Boko Haram Terör Örgütü Mü?

2002 yılında tüm Nijerya’ya şeriat getirilmesi amacıyla kurulan Boko Haram örgütü binlerce insanı öldüren, kilise yakan ve genç kızları dini gerekçelerle kaçırdığını iddia eden bir terör örgütüdür.

boko haram terör örgütü

Bu örgüt sadece Nijerya’ya saldırmakla kalmıyor; Çad, Nijer ve Kamerun gibi ülkelere de saldırıyor. Nijerya ordusu Boko Haram komutanlarından birini yakalıyor ve sorgu görüntülerini basına dağıtıyor. Bu görüntüler de, örgüt komutanının Kuran okumayı ve namaz kılmayı bilmediğini itiraf ediyor. Bununla da kalmıyor Müslüman olan insanların bilmesi gereken önemli dini vecibeleri de bilmediğini dile getiriyor.

Böyle itirafların gelmesine gerek yok, biz bunların çoğunu ya biliyoruz, ya da tahmin edebiliyoruz. Bu insanlar gerçekten samimi olsa ‘terör’ diye tabir edilen eylemleri zaten gerçekleştirmez. Kız kaçırma, kilise yakma, masum insanları öldürme gibi eylemlerde bulunmazlar. Sadece günde 5 milyon dolardan fazla petrol geliri olan bir örgütten bahsediyoruz. ‘Batıya karşı diye’ bu örgütün gayrimeşru, gayriahlaki ve İslamla bağdaşmayan eylemlerini desteklemek ne kadar doğru olabilir değil mi?

Ayrıca ek olarak Boko Haram örgütü mart ayında IŞİD liderine biat ettiğini açıkladı ve (Doğu Afrika’da) IŞİD’in kolu diye literatüre geçti.

  İran Şiiler'in Koruyuculuğunu Ne Kadar Sürdürebilir?

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here