Yılbaşı ile Noel Arasındaki Fark

Türkiye daha önce Din, mezhep, ırk eksenli pek çok terör vakası yaşadı ama bizzat yaşam tarzına yönelik böylesine büyük bir terör saldırısı en son ne zaman yaşanmıştı, şahsen ben bile hatırlayamıyorum.

Noel baba kostümü giyerek ekmek parasının peşinde koşan adamın kafasına artistik olsun diye silah dayayanlar, “yılbaşı bombasını patlatmak gerek” diyerek insanları korkutanlar, katliamdan sonra bile “Yılbaşına sonuna kadar karşıyız. Kutlanmasıyla sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kim ortalığı havaya uçurursa uçursun.” diyenler, insanları hedef gösterenler, mutlu musunuz?

Artık isteseniz de yılbaşı kutlanamaz zaten. Çünkü hedef gösterilenler ya öldüler yada korkuyorlar. Artık her eğlenmek isteyen bir kez daha düşünecek “Acaba başımıza bir şey gelir mi?” diye.

Türkiye’nin en meşhur gece kulübü Reina‘da, 24’ü yabancı bir ülkeden ülkemize misafir olarak gelmiş, 11’i ise kendi vatandaşımız olan ve 4 tanesinin henüz kimliği tespit edilememiş 39 can (25 erkek, 14 kadın) gitti. Bu turistler ülkemize güveniyor, severek tatil yapmaya geliyorlar ve ülkemizin nimetlerinden faydalanıyorlardı. Bizde misafirperver bir ülke olarak bizi seven, bize güvenen bu insanları memnun etmeye çalışıyor ve onlarla bu nimetlerimizi paylaşıyorduk. Daha önce Sultanahmet, sonra İstiklal, daha sonra Atatürk Havalimanı, şimdide Reina Gece Kulübü. Bütün bunlar bizim gibi mükemmel bir turizm potansiyeline sahip bir ülkenin milyarlarca $ harcamalar yapılarak emek harcanan reklam uğraşlarını boşa çıkarıyor. Daha da önemlisi ülkemizin misafirperverlik ününü yok ediyor. Halbuki turizm, insanları bir araya getirerek tanışmalarını ve kaynaşmalarını, bu sayede uluslararası barışın inşa edilmesinde ki en önde gelen sektördür. Farklı milletlerin ve kültürlerin bir arada yaşayabilmesinin en büyük göstergelerinden biridir.

Bu katliamı henüz üstlenen olmadı ama Reina katliamını kimin yaptığının bir önemi var mı? Bence yok. Çünkü on yıllardır biriken bir tahammülsüzlüğün birikiminin getirdiği bir mutluluk var burada. Asıl sinir edici olanda bu işte.

Türkiye’de insanlar noeli kutlamıyorlar, yılbaşını kutluyorlar. Noel Hristiyan bayramı ama yılbaşı Hristiyan bayramı değil. Yinede bazı insanlar yılbaşında yapılan eğlencelere tahammül edemediğinden ve bu eğlenceleri bastırabilmek için ısrarla yılbaşını noel ile bir tutmaya devam ediyorlar.

İyi de sen kendi dini uyarını yaptın, neyin doğru ve neyin yanlış olduğu konusunda ikazını söyledin ve artık dinimizin verdiği tebliğ sorumluluğu üstünden kalktı. Bundan sonrası seni ilgilendirmiyor, bundan sonrası onlarda. İkaz etme yükümlülüğün var ama ikazıma uymadılar diyerek hedef göstermek, linç etmek, aşağılamak ve öldürmek gibi bir İslami yükümlülüğün yok.

Burada mesele IŞİD/El-Kaide meselesi değil. Bu bir zihniyet meselesi. Bu zihniyet sayesinde turist sayısı azalıyor, imajımız zedeleniyor, ekonomi zarar görüyor, insanlar umutsuzluğa ve nefrete düşüyor, karşılıklı kin ve korku artıyor. Böyle daha mi iyi oluyor?

Hangisi daha önemli? İnsanların ikazına cevap vermemesi mi, yoksa ülkenin bu hale düşmesi mi?

Bizim dinimiz yanlışı gördüğümüz zaman uyarmayı ve doğrusunu söylemeyi emreder. Ancak bunu söyledikten sonra zorlamayı emretmez. Teklif vardır, ısrar yoktur. Sen teklifini yaparsın ve senin sorumluluğun artık ortadan kalkar, gerisi ona kalmıştır. Eğer ısrarını şiddetle sürdürmeye devam edersen, senin bu davranışının tebliğ değil tahammülsüzlük veya çekememezlik olduğu ortaya çıkar.

Eğer sen karşındakini daha fazla zorlarsan onu tamamen soğutursun hatta sadece ikaz ettiğin kişiyi değil onun çevresindekileri de soğutursun. Soğutmakla da kalmaz kendinden nefret ettirirsin ve ileride senden güçlü hale geldiği zaman senden intikam almaya kalkarsa bunun sorumlusu o değil sen olursun. Çünkü onu bu hale sen getirdin!

 

7 YORUMLAR

 1. son derece yanlış ve isabetsiz bir yazı. CIA’nın jeopolitik hesaplarla yapmış/ yaptırmış olduğu bir saldırıyı Müslümanlar yapmış gibi bir izlenim çıkıyor. yazının durması bile büyük bir hata/ vebal…

  • dikkat ettiysen yazıda kimin yaptığının bir öneminin olmadığını söylüyor. bu bir zihniyet meselesi diyor.
   yani kim yapmış olursa olsun bu saldırı anti-yılbaşıcılar yüzünden oldu. çünkü hedef gösterdiler.
   türkiyenin her yerinde her gece bir gece klübünde eğleniliyor ama saldırı yılbaşında oluyor. neden başka bir gece değil, çünkü sizin gibiler yılbaşını kafaya takmış.

 2. Yazınıza katılıyor tebrik ediyorum
  Biraz daha derin analizler olmalı farkliliklarimiz zenginligimiz
  Kültür ve inanc farklılıklarımız.
  Dil, din ve farklı görüşlerimiz.
  birbirimize tahammül edemez birbirimizi anlayamazsak başkaların bizi anlaması beklememeliyiz

  ülkemizde yaşananlara ister istemez sinirleniyoruz ve suçlu arıyoruz.
  Birbirimizi düşüncelerimizden dolayi hain ve terörist olarak görmekten vaz gecmeliyiz
  Bu alanların bir sebebi var. Partiler arasi kavga ve siyaset halki ayristiriyor kutuplastiriyor. Ve Siyaset kirli bir silah kutuplastirici ve ayrımcılık dil olarak kullanılıyor. Biz engüçlü halka birey ve toplum olarak kirli siyasetin piyonları oluyoruz. BİREYLER OLARAK HALK OLARAK İRADEMİZİ KİŞİSEL HIRSLARI OLAN VE BİZİM DESTEGİMİZLE YÖNETİME GEÇENLERE TESLİM ETMEMELİ HATALARINI YANLIŞLARINI HERŞEYE RAĞMEN ELESTİRMELİYİZ. KUTUPLASTİRMAK VE AYRIMCILIK SEÇİMLERDE İŞLERİNE YARİYABİLİR AMA ÜLKE YÖNETİMİNDE ASLA BU DİLİ ELESTİRMELİYİZ. VE SİYASİ OYUNLARINA ALET OLMAMALIYIZ.

 3. Bu yazının ana fikrine hak vermekle beraber bazı detaylarda hatalar olmuş bana kalırsa. Bu katliam “yaşam tarzına saldırı” değil, vatandaşların güvenine saldırıdır.”Yaşam tarzı” bu şekilde tek bir şeye indirgenemez. Bu gibi örgütler “yaşam tarzı” ayrımı yapmaz, unutmayalım ki İstiklal Caddesi’nde, Beşiktaş’ta, Gaziantep’te hayatını kaybedenlerin de bir “yaşam tarzı” vardı. Nitekim bu cani de güvenlikten geçebilmek için Reina’yı hedef almış. Burada bu ayrımı yapan bu caniler değil, çeşitli bildirilerle insanları ayrıştıran ve “iyi olmuş” diye konuşan cahiliye kaçkınlarıdır. Bu kişilere de hak ettikleri tepki gösterilmelidir. Asıl sorunları tartışmak varken birilerinin yılbaşı kutlamasını tartışmak hem sonuç getirmez, hem de insanları birbirine sebepsiz yere düşman eder.

 4. ne demek eğer intikam almaya kalkarsa sorumlusu sensin?
  ne yani sen şimdi tehdit mi ediyorsun?
  gücü ele geçirdiğimiz zaman yapacağımız zalimliklerin suçu size ait mi diyorsun?
  yuh

  • Ak türk, senin bu sitede yazılara yaptığın yorumları okudum. Ve yaptığın yorumlar provokasyon amacı taşıyor. İnsanları birbirine düşürmek için yazılarda kurulan cümleleri farklı anlamlara çekiyorsun. Buradaki yorumun gibi, bu tehlikeli bir girişimdir. Bu yorumlarını kınamakla beraber site yönetiminide bu tür provokatörlere karşı daha bilinçli ve dikkatli olmaya çağırıyorum.

  • Sorumlusu siz oluyorsunuz çünkü insanları kin duymaya sürüklüyorsunuz demek. Bir atasözü vardır kediyi çok sıkıştırırsan üstüne atlar. Aynı şekilde insanları hedef gösterip tehdit ederseniz insanlar da size kin duyar ve ne kadar kibar da olsalar karşılığını vermek isterler. İnsanların özel hayatına devamlı müdahale ederseniz onlar da bir yerden sonra “yeter artık” derler ve tehditlerin karşılığını verirler. İnsanları öfkelendirmemek lazım. Bu halin sonuçları birkaç kişinin yılbaşı kutlamasıyla mukayese edilemeyecek kadar vahim olur. Bu olaydan sonra ülkeyi ziyaret etmek isteyen turist daha isteksiz olacak. Bir süre sonra turizm de bu olaylardan çok zarar görür, ekonomi iyice zor duruma girer ve insanlar çok ciddi bir geçim sıkıntısı ve kıtlıkla yüz yüze kalır. Kör olmayan herkes bunun sonuçlarını çok iyi görebilir. Mehmet beyin dediği gibi cümleleri farklı anlamlara çekmeyin.

YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZABİLİRSİNİZ