Kuzey Irak Tarafları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Irak Bölgesel Kürt Yönetiminde son zamanlardaki şiddet olayları, gözlerin buraya çevrilmesine neden oldu. Barzani ile başlayacak olursak, bölge halkından kişisel olarak müthiş bir destek gördüğünü ve etkisinin çok büyük olduğunu söylemek gerekir. İran etkisinde olduğu ve şiddet eylemlerini gerçekleştirdiği söylenen muhalefet partisi Gorran Hareketi ve KYB ise; bölünme değil, Barzani’nin yetkilerinin kısıtlanmasını istiyor. Barzani’nin Türkiye ile işbirliklerine karşı bölge muhalefetini destekleyen İran da bölünmeden çok, Barzani’nin yetkilerinin kısıtlanmasını kendi çıkarları için uygun görüyor. İran’ın bölünmeyi istememesinin en büyük sebeplerinden birisi de IŞİD tehtidi.

IŞİD ile savaşan Bölgesel Kürt Yönetimi bölünürse şayet, bu sadece Kürt Yönetimi için değil, tüm bölge için tehlikeli olacağını İran çok iyi biliyor.

Irak Bölgesel Kürt Yönetiminde Barzani’nin Partisi KDP’nin taraftarlarını daha çok Sünni Arap, Türkmenler ve Sünni Araplar; Gorran Hareketi ve KYP’nin taraftarlarını ise da çok Şii mezhebinden olanlar oluşturuyor. Bu ince çizgi Ortadoğu’da ki bitmeyen mezhep kavgalarını akla getiriyor.

İran’ın Ortadoğu’da Şii gücünü artık alenen kullanmaya başlaması, ilk önce Suriye’de sonra ise Irak’ta kendini gösteriyor. İran Suriye’de Esad’ın, Irak Bölgesel Kürt Yönetiminde ise muhalefetin, Türkiye’de de muhalefet ve PKK’nın yanında olduğunu söylersek yanlış olmaz herhalde. Son zamanlarda ABD’nin arabulucu çabalarına rağmen Barzani PKK ittifakının da son bulduğunu, en azından şimdilik söyleyebiliriz.

Kürt Bölgesinde ki tarafları ve destekçilerini söyleyecek olursak;

Barzani (KDP): Türkiye, ABD ve Batı
Gorran Hareketi ve KYB: Rusya, İran ve PKK/KCK

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi fiili olarak, uzun bir süreden beri de ikiye bölünmüş durumda zaten. Barzani’nin partisi KDP, Erbil ve Duhok bölgesine hakimken, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Gorran Hareketi ise Süleymaniye bölgesine hakim. Bu iki ayrı bölgede ki peşmergeler de parti bağımlılığından dolayı birleşemiyor, ayrı hareket ediyor.

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here