ABD’de ki Jüri Sistemi Hakkında Bilgi

2014’te ABD’de polis silahsız bir siyahi genci öldürdü ve suçsuz bulundu. Bu kararı ise yargıç değil jüri vermişti. Peki ABD’de ki bu jüri uygulaması nedir ve nasıl işler?

ABD jüri sistemi

İki çeşit jüri vardır. Birincisi küçük jüri veya duruşma jürisi diye adlandırılır. Diğeri ise ‘büyük jüri’dir.

Duruşma jürisi yani küçük jüri, bütün delilleri inceler, tarafları dinler daha sonra kendi arasında toplantıya çekilerek dosya hakkındaki kararını verir. Yargıç ise sadece duruşmayı yönetir. Yani yargıç bir nevi hakemlik yapar. Kararı ise jüri verir.

ABD serbest hukuk ülkeleri içinde, ‘büyük jüri’ uygulamasına sahip tek ülkedir. Büyük Jürinin kararı nihaidir. Büyük davalarda (ki genellikle federal dava oluyor bunlar), dava için yeterince delil ve sebep var mı sorusunun cevabını ise büyük jüri diye tabir edilen grup verir.

Çocuk davaları ve trafik cezalarının inkarı gibi davalar ise jürisiz yapılır.

En merak edilen kısım ise; Jüriler kimdir? Nasıl seçilir?

ABD’nin birçok eyaletinde jüri üyeleri, seçmen numarası veya ehliyet numarası sırasıyla seçilir. Ehil olanlar jüri havuzuna dahil edilir ve jüri görevi süresince çağrıldıkları duruşmalara katılırlar.

Jüriler mahkeme salonuna gelmek zorundadır. Sebep belirtilirse sorun yok ama 2-3 kez mahkemeye gelinmemesi karşısında, mahkemeye zorla getirme veya cezai işlemler uygulanabilir. Jürilerin kimlikleri gizli tutulur.

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here