güce giden yolda el ele oldu ve bu güce ulaşıldı.

Hindistan’ın 10 Mayıs 1998″de gerçekleştirdiği 3 nükleer denemenin ardından Pakistan tarihi bir dönemece geldi. Bu denemelere karşı dönemin Başbakanı Navaz Şerif, iddialı konuştu:


“Üç günde biz de yaparız.”

Pakistan kamuoyu ayaktaydı. Herkes tek bir şey dile getiriyordu:

“Nükleer denemeyi ya şimdi yapacağız ya da hiç bir zaman.” 

Deneme yapması halinde Amerika”nın uygulayacağı ambargo hatırlatılınca dönemin Dışişleri Bakanı Gohar Eyüp Han şunları söyledi:

“Biz kendimize yeteriz. Yasaklar ve ambargolar bizi etkilemeyecektir. Hindistan”a cevap vereceğiz.”

Son noktayı ise Başbakan Şerif koydu:

“Pakistan milleti çorba içmeye mahkum olsa da nükleer denemeleri yapacağız.”

Navaz Şerif bu sözlerinin ardından görkemli Başbakanlık Sarayı”nı “Milletim gibi ben de fedakarlık yapmak zorundayım” diyerek boşalttı ve daha sade bir yere geçti. Başbakan Navaz Şerif, Genelkurmay Başkanı Cihangir Karamat ve nükleer programın ardındaki beyin olan ünlü fizikçi Abdülkadir Han kararı birlikte verdiler.

Tüm dünyanın baskılarına rağmen denemeler yapılacaktı. Denemenin yapılacağı günün gecesi, Amerika Birleşik Devletleri Başbakanı Bill Clinton bir kez daha telefona uzandı ve Navaz Şerif”i aradı: “Bombayı patlatma.” Clinton kim bilir bu sözleri kaçıncı kez tekrarlıyordu fakat Pakistan dediğini yapmakta kararlıydı ve yaptı. 28 Mayıs 1998″de Balucistan eyaletinde art arda 5 nükleer deneme gerçekleştirdi. Denemeler başarılı olmuştu.

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here