Doğu Akdeniz’de Neden Türkiye Yok?

Doğu Akdeniz’de bazı anlaşmalar var ve Türkiye bu anlaşmalarda taraf bile değil. Türkiye PKK saldırıları, koalisyon ve Suriye’nin kuzeyindeki gelişmelere odaklandığından bu bölgelerdeki gelişmelerde söz sahibi olamıyor. Atina ve Kahire ise bu zaman zarfında işbirliğinde önemli bir adım attı.

Süveyş Kanalı’nın açılışının ardından bir araya gelen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi önemli bir anlaşmaya vardı.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın darbeci Sisi antipatisi bu bölgedeki işbirliği anlaşmalarında Türkiye’yi saf dışı bırakmış gibi görünüyor. Türkiye olarak en yakın zamanda bu işbirliğinde bir pay edinmemiz gerekiyor. Çünkü işbirlikleri ileri seviyelere ulaşınca Türkiye için sıkıntılı bir durum oluşacak ve tepkilerimiz meşru bile olsa bu uluslararası dünyada kabul edilmeyecek.

Peki Yunanistan ve Mısır hangi konuları konuşuyor?

Çipras ile Sisi arasında varılan anlaşmasına göre, yakın gelecekte Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır arasında Doğu Akdeniz’deki ‘münhasır bölge’lerle ilgili yeni bir zirve gerçekleştirilecek. Doğu Akdeniz’deki enerji rezervleri ile üç ülkenin deniz alanındaki işbirliğinin masaya yatırılacağı zirvede, önemli anlaşmaların elde edilebileceği belirtiliyor.

Yunanistan ile Mısır arasında deniz alanlarının sınırlandırılması, ekonomik işbirliğinin yoğunlaştırılması ve Süveyş’in Pire Limanı başta olmak üzere Yunanistan’ın önemli limanlarına bağlanması gibi konuların görüşüldüğü belirtiliyor. Öte yandan eylül ayında Süveyş Kanalında Yunanistan şirketlerinin faaliyetlerinin başlamasın yönelik olarak çalışmalar başlayacak.

  G-20 Nedir? 2015 G-20 Dönem Başkanı: Türkiye

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here