Afganistan’daki Kunduz Bölgesinin Önemi

2001’de Amerikan işgali sonrasında Kabil yönetiminin aldığı en ağır darbe olarak görülen Taliban’ın Kunduz şehrini ele geçirmesi, Afgan ordusunu harekete geçirdi.

kunduz bölgesinin önemi

Kunduz şehrinin nüfusu 300 binden fazla ve şehir stratejik açıdan önemli bir noktada. Güneydeki başkent Kabil’e, batıdaki Mezar-ı Şerif’e, kuzeydeki Tacikistan sınırına karayolu ile bağlı. Amerikan işgali öncesinde şehir Taliban’ın Kuzey’deki kalelerinden olduğu için de örgüt için sembolik bir öneme sahip. 2001’den 2013’e kadar şehrin güvenliğini Almanlar sağlıyordu ve örgüt Kunduz vilayetinin kırsal kesimlerinde çoğu bölgeyi kontrol altında tutuyordu. 2013 yılında NATO’nun çekilmesi sonrasında Taliban şehir merkezini ele geçirmeye çalışıyordu.

Tüm bunların yanında birde şehrin ekonomik boyuttan önemi var:

Afganistan bildiğiniz gibi haşhaş üretiminde dünyada birinci sırada. Eyaletin Afganistan-Tacikistan sınırı da, Avrupa’ya kadar uzanan afyon ve eroin ticaretinde kullanılıyor. Yani Kunduz’u kontrol eden, bölgede uyuşturucu kaçakçıları için en önemli hattı da kontrol etmiş oluyor. Bölgenin ayrıca ülkenin pirinç ihtiyacının yarısını karşıladığını da söylemeden geçmeyelim.

Taliban militanlarının bu uyuşturucu ticaretinden kazandığı paralarla kendini idame ettiği ve örgüt için müthiş bir kaynak olduğu da  daha önce ajanslarda çokça yer almıştı.

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here