Katalonya Neden Bağımsızlık İstiyor?

[YORUM] İspanya, Avrupa’nın 5’nci büyük ekonomisidir ve Katalonya da İspanya’nın açık ara en zengin ve en dinamik bölgesidir. En büyük Katalan şehri Barcelona, sadece Akdeniz’in en girişimci metropollerinden biri değil aynı zamanda GSMH açısından AB’nin dördüncü büyük kentidir. Katalonların kendi dilleri, bayrakları, mutfakları, edebiyatları ve meclisleri var. Ekonomileri Portekiz’le aynı büyüklüktedir.

Bölgede yıllardır bağımsızlık için uğraşan örgütler ve partiler bu seçimle birlikte vaatlerinde %50’yi aşarlarsa 18 ay içinde bağımsızlık referandumunun sözünü verdiler. Yüzde 50 ise 68 milletvekiline tekabül ediyor. Şuan ise 70 üzeri ayrılıkçı milletvekilinin Katalonya meclisine girdiği belirtiliyor.

İnsanlar Katalanların ayrılıkçı olmasını Ortadoğu’da ve Türkiye’deki ayrılıkçı topluluklarla kıyaslıyor ama buradaki durum tamamen farklı. Katalanlar İspanya’nın geneline göre çok zengin ve İspanya’nın geneli için vergi ödemek istemiyorlar. Tabi bu gibi düşünceleri sadece Katalonya gözünden değil, İspanya ve Avrupa gözünden de görmemiz de yarar var.

Katalonya’nın bağımsızlığı tüm Avrupa’yı belki tüm dünya ülkelerini etkileyecektir. Çünkü şöyle bir gerçek var:

İskoçya , İngiltere’den;

İngiltere, AB’den;

Katalanlar, İspanya’dan ayrılmak istiyor ki daha birçok bölge ve bir çok grubun ayrılıkçı talepleri var. Bu durum ise Avrupa Birliği’nin (AB) hezimete uğramasına sebep olabilir.

#Catalanreferendum: Katalonya’da Polis ‘Zor Kullandı’

  Dünya'nın Yeni Güvenlik Algısı: Güvenlik Paradoksu

1 Yorum

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here