2015 Mısır Seçimleri ve Muhalefet

Haziran 2012’de Mısır’da seçimle başa gelen ilk cumhurbaşkanı Müslüman Kardeşler’in adayı Mursi olmuştu. Bir sene sonra yani 2013 yılında da darbeyle başa Sisi geldi ve Mısır’da ki muhalefeti baskı altına aldı. Mursi ve taifesi hapse atılırken, Müslüman Kardeşler ‘terör’ örgütü ilan edildi.

2015 Mısır Seçimleri

Gidişatın böyle olduğu Mısır’da şuan seçim yapılıyor ve ilk turda seçime katılım yüzde 21‘de kaldı. 7 Haziran’da Türkiye’deki seçimlere katılım oranı %86 olduğunu bilince bu rakamın ne kadar da düşük olduğunu görebiliyoruz. Halk Sisi’ye karşı faaliyette bulunup sokaklara inemiyor. Çünkü darbe yönetiminin muhaliflere müthiş baskısı söz konusu. Devrik lider Hüsnü Mübarek döneminde de yasal olarak seçimlere giremeyen Müslüman Kardeşler, Sisi döneminde ise ‘terör örgütü’ ilan edilerek seçime girmedi.

Yerleşmiş ülke bilinci olan ve İslam dünyasının beyni olarak gösterilen Mısır’da, Müslüman Kardeşler’in müthiş bir tabanı söz konusu. Ama şunu da söylemekte fayda var. Arap Baharı’ndan sonra Batının desteğini alan bu teşkilat ve Mursi, ABD ve Batının çıkarlarına ters düşmeye başlar başlamaz ise darbe ile cezalandırıldı. Darbeyi görmeyen ve kabul etmeyen Batı ve ABD’nin söylemlerinden de bunu anlamak zor olmuyor.

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here