Japon Ordusu 70 yıl Sonra Savunmadan Saldırıya Geçti

1937 yılında Çin ile savaşa giren Japonya, Çin’in başkenti olmak üzere bir çok bölgeyi işgal etmiştir. Yayılmacı politikasını sürdüren askeri yönetim 1941 yılında Hawai’nin Pearl Harbour limanındaki ABD filosuna saldırır. 12 ABD gemisi batırılır ve 2 bin 500 kişi ölür. ABD ve müttefikleri ertesi gün Japonya’ya savaş ilan eder ve böylece ABD’nin 2. Dünya Savaşına girme sebebi ortaya çıkar. Japonya’yı durdurmayı başaramayan ABD ise 1945 yılında Hiroşima’ya ve Nagasaki’ye iki atom bombası atar. Japonya böylece teslim olur ve 2. Dünya Savaşı da böylece sonlanır.

japonya abd savaşı

2. Dünya Savaşı’nın ardından ise kabul edilen yeni anayasayla Japonya’nın askeri monarşi olan önceki yönetim sistemi liberal demokrasiyle değiştirilmiştir. Japonya şuan dünyanın üçüncü büyük ekonomisidir ve uluslararası alanda önemli oranda yardım yapan ülke olarak tanınır.

Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan kalan mevcut anayasası, ülkenin askeri bir operasyon yapmasına değil, sadece doğrudan saldırılara karşı kendini korumasına izin veriyor. Yani kısaca buna meşru müdafaa deniyor. Geçen aylarda ordunun denizaşırı bölgelerde savaşmasına izin veren güvenlik yasası Japonya üst meclis tarafından kabul edildi. Böylece anayasada ki 9’uncu madde yeniden yorumlanacak demektir. Yasa tasarısının kabul edilmesiyle de, meşru müdafaa güçleri olarak bilinen Japon askerinin yurt dışındaki müttefiklerini savunmak için rol üstlenmesine onay verilmiş oluyor.

Japonya onaylanan bu yasa ile müttefiklerine destek verebilecek ve bu müttefiklerin başında da ABD’nin olduğu aşikar. ABD bu yasanın onaylanmasına ne tuhaftır ki ses de çıkarmadı.

Dünyanın gündemini Suriye’de ki ABD ve Rusya saldırıları oluştursa da Doğu Asya’da ki hareketlilikleri görmezden gelmeyip; Çin, Kuzey Kore, Hindistan, Japonya gibi ülkeleri iyi analiz etmeliyiz. Çünkü hep denildiği gibi yeni yüzyıl Asya’nın yüzyılı olacak ve büyük bir savaş olursa etkin rolü Asya ülkeleri oynayacak.

1 Yorum

  1. Japonya zaten atom bombasını yedikten sonra ABD nin köpeği haline geldi. Bu yasayla beraber ABD köpeğin tasmasını çıkarmış oldu. Şimdi bu köpeği Kuzey kore ve Çin e saldırtmak için kullanacak. Yalnız çin eski çin değildir. Ve şakasıda olmaz.

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here